Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O CPK w Sejmiku Województwa Śląskiego. "Nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie"

Sejmik Województwa Śląskiego przychylił się do wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

O CPK w Sejmiku Województwa Śląskiego. "Nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie"
Miniona sesja Sejmiku Województwa Śląskiego została zdominowana przez temat związany z realizacją linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). (fot. UMWS)

Wczoraj (27.03) odbyła się marcowa sesja Sejmiku Województwa Śląskiego. Jej obrady zdominowane zostały przez temat związany z realizacją linii kolejowej dużych prędkości w ramach Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK). W obradach wzięli udział samorządowcy z naszego regionu, m.in. wójt gminy Mszana Mirosław Szymanek oraz burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski.

Podczas obrad radni Sejmiku przyjęli oświadczenie w sprawie udziału strony społecznej w debacie dotyczącej przebiegu linii kolei dużych prędkości i wyrazili sprzeciw wobec pozbawiania mieszkańców województwa i radnych Sejmiku możliwości udziału w spotkaniach, na których ogłaszane są kluczowe decyzje w tym zakresie. Sejmik przychylił się także do wniosku marszałka Jakuba Chełstowskiego, który zaapelował do wojewody śląskiego Jarosława Wieczorka o pilne zwołanie posiedzenia Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

- Spotkanie w ramach Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego, z udziałem przedstawicieli strony rządowej, samorządu i mieszkańców jest konieczne, byśmy mogli dyskutować odnośnie ewentualnych korzyści i przeszkód wynikających z realizacji tej inwestycji. Żaden, nawet największy projekt nie może być zbudowany na ludzkiej krzywdzie, z brakiem poszanowania interesów mieszkańców, których bezpośrednio dotyczy. Ich głos musi wybrzmieć, właśnie dlatego w ramach Sejmiku Województwa powstała komisja doraźna dotycząca CPK, a dzisiaj odbyła się debata z udziałem przedstawicieli samorządów i samych mieszkańców – podkreślał marszałek Jakub Chełstowski.

- Dzięki demokratycznej zmianie w Sejmiku Województwa Śląskiego, do której doszło w listopadzie ubiegłego roku, możemy wspierać kwestie istotne dla mieszkańców. Sejmik jest otwarty na ich głos, chcemy wsłuchiwać się w ich problemy i na nie reagować, bo każda władza powinna być blisko ludzi. Kwestia związana z realizacją linii kolejowej dużych prędkości to projekt, który wymaga dialogu z samorządowcami i mieszkańcami regionu i zrobimy wszystko, by zostali wysłuchani – mówił przewodniczący Sejmiku, prof. Marek Gzik.

W trakcie sesji udział zabrali przedstawiciele samorządów w tym m.in. burmistrz gminy i miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski. - Dziękuję, że możemy zabrać tu dzisiaj głos w imieniu naszych mieszkańców. W ich imieniu chcemy wyrazić sprzeciw. Nie jesteśmy przeciwko rozwojowi, nie chcemy źle dla Śląska i swoich gmin, ale jesteśmy z mieszkańcami i musimy bronić interesów mieszkańców, tego co dla nich jest najważniejsze. Stoimy murem za mieszkańcami, którzy w zderzeniu z władzą są bezsilni – mówił.

Zobacz także:

Ludzie

Jakub Chełstowski

Marszałek Województwa Śląskiego

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
tixx 30.03.2023 18:11

Szanowna Redakcja usunęła mój komentarz odnoszący się do wpisu @wnikliwy 28.03.2023 19:49
Zatem zacytuję relację z wystąpienia śp. Antoniego Motyczki z posiedzenia Senatu (06.07.2012 - rządzi PO, Premier - Donald Tusk, Marszałek Senatu - Bogdan Borusewicz, Prezydent - Bronisław Komorowski)
"To pierwsza tak mocna krytyka rządu z ust polityka partii Donalda Tuska - Takiego rozgardiaszu i takiego draństwa, jakie jest teraz, jeszcze nie było - mówił senator Antoni Motyczka w czasie obrad wyższej izby parlamentu. - Setki, tysiące polskich firm doprowadza się do bankructwa - dodał, krytykując ustawę o zamówieniach publicznych. To te przepisy, zdaniem polityka, dławią nasze firmy! (...) Mówię to z pełną świadomością! Jestem odpowiedzialny za swoje słowa. Nie mam nic do stracenia i pozwalam sobie na powiedzenie prawdy! Widzicie mój siwy łeb? Jestem już w takim wieku, że jedynie mogą mnie posłać na emeryturę"

No i niestety odszedł na wieczną emeryturę.

~100POPARCIA (46.204. * .78) 30.03.2023 07:01

POLSKA POPIERA BUDOWĘ
PO chce biednej i zacofanej Polski.
Tak dla rozwoju i cywilizacji.
Nie dla lewacta i zacofania umysłowego.
TAK DLA WIELKIEJ POLSKI

tixx 28.03.2023 20:14
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

wnikliwy 28.03.2023 19:49
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Już zapomnieli że autostrady budowali na prawdziwej krzywdzie ludzkiej,kiedy bankrutowały polskie firmy budujące autostrady?; Podłe środowisko

~zdziwionakraina (77.254. * .13) 28.03.2023 19:03
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Cudna obłuda - czyli kiedy pod autostrady Euro 2012 rujnowano polskich podwykonawców, kiedy ludzi spec ustawą wywłaszczano, na operatach szacunkowych z czapy, to wtedy "cel uświęcił środki"? A teraz, kiedy klimatyczne ocipienie wręcz wymusza wybudowanie sieci zbiorkomów w celowo zapuszczonej Polsce, gdzie POKOt nieomal pozwalał rozkradać stal z torowisk i wiaduktów oraz zachęcał, aby szybko przerabiać szlaki kolejowe, na ścieżki rowerowe, to ronicie krokodyle łzy?

wnikliwy 28.03.2023 18:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Ta POwalona opozycja autostrady i szybką kolej ma u siebie w Niemczech,

~PeOwiec (155.133. * .231) 28.03.2023 18:11

A dzisiaj agent 0049 w radiu powiedział że jak lewaki dojdą do władzy to projekt wyrzuca do pieca i będzie spokoj

tixx 28.03.2023 17:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak budowali autostrady też tak było. Zawsze będą protesty, bo zawsze trzeba kogoś wysiedlić. Teleportacji jeszcze nieopanowaliśmy.

~Bez_polityki (31.179. * .1) 28.03.2023 14:07
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Dziwne to. Jak platfusy wyrzucały z domów ludzi, to pisiory jakoś nie buntowały ludzi przeciwko władzy.

~Bydakol (46.204. * .65) 28.03.2023 12:32
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Protesty czysto POlityczne.
Niech POlitycy Tuska zajmą się lepiej wysiedleniem całych wiosek w Niemczech, pod budowę nowych kopalń węgla brunatnego.