Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Sejmik śląski przegłosował program in vitro. Rewolucji w układzie sił politycznych ciąg dalszy

Głosami radnych Koalicji Obywatelskiej sejmik województwa śląskiego przegłosował w środę 7 grudnia program dofinansowania do in vitro na Śląsku. Podczas sesji sejmiku nastąpił także dalszy ciąg zmiany układu sił politycznych - odwołano dotychczasowe składy komisji sejmiku i powołano nowe, z nowymi przewodniczącymi i zastępcami. 

Sejmik śląski przegłosował program in vitro. Rewolucji w układzie sił politycznych ciąg dalszy
Podczas sesji 7 grudnia przegłosowano m.in. program dofinansowania in vitro na Śląsku. fot. arch. UMWS

Sejmik śląski przegłosował program in vitro. Rewolucji w układzie sił politycznych ciąg dalszy

Program dofinansowania do in vitro w woj. śląskim to projekt, który Koalicja Obywatelska chciała przeforsować już od dawna. Udało się to jednak dopiero, gdy w sejmiku nastąpił przewrót i marszałek wraz z kilkoma radnymi przeszedł na stronę dotychczasowej opozycji. Mimo wielu prób podważania zasadności programu przez radnych PiS oraz oburzenia parlamentarzystów PiS ze Śląska, 7 grudnia doszło do głosowania nad programem dofinansowania in vitro. Program został przyjęty, a tym samym 20 mln zł zostanie przeznaczone na dofinansowanie in vitro na lata 2024-2026

Przyjęto również apel do premiera Mateusza Morawieckiego w sprawie ograniczenia cen energii dla niektórych odbiorców. To pokłosie dyskusji o podwyżkach cen wody w Górnośląskim Przedsiębiorstwie Wodociągów, spowodowanych głównie cenami energii elektrycznej. 

- Wszystkie strony: pracodawców, społeczna, samorządowa ustaliły, że taki apel należy sporządzić. Był też wniosek radnych KO o tą sesję. My taki apel jako WRDS też przyjmiemy, takie mamy kompetencje. Nic więcej zrobić nie możemy. Prosiliśmy też parlamentarzystów, żeby ten temat poprzez wniesienie poprawek został załatwiony, a zostało to odrzucone, nie wiem z jakich przyczyn - mówił podczas sesji marszałek Jakub Chełstowski. - Uważam, że apel jest napisany bardzo merytorycznie. Zgadzam się z państwem z KO i uważam, że powinien dotrzeć do ustawodawcy. Mam nadzieję, że zostanie odebrany pozytywnie. Za przyjęciem apelu głosowało 23 radnych. 

Zmiana władzy w komisjach

Ponadto radni sejmiku odwołali dotychczasowe składy komisji, powołując na przewodniczących i wiceprzewodniczących osoby związane z obozem KO. Dla wszystkich komisji radny Jacek Świerkocki (PiS) wnioskował o uzupełnienie składu o radnych PiS, odwołanych z wcześniejszych składów. Dla poszczególnych komisji nowi przewodniczący wyglądają następująco:

Komisja rewizyjna : przewodniczący Piotr Czarnynoga, zastępca Grzegorz Wolnik, zastępca Alina Nowak;

Komisja budżetu, skarbu, finansów:przewodniczący Marek Kopel, zastępca Rafał Kandziora, zastępca Rafał Porc;

Komisja edukacji nauki i kultury: przew. Lucyna Ekert, zastępca Tadeusz Sławek, zastępca Dorota Konieczny-Simela;

Komisja polityki społecznej i ochrony zdrowia: przewodniczący Klaudiusz Komor, zastępca Alina Bednarz, zastępca Alina Nowak;

Komisja rozwoju i zagospodarowania przestrzennego:  przew. Andrzej Molin, zastępca Renata Caban, zastępca Marek Bieniek;

Komisja sportu turystyki i rekreacji: przewodnicząca Marta Salwierek, zastępca Henryk Siedlaczek, zastępca Alina Nowak;

Komisja statutowo-regulaminowa: przewodnicząca Dorota Konieczny-Simela, zastępca Lucyna Ekert, zastępca Renata Caban;

Komisja środowiska i gospodarki wodnej: przew. Katarzyna Stachowicz, zastępca Iwona Jelonek;

Komisja współpracy zagranicznej i integracji europejskiej: przew. Maria Materla, zastępca Marta Salwierak;

Komisja skarg, wniosków i petycji: przew. Rafał Kandziora, zastępca Marek Bieniek, zastępca Maria Materla;

Komisja rolnictwa i terenów wiejskich: przew. Marek Bieniek, zastępca Magdalena Cieślar, zastępca Stanisław Gmitruk;

Doraźna komisja kapituły honorowej: przewodniczący Jacek Świerkocki (bez zmian), zastępca Grzegorz Wolnik;

Doraźna komisja analizy inwestycji kolejowych:  przewodniczący Grzegorz Wolnik, zastępca Katarzyna Stachowicz.

Ostatnia z wymienionych komisji jest nowym gremium, powołanym na sesji nadzwyczajnej 7 grudnia. Podczas sesji z funkcji wiceprzewodniczącej sejmiku odwołano także Beatę Kocik. 

57 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~To_sem_ja (37.248. * .1) 12.12.2022 09:37

Dla każdego człowieka, który nie zagłusza sumienia, oczywiste jest, co jest dobre a co złe.

~Skarbnik (178.43. * .106) 12.12.2022 06:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~RadcaPrawny (91.225. * .2)Czy prawo zabrania in vitro ? nie ! Zabraniają klechy , czy prawo zabrania prezerwatyw nie , zabraniają klechy na szczęście oni nie tworzą prawa w Polsce.

~Hfghj (5.184. * .74) 11.12.2022 13:44
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

KO programem in vitro chce wygrać wybory.

~RadcaPrawny (91.225. * .2) 11.12.2022 12:33

~Skarbnik: to jest tylko twoja opinia, prawo mówi coś innego.

~Skarbnik (178.43. * .106) 11.12.2022 07:42

To_sem_ja (31.0. * .0) Życie jest od poczęcia do naturalnej śmierci. Kropka. Widzisz bałwanie sam nie wiesz co piszesz .Poczęli cię w próbówce i nawet o tym nie wiesz , zapytaj matki

~Do_nizej (5.173. * .8) 10.12.2022 14:55

Masz przykład telewizji publicznej która powinna być dla wszystkich bo wszyscy płacą abonament tak jak in vitro bo wszyscy płacą składki do NFZ.
Tymczasem masz szczujnię która pluje jadem na wszystkich którzy nie są pisiorami i katolikami. Jeszcze trochę i skończą tam gdzie ich miejsce na śmietniku historii.

~do_niżej (5.184. * .73) 10.12.2022 14:33
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~To_sem_ja (31.0. * .0) jesteś katolikiem i przedstawiasz to co katolik powinien zrobić w sprawie in vitro
ale zapewniam cię że są inne osoby protestanci jehowi niewierzący itp itd
i ocenę czy chcą sztucznego zapłodnienia
pozostaw do ich decyzji
w Polsce każdy decyduje za siebie (na razie)
więc nie narzucaj wiary katolickiej i jej dogmaty inny ludziom
to nie tv trwam ani radio maryja

~To_sem_ja (31.0. * .0) 10.12.2022 14:09
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Zdziwiony, po prostu nie pojmujesz istoty rzeczy. Życie jest od poczęcia do naturalnej śmierci. Kropka. Bez miejsca na "tak, ale...".
Polecam, dla uważających się za katolików, obejrzeć film "Powołany" (za free na yt, jeszcze...). Jest tam wiele odpowiedzi na wasze... wynurzenia.

~Zdziwiony_22 (31.171. * .166) 10.12.2022 09:25
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Jesteście przeciwko in vitro, ale w razie potrzeby korzystacie np. z możliwości dokonania przeszczepów narządów. W razie choroby biegniecie do lekarza, a przecież powinniście przyjąć ją z pokorą, bo to kara za Wasze czyny.

~No_problem (103.251. * .21) 10.12.2022 09:22
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Nie ma obowiązku korzystania z programu in vitro. Wierzący nie będą zmuszania do korzystania z niego i nie będzie łapanek na ulicach. Wolę wspieranie in vitro niż wspieranie działań wojennych.

~Skarbnik (178.43. * .106) 10.12.2022 08:14
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To_sem_ja (31.0. * .21).... po twoich wpisach jestem już pewien , że zostałeś poczęty in vitro i teraz się o tym dowiedziałeś i nie możesz nic z tym zrobić .

~To_sem_ja (31.0. * .6) 09.12.2022 22:04

bbbb, no wybierz sobie jakiego tam chcesz, ja Ci dobrze radzę, jak i wszystkim.
Póki co można jeszcze cytować biblię, ale zło w postaci tzw. świeckiej władzy i to z czasem ocenzuruje... Tylko prawdziwie wierzący będą przyznawali się do Jezusa (za co będą represje).
Przykład "niezależnych" mediów społecznościowych... Na razie cenzura raczkuje za zasłoną tzw. "mowy nienawiści"...

~PeOwiec (155.133. * .231) 09.12.2022 20:47
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do tych wszystkich lewaków odpowiem słowami waszej guru nie doszlej prezydent "gdyby natura chciała...."resztę sobie dopiszcie zgodnie z tym tematem i te pieniądze mogły iść na szpitale powiatowe i ich dlugi

~Raperkaklasztorna (89.64. * .161) 09.12.2022 20:15
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Panie Boże chroń nas przed fanatykami religijnymi i czterdziestoletnimi ministrantami:)

~bbbb (46.134. * .97) 09.12.2022 20:13

Wszyscy powołują się na Boga(katolickiego) i Biblię(katolicką). A co z innymi Bogami? Na ziemi jest co najmniej kilkaset(jeżeli nie kilka tysięcy) wyznań i każdy jego wyznawca uważa, że jego Bóg jest prawdziwy i najważniejszy. Jak zatem rozstrzygnąć, który Bóg jest ważniejszy?

~Polin (87.101. * .96) 09.12.2022 14:13

*93.197*78- zapominasz o jeszcze jednym sukcesie. Tu jest Polin . Tu w jarmułkach wam do twarzy.

~To_sem_ja (31.0. * .21) 09.12.2022 14:12

"Jezus powiedział do swoich uczniów: Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! "

~To_sem_ja (31.0. * .21) 09.12.2022 14:12

Skarbnik, zapradę powiadam Ci, mienisz się mądrym, a jesteś...

~Jestem_za (109.98. * .54) 09.12.2022 13:12

Lepsze in vitro niż czołgi.

~Dziękizauwagę (93.179. * .78) 09.12.2022 08:03
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Skarbnik (178.43. * .106) 09.12.2022 07:55

To_sem_ja (37.248. * .7) ja sięgniesz do Biblii to przeczytasz .....Jezus powiedział do swoich uczniów: Nie sądźcie, abyście nie byli sądzeni. Bo takim sądem, jakim sądzicie, i was osądzą; i taką miarą, jaką wy mierzycie, wam odmierzą. Czemu to widzisz drzazgę w oku swego brata, a belki we własnym oku nie dostrzegasz? Albo jak możesz mówić swemu bratu: Pozwól, że usunę drzazgę z twego oka, gdy belka tkwi w twoim oku? Obłudniku, wyrzuć najpierw belkę ze swego oka, a wtedy przejrzysz, ażeby usunąć drzazgę z oka twego brata.

~Skarbnik (178.43. * .106) 09.12.2022 07:41

To_sem_ja (37.248. * .7)
14 godzin temu Jeszcze raz zapytam ciebie , kto ci dał prawo do decydowania o życiu innych ludzi ."Do reszty ekspertów: jest jeden Bóg. Obyście się za wczasu o tym przekonali (przed tzw. śmiercią drugą). Wszystko jest wyłożone w Biblii. Wystarczy sięgnąć..." Piszesz o rzeczach o , których nie masz zielonego pojęcia , ale to typowe dla takich ludzi jak tylko , a polemika z tobą to tylko strata czasy , gdyż nie rozmawia się z tym , kto nie rozumie znaczenia słów .

~Raperkaklasztorna (89.64. * .161) 09.12.2022 07:33

Co jest złego w depopulacji? I tak jest nas za dużo na tej planecie. A poza tym in vitro sprzyja raczej populacji :D :D

~To_sem_ja (31.0. * .19) 08.12.2022 23:37
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Skarbnik, przewrotna lewacka istoto... W którym miejscu "zabraniam się ludziom rozmnażać"? Apeluję do sumienia i rozsądku (aby nie mordować nowych istnień). Ludzie żrą syf, używają tony chemii, pozwalają zatruwać toksycznymi szczypawkami swoje organizmy (i, o zgrozo, swoich dzieci), a potem się dziwią pladze nowotworów, "nagłych" śmierci i chorób cywilizacyjnych (m.in. z chorym układem rozrodczym). Są mega bogaci ludzie, którzy od dawna mówią i pracują nad depopulacją. Dla baranów sprzed ekranów tv to "teorie spisku"... No cóż. Można ignorować fakty, tylko jak długo...?
Do reszty ekspertów: jest jeden Bóg. Obyście się za wczasu o tym przekonali (przed tzw. śmiercią drugą). Wszystko jest wyłożone w Biblii. Wystarczy sięgnąć...

~Normalny67 (93.179. * .78) 08.12.2022 21:36

przynajmniej nie psuje wszystkiego jak pis

~Plodnybyk (87.101. * .96) 08.12.2022 20:53
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

PO zawsze zaczyna coś robić od d* strony. Nic się nie zmieniło.

~Ciekawski3 (91.225. * .2) 08.12.2022 19:53

we wszystkich religiach 5 to nie zabijaj ?

~10_przykazan (89.200. * .30) 08.12.2022 19:42

5 nie zabijaj chyba ze zabijanie przez in vitro to dla was przeszkoda

~Ciekawski3 (91.225. * .2) 08.12.2022 19:32

Na szczęście Polska nie jest państwem wyznaniowym i każdy będzie się sam rozliczał przed swoim Bogiem, a idealni chrześcijanie niech nie korzystają z tej metody i tyle.

~Do_nizej (94.254. * .170) 08.12.2022 19:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Widać po wpisach jaką pis wykształciło patologie w tej swojej tvp

121210416 08.12.2022 18:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

To jest bardzo ważna decyzja.Rodziny będą mogły się cieszyć że swoich skarbów. Życzę wszystkim udanego zabiegu i szczęścia.Wreszcie Śląsk wchodzi do cywilizacji, korzysta z dobrodziejstw nauki dając ludziom nadzieję na szczęscie.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .196) 08.12.2022 18:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"KAŻDY, kto popiera tę morderczą "technologię" in vitro, odpowie przed Bogiem."

Ale którym bogiem, bo jest ich w sumie paru?

~Skarbnik (178.43. * .106) 08.12.2022 17:54

Dlaczego zabraniasz ludziom się rozmnażać ,a to sam wymyśliłeś ? "iż uznają się za chrześcijan (bez pojęcia, co to oznacza)" a skąd ty wiesz za kogo ktoś się uważa .Jasnowidzem jesteś ? a za kogo ty się uważasz , że chcesz decydować o życiu innych ludzi , kto ci dał prawo decydować co jest dobre a co złe dla innych .Kto ci tak wyprał mózg że oceniasz innych i chcesz decydować o życiu innych ludzi .Opamiętaj się człowieku żyj i daj żyć innym jak przestaniesz wtykać nos w sprawy innych ludzi poczujesz się dużo bardziej szczęśliwym przekonasz się .

~toczeńPOlityczny (178.36. * .17) 08.12.2022 16:54

Zaś toczycie pianę? Sięgnął ktoś po dane, ile ze schorzeń bezpłodności, w ogóle, da się, ostatecznie, uratować inseminacją na szkle? Jak już taki to umiłowany temat, to może warto się czegoś dowiedzieć, a nie toczyć tylko pianę w sprawie tego finansowego samograja dla klinik?

~To_sem_ja (37.248. * .7) 08.12.2022 16:51
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

KAŻDY, kto popiera tę morderczą "technologię" in vitro, odpowie przed Bogiem.
Bo barany sprzed ekranów tv mają coraz bardziej wyprane mózgi i mimo, iż uznają się za chrześcijan (bez pojęcia, co to oznacza), popierają w/w rozwiązania i inne dewiacje płynące rynsztokiem medialnym z zachodu...

~eqwqdorrr (193.169. * .48) 08.12.2022 16:42

~PeOwiec (155.133. * .231) krótkie zdanie dla ciebie
dlaczego państwo nie płaciło na szpitale
"Tymczasem wyręczaliśmy państwo w jego obowiązku - zaznaczył Struzik."
dlaczego marszałek Struzik wyręczał państwo czyli rząd czyli pis ????

~PeOwiec (155.133. * .231) 08.12.2022 16:36

Do poniżej tak właśnie rządzą lewaki szpitalami doprowadzają do upadłości bo ich dyrektorzy za nic nie odpowiadają więc wydają kasę na byle co

~eqwqdorrr (193.169. * .48) 08.12.2022 16:17

~PeOwiec (155.133. * .231) tu masz informację dlaczego zamykają szpitale TWOI prawi i sprawiedliwi !

"Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik zapowiedział, że skieruje do skarbu państwa i Narodowego Funduszu Zdrowia wezwania do zwrotu ponad 100 milionów złotych, które Mazowsze wydało na wyrównanie ujemnego wyniku finansowego ośmiu szpitali wojewódzkich. - To olbrzymie pieniądze, które mogliśmy wydać na inwestycje albo pomoc lokalnym samorządom. Tymczasem wyręczaliśmy państwo w jego obowiązku - zaznaczył Struzik.

~eqwqdorrr (193.169. * .48) 08.12.2022 16:09

~PeOwiec (155.133. * .231) fakt masz rację to tylko 20 mln
bo brak kasy w sejmiku, jak rządził pis to wszytko rozdał na pińcset plusy
żeby utrzymać się u władzy

~Do_trolla_nizej (94.254. * .170) 08.12.2022 16:07

Dobrze że ty biedny trollu nie możesz o tym decydować