"Nie chcemy pozostać w tej chorobie samotni" - mówią jastrzębianie cierpiący na chorobę Parkinsona
O chorobie Parkinsona mówiło się dużo, gdy żył jeszcze Jan Paweł II. Po jego śmierci schorzenie zniknęło z debaty publicznej. Tymczasem chorobę Parkinsona diagnozuje się u coraz młodszych ludzi.
- Chciałbym, żeby problemy chorych na Parkinsona były równie ważne, jak innych mieszkańców. Nasi członkowie w większości chodzą o lasce, inni z kulami. To jest choroba, która dotyka coraz młodsze osoby. Kiedyś krążyło przekonanie, że chorują na nią tylko starsi, a to nie jest prawda. Co jest przygnębiające, to fakt, że póki co nie ma żadnych leków. Można jedynie nieco spowolnić rozwój choroby - mówi Karol Kurasz z Jastrzębskiego Stowarzyszenia Parkinsonowskiego.
Stowarzyszenie współpracuje z lekarzami, którzy opiekują się chorymi na Parkinsona. Są to specjaliści z Wojewódzkiego Szpitala nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju oraz klinik w Katowicach i Siemianowicach Śląskich. Dzięki tym kontaktom, łatwiej jest umówić wizytę u danego specjalisty.
- Celem naszego Stowarzyszenia jest przede wszystkim integracja. Nie chcemy pozostać w tej chorobie samotni. Chcemy też pomóc innym w dostępie do lekarzy neurologów, takich których znamy, a oni znają chorobę od podszewki. Tak, aby pacjent został szybko zdiagnozowany i odpowiednio prowadzony. Nie ma dwóch jednakowych przypadków. Dlatego to wszystko jest takie ważne. Kiedyś, jak żył papież to było więcej mówione na ten temat, ale obecnie, znowu w społeczeństwie temat jest przemilczany
- dodaje Karol Kurasz.
Członkowie Jastrzębskiego Stowarzyszenia Parkinsonowskiego starają się pozyskiwać środki zewnętrzne na swoją działalność. Osoby zdiagnozowane muszą dużo ćwiczyć, robić ćwiczenia manualne. Jak wspomina prezes stowarzyszenia, były plany organizacji rozmaitych warsztatów w tym lepienia w glinie, ale koszty przerastają ich samych. Dlatego obecnie zarząd stowarzyszenia skupia się na zorganizowaniu domowej pomocy rehabilitacyjnej dla swoim członków.
Zebrania Stowarzyszenia odbywają się w każdą drugą środę miesiąca w siedzibie przy ul. Wielkopolskiej 47.
Więcej informacji na www.parkinson-jastrzebie.cba.pl
Choroba Parkinsona dotyka ośrodkowego układu nerwowego. Objawy choroby Parkinsona pojawiają się i narastają powoli i stopniowo w ciągu kilkunastu lat. Początkowo chorzy zauważają pewne spowolnienie ruchowe i niezgrabność w ruchach, pojawiają się zaburzenia pisania (mikrografizm – bardzo drobne pismo). Spowolnieniu ulegają procesy psychiczne. Niekiedy chorzy sądzą, iż są to objawy zmian reumatycznych lub starszego wieku. Jednak po pewnym czasie osoby chore na chorobę Parkinsona zauważają u siebie zaburzenia równowagi lub trudności z wykonywaniem takich prostych czynności jak wstawanie z krzesła czy z łóżka. Na tym etapie choroby pacjent z reguły zjawia się u lekarza (źródło: wikipedia.org).