Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nie wyrzucajcie jedzenia! Zanieście do jadłodzielni

Czas pomiędzy Bożym Narodzeniem a Nowym Rokiem zwykle obfituje w nadwyżki produktów spożywczych na naszych stołach. Ważne jest, aby nie wyrzucać tego, co zostało do śmietnika. Jeśli produkty są w dobrym stanie, można się nimi podzielić.

Nie wyrzucajcie jedzenia! Zanieście do jadłodzielni
Można przynosić żywność do jadłodzielni znajdującej się przy ulicy Warmińskiej

Co zrobić z nadwyżkami produktów spożywczych?

Przeważnie lądują one na śmietniku. Jednak w już od pewnego czasu pojawił się pomysł na dzielenie się jedzeniem. W tym celu powstaje sieć jadłodzielni - Foodsharing. W Jastrzębiu szafka, gdzie można umieszczać zbędne produkty oraz zabierać te, których potrzebujemy, znajduje się na ulicy Warmińskiej, naprzeciwko sklepu Aldi.  Ideę jest niemarnowanie jedzenia, pod warunkiem że jest zdatne do spożycia.

- Udostępniamy przestrzeń, w której każdy może podzielić się lub poczęstować jedzeniem. Takie miejsca to tzw. jadłodzielnie - specjalnie oznaczone lodówki i szafki. Otwieramy je w centralnych punktach miasta, tak aby były dostępne dla każdego. Zachęcamy sklepy, restauracje i osoby indywidualne do dzielenia się nadwyżkami żywności, która mogłaby się zmarnować. Z Jadłodzielni korzystają osoby niezamożne, ale nie tylko. Każdy może wziąć produkty. To lepsze, niż miałyby się zmarnować - informują wolontariusze opiekujący się jadłodzielnią.

Tony żywności są wyrzucane do śmietnika

Według danych zgromadzonych przez instytucje badające marnowanie żywności w naszym kraju Polacy rocznie wyrzucają do śmietnika pięć milionów ton jedzenia, Ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi obrazuje to w następujący sposób:

W każdej sekundzie przez cały rok wyrzucane jest do kosza blisko 153 kg żywności w całym łańcuchu żywnościowym. Co sekundę w polskich domach aż 92 kg żywności trafia do śmietnika. W każdej sekundzie Polacy wyrzucają 184 bochenki chleba.

Z drugiej strony istnieją tysiące ludzi, oszczędzające na podstawowych wydatkach, czyli na żywności. Idee Jadłodzielni pozwala pomóc potrzebującym, ale też zapobiec wyrzucaniu na śmietnik, tego pozostanie po świętach czy imprezach rodzinnych.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Prawdomowny (46.134. * .94) 02.01.2023 14:52

Jak ktoś nie chce być głodny i zmarznięty to niech idzie do pracy. Kuriozalne, że region, w obrębie którego można bez żadnych kwalifikacji zarobić na dzień dobry 3-3,5 tys złotych, boryka się z patologią jaką jest leberstwo i bumelanctwo. Karmicie ludzi, którzy każdego dnia ze szlugiem i butelką w reku wyśmiewają normalnie pracujących i funkcjonujących ludzi. Precz z socjalizowaniem prywatnych wyborów garstki odklejeńców.

~Tylko_Radzę (192.42. * .191) 02.01.2023 08:33

Nie oddawaj do jadłodzielni, lepiej podaruj osobom starszym i chorym. Oni zasługują na pomoc.

~Muchacc (46.205. * .148) 01.01.2023 22:18
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Muchacc (46.204. * .11) 01.01.2023 11:46
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Muchacc (46.204. * .11) 31.12.2022 23:30
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~JestSuperJestSuper (89.64. * .33) 31.12.2022 15:12

Z jakiego roku jest zdjęcie? Kto tyle coli oddał?

~Muchacc (46.204. * .11) 31.12.2022 14:40
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Dxdxd (94.40. * .29) 31.12.2022 11:43

Tak utrzymujecie bezdomnych dalej w jak najlepszej kondycji dając im jeszcze jedzenie. Sami narzekają na to, że w mieście aż roi się od bezdomnych po czym sami ich utrzymują.