Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marszałek Chełstowski zdradził PiS? Senator Ewa Gawęda odpowiada krótko: "tak"

Senator Ewa Gawęda w rozmowie z nami komentuje ostatnie wydarzenia, jakie miały miejsce w Sejmiku Województwa Śląskiego.

Marszałek Chełstowski zdradził PiS? Senator Ewa Gawęda odpowiada krótko: "tak"
- Zdrada ma różne definicje, a jedną z nich jest odstąpienie od zasad i wartości - komentuje ostatnie wydarzenia Sejmiku Województwa Śląskiego senator Ewa Gawęda. (fot. Justyna Koniszewska)

Była pani radną Sejmiku Województwa Śląskiego tej kadencji. Jak, teraz już jako senator, ocenia pani sytuację, jaka wydarzyła się minionej nocy?
- To sytuacja z rodzaju tych, które nie powinny się wydarzyć. Wierzę w moc szczerej rozmowy, dobrej woli i kompromisu, jeśli jest potrzebny. Tego zabrakło ze strony grupy, która odeszła i jest mi z tego powodu bardzo przykro.

Marszałek Jakub Chełstowski przeszedł na stronę opozycji. Można ten ruch nazwać zdradą Prawa i Sprawiedliwości?
- Tak. Zdrada ma różne definicje, a jedną z nich jest odstąpienie od zasad i wartości. Nawet jeśli pominiemy te z nich, które trudno zmierzyć, to pozostaje wciąż potajemne działanie przeciw tym, którzy mu ufali.

Podczas wielu konferencji prasowych w swoich wypowiedziach podkreślała pani dobrą współpracę z Jakubem Chełstowskim na rzecz miast i gmin, a przede wszystkim mieszkańców naszego regionu. Ostatnie wydarzenia mogą przekreślić pani współpracę z marszałkiem?
- Emocje emocjami, ale one nie mogą fałszować historii. Wiele dobrego udało nam się wspólnie zrobić z marszałkiem Chełstowskim przez ostatnie lata i nie mam zamiaru teraz tego kwestionować. Jeśli chodzi o przyszłość, to u mnie nic się nie zmieniło, bo nie zostałam wybrana po to, by realizować osobiste sympatie, ale aby realizować, to co obiecałam i co oczekują mieszkańcy. Mam nadzieję, że marszałek nadal będzie kierował się tymi samymi zasadami.

Rozmawiała Justyna Koniszewska


Przypomnijmy, że w 2018 r. Ewa Gawęda z ramienia Prawa i Sprawiedliwości uzyskała mandat radnej sejmiku śląskiego VI kadencji (dostała 13 702 głosy). W sejmiku była zastępczynią przewodniczącego Komisji Sportu, Turystyki i Rekreacji, pracowała też w Komisji Edukacji, Nauki i Kultury oraz Komisji Rolnictwa i Terenów Wiejskich. W wyborach parlamentarnych w 2019 r. wystartowała do Senatu z ramienia Prawa i Sprawiedliwości w okręgu nr 72. Została wybrana na senatora X kadencji, otrzymując 97 412 głosów i tym samym zrzekła się mandatu radnej sejmiku śląskiego.

Zobacz także:

Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

74 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
aus 28.11.2022 10:54
oceniono 1 raz
-1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~wykop (93.179. * .78) 27.11.2022 00:11
oceniono 4 razy
2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_objektywny (5.173. * .184) 26.11.2022 17:14
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~mandaryn (188.137. * .64) 26.11.2022 17:12
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Objektywny na giełdzie papierów wartościowej w Warszawie jest już gorzej niż w Moskwie. Mamy WIG już o dwa punkty gorszy niż w Rosji, a to przecież na Rosję nałożono sankcje gospdarcze i to Rosja jest w trakcie wojny. Inflacja w Polsce jedna z najwyższych w Europie. Złotówka w czasie PiS stała się jedną z najsłabszych walut europejskich. Kary za TSUE to 1 milion EUR dziennie. Firmy w Polsce plajtują jedna po drugiej. Niedawno prawicowy ekspert finansowy nazwał to co się dzieje w Polsce pod kątem ekonomicznym "pożarem w burdelu". Straszą ekonomiści, mówią o tym zwykli Kowalscy. A marszałek Chełstowski który wie więcej zwyczajnie chce zachować twarz i nie chce dalej brnąć i udawać jest jest wszystko ok. PiS doprowadza na naszych oczach finanse do ruiny.

Objektywny 26.11.2022 16:48
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_nizej (5.173. * .184) 26.11.2022 16:41
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 26.11.2022 15:36

Czy tylko Polska dzisiaj boryka się z inflacją ??? A wojna na Ukrainie czy pandemia mają wpływ na inflację w Polsce czy nie ????? Lubię zdawać zagadki to może jeden z drugim zgadnie — Dlaczego marszałek tak postąpił ? o czyje dobro mu tak naprawdę chodzi - Twoje- Moje czy Swoje ?????? ......

alexachililover 26.11.2022 14:57
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do poniżej, bez sprawdzenia takich informacji w GUS, lub chociażby w Google nie zabieraj głosu

~PeOwiec (155.133. * .231) 26.11.2022 12:47
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do poniżej waloryzacja może być ale nie musi pozatym w latach ubieglych inflacja byłą marna a waloryzacja większa niż za PO

alexachililover 26.11.2022 12:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

@Objektywny, w kwestii technicznej, waloryzacja zależy nie od dobroci władz, tylko od inflacji i wskaźnika wzrostu płac w gospodarce, oba parametry są obecnie wysokie. Za PO/PSL inflacja wynosiła 0% (zero) ostatnie lata rządzenia, za PIS 18% adekwatnie. To nie dyskusja z tobą, tylko uwaga.

~Tokfm (93.179. * .78) 25.11.2022 16:20
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

"Gdy PiS przejmował władzę, dług publiczny Polski wynosił 969 mld zł, teraz jest ponad 1,5 bln zł. Czyli można powiedzieć, że w ciągu dwóch kadencji rząd PiS-u zadłużył nas prawie na taką skalę jak wszystkie poprzednie rządy przez ostatnich dwadzieścia parę lat - mówił w TOK FM dr Bogusław Grabowski. Zdaniem byłego członka RPP długi zaciągnięte przez rząd PiS-u będziemy spłacać w nieskończoność"

~zezzem (46.204. * .242) 25.11.2022 14:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

norud 25.11.2022 13:57
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Objektywny
po raz kolejny dajesz się wkręcić trollom
odpuść nie warto
"nie karm trolla" pamiętasz ?

~Do_nizej (5.173. * .184) 25.11.2022 12:27
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 25.11.2022 11:27

(5.173.*.184) Proponuje byś zarejestrował się z jednego telefonu czy komputera tymi różnymi podpisami jakimi się tu posługujesz .Nigdy nie przyszło ci do głowy że komentujący tu na stronach mają podobne zdania w danym temacie i to wcale nie znaczy że są jedną i ta samą osobą ,bo jakiś płytko myślący małolat doszedł do takiego wniosku ? , a może ty chcesz być mną , lub kimś których wymieniasz ale ci nie wychodzi ? Już od dawna pisałem najpierw myśl potem pisz a tak naprawdę poczytał lub się dowiedział jak to działa .Po ostatnim twoim komentarzu nie będę już odpisywał na twoje zaczepki ,po prostu zrozumiałem że nie jesteś dla mnie partnerem w dyskusji , Dorośniesz zrozumiesz .....

~Do_objektywny (5.173. * .184) 25.11.2022 11:01
oceniono 2 razy
-2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~zezzem (46.204. * .41) 25.11.2022 10:55
oceniono 2 razy
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Do_nizej (5.173. * .184) 25.11.2022 09:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

Objektywny 25.11.2022 08:06

@zezzem ....Prawda , siedzi od lat , podkłada się pod różnych komentujących dodając do podpisu np.kreseczkę ,kropkę . Czy masz za to płacone (5.173.*.184) ?????@Takie Tam , @Obiektywny _ ,@Szacun,@ do niżej ,@Żenada i wiele jeszcze innych podpisów .Zastanawiające jest czy NW. tego nie widzą ? czy nie chcą widzieć .Mam też pytanie po co w takim razie się logować na strony tego portalu jeżeli można bezkarnie tu obrażać i pisać pod różnymi podpisami???????????.

~Do_miernoty_nizej (93.179. * .78) 25.11.2022 05:59
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Takie „bełkoty” opowiada niestety twój guru i szef tej pani trollu nie ja.

~zezzem (46.204. * .41) 25.11.2022 04:49
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~TakieTam (5.173. * .184) 24.11.2022 14:26
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jestem ciekaw co ta pani myśli o „dawaniu w szyję przez kobiety”?
Może redakcja dopyta!

~bbbb (89.72. * .41) 24.11.2022 12:06
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Pani senator Ewo Gawęda. Czy odejście Kałuży z Nowoczesnej(już kilka dni po wyborach) do PiS też było zdradą?

zxc 24.11.2022 08:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

zajmijcie się tym co państwowe w powiecie wodzisławskim, a tego już za dużo nie ma. Została kolej, ciepłownie 1 maja i anna i ema. nic więcej. Ale tym nasi posłowie zająć się nie potrafią żeby to rozwinąć. za to kołocz dobry

~Kraorwszk (78.31. * .32) 24.11.2022 08:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Pytanie do Pani Senator - czy ludzie, którzy odchodzili od PiS-u i tworzyli własne projekty typu PJN czy Solidarna Polska też byli zdrajcami?

~Czekamy (91.192. * .10) 23.11.2022 22:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Co z pieniędzmi na poradnię, które pani senator obiecała w jednym z artykułów?!

Objektywny 23.11.2022 22:10
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

(5.173.*.184) przez takich .......jak ty to nawet i to zero nam się nie ostanie .Ile zer zostawili nam poprzednicy pamiętasz ? Wtedy moje 3 złote waloryzacji nie starczyło nawet na piwo , o chlebie już nie wspomnę i po co było tyle lat za.........do emerytury? Obyś nie musiał w przyszłości jęczeć że twój powrót do
by było jak było nie stało się dla ciebie wielkim rozczarowaniem ,mnie tym laniem wody przez Tuska Kopacz i Komorowskiego jeszcze dzisiaj gorzko się odbija ,

~Braksłow (93.179. * .78) 23.11.2022 22:03
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Dzisiaj kaczyński w Tomaszowie Mazowieckim: "Tam, gdzie rządzi PiS, kłopotów finansowych nie ma"

To kto do jasnej ch***ry nas dzieli ???
Ja nie jestem polakiem bo nie głosowałem na pis???
To już przechodzi wszelkie granice,to się musi skończyć raz na zawsze !!!

~Objektywny_ (5.173. * .184) 23.11.2022 20:45
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

To ci na których głosowałeś i teraz ci głupio

~op (91.192. * .86) 23.11.2022 20:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Objektywny - a którzy to są z PiS-u ? Kieca? Kuczera? Hetmanowa?

~Objektywny_ (5.173. * .184) 23.11.2022 20:20
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Zasługi pisu w regionie są „ogromne”,
7 lat już pracują i mamy mniej niż zero!
Kolejnej szansy już raczej nie dostaną!

mhl999 23.11.2022 20:13
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PeOwiec (155.133. * .231) 23.11.2022 18:58
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do tego lewaka obiektywnego co zmienia Nicki jak wiatr zawieje rzeczywiście idzie normalność według PO 'piniedzy nima i nie bydzie, zamknij kilka szpitali i potem przyjdź, dopóki jesteś u nas to żaden sąd cię nie skarze,możesz zabijać ludzi na pasach bez prawa jazdy ubezpieczenia i przeglądu, łapówkarstwo znany senator czy złote dziecko her Tuska można wyliczać mnóstwo ale by brakło miejsca na tym portalu aha i najważniejsze okradanie swoich obywateli z pieniędzy emerytalnych oraz praca do końca życia i jeden dzień dluzej

~okimaton (188.137. * .26) 23.11.2022 17:55
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Zapomnieliscie zapytac kabociorza Adama.G. też już raz zmieniał barwy dla własnych fruktów

~Msio88 (87.101. * .55) 23.11.2022 15:28
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

he he... i kto to mówi? żona PJN-owca ,pamietamy te zdrade Gawedy

~wszyscytacysami (78.31. * .162) 23.11.2022 13:20
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Jak to się mówi Pani senator: 'karma wraca..."

~Objektywny_ (5.173. * .184) 23.11.2022 13:04
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Ale żeś koleś zaś pojechał :)))))
Ten pisowski autobus prowadzi akurat ktoś kto nie ma prawa jazdy !!!
I niech to będzie puenta
Zaorany

Objektywny 23.11.2022 12:56
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

(5.173.*.184) To po co te wybory są robione za kolosalne pieniądze ????? Jeżeli ludzie niezadowoleni mogą pluć i przeszkadzać bo to nie po ich i dla nich jest robione ,angażując nawet UE na szkodę dla nas wszystkich ? Człowieku ochłoń i nie przesadzaj bo ogrodnikiem zostaniesz .(Takiego samochodu jeszcze nie wymyślono by go prowadzić mogło wielu kierowców NARAZ ,zrozumiesz sens tego dobrze- nie mam to gdzieś );....

~Objektywny_ (5.173. * .184) 23.11.2022 12:30
oceniono 7 razy
3
Zgłoś

Wygrali wybory i rzadzą wiec o co ci chodzi?
Pytanie jak rządzą i tutaj okazuje się że bardzo bardzo źle o czym wszyscy na około trują wiec nie będę się powtarzał.
Po drugie wyborcy chcieli żeby skład sejmiku był taki jak oni sami wybrali po czym kałuża zmienił barwy (oszukując swoich wyborców) i pis miał większość czyli niezgodnie z tym co ludzie wybrali,czy coś zmyślam ?
Doszło ?
Wiem że demokracja wg ciebie i pisu wyglada inaczej ale to wasz problem

Objektywny 23.11.2022 12:09
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

(5.173.*.184) I po co tak się zaraz ekscytować ? Trochę ci pod powiem w Polsce mamy Sejm i Senat czyli są Posłowie i Senatorowie ,rady miasta i gmin czyli radni którzy zostali wybrani przez nas dla nas i jak wiesz nie pracują za darmo .To kogo jeszcze mamy stworzyć by było normalnie ? Czy tak trudno przez nas w wybory wybrać ludzi kompetentnych uczciwych których dobro nasze i naszego Kraju najbardziej obchodzi ? Czy to co dzisiaj się dzieje przyczynia się dla naszego dobra ? Czy po to utrzymujemy Sejm i Senat by sprawy naszego kraju rozwiązywały się na ulicach pomijając i ignorując -Nas -i nasze głosy nasz wybór w wyborach ???? .......Nie pozdrawiam ..