Broń – element powstały kilkanaście milionów lat wstecz. Pierwsze rodzaje broni myśliwskiej
Za pierwsze rodzaje broni uznaje się kości, kamienie, kije i oszczepy – posługiwał się nimi każdy hominid, będący odległym przodkiem homo sapiens. Początkowo kije i kamienie nie były obrabiane; stosowane w naturalnej postaci, miały na celu odstraszać i godzić zwierzęta znajdujące się w niewielkiej odległości. Nabycie umiejętności posługiwania się ogniem stanowiło swoisty przełom w ewolucji broni – zaczęto bowiem opalać kije i obrabiać końce w szpic. W miarę nabywania coraz to nowszych doświadczeń, nasi przodkowie wyspecjalizowali się w obróbce kamieni, które nabierały odpowiednich kształtów w zależności od ich podstawowego przeznaczenia. Służyły one jako broń do zadawania ciosów podczas walki wręcz lub potyczki z dziką zwierzyną. Tak skonstruowane pięściaki zaliczane były do pierwszej broni myśliwskiej. Później przybrała ona formę oszczepu zakończonego krzemiennym grotem, strzał, dmuchawek, procy, kuszy i tym podobnych przedmiotów obrony. Przełomowym momentem, dzięki któremu dziś myśliwi wyposażeni są w profesjonalną broń palną, było wynalezienie czarnego prochu w II w. p. n. e., które nastąpiło w Chinach.
Charakterystyka pierwszych broni palnych powstałych na przełomie XV-XVII wieku
Myśliwi skorzystali z chińskiego wynalazku pod koniec lat XV w., gdy udoskonalono umiejętność wykonywania luf, montażu panewki, dźwigni spustowej oraz kurków do umieszczenia lontu. Pierwsze próbne bronie posiadały mankamenty, które skutecznie uniemożliwiały myśliwym pełne korzystanie z możliwości strzeleckich. Przełomem stał się Arkebuz, będący długą i gładkolufową bronią wyposażoną w zamek kołowy. Sama konstrukcja tego rodzaju broni strzeleckiej na myśl przywodziła kolbę kuszy. Na początku, przez swoją lekkość i funkcjonalność, stanowiły broń przeznaczoną dla wojskowych oddziałów jazdy, lecz po krótkim czasie były one używane przez szlachtę i magnaterię jako broń typowo myśliwska.
W polskich muzeach do dziś można podziwiać lekką i małokalibrową strzelbę o zamku kołowym, nazywaną cieszynką. Wielu określało ją mianem „ptaszniczki”. Misterny wygląd broni podyktowany zachwycającą mieszanką części drewnianych z macicy perłowej, kości oraz kawałków metali, po dziś dzień wzbudza ogromne zainteresowanie wśród kolekcjonerów. Delikatna broń użytkowana była głównie przez damy, do polowań na drobną zwierzynę.
Wynalezienie zamku skałkowego w drugiej połowie XVI wieku doprowadziło do stworzenia licznej broni skałkowej, która – pomimo głośności opadania kurka – była popularna aż do połowy XVII wieku. Wśród licznych rodzajów broni skałkowej, wyróżnia się: pistolety myśliwskie, gwintówki, strzelby odtylcowe, strzelby kacze, a także strzelające kordelasy wraz z oszczepami.
Tego rodzaju bronie mają dziś wysoką wartość kolekcjonerską – pasjonaci mogą skorzystać między innymi z szerokiej oferty sklepu Cyngiel, oferującego między innymi sprzęty takie jak dubeltówka lupara kal. 12/70.
Broń myśliwska i wynalazki, jakie przyczyniły się do jej współczesnego wyglądu
Początek XIX wieku przyniósł broń z zamkiem kapiszonowym skonstruowanym przez Aleksandra Johna Forsytha. Powstała ona z przerobienia zamków skałkowych na zamki perkusyjne, zaś panewka na proch oraz bateria została zastąpiona kominkiem. Miejsce kurka ze szczękami zastąpił kurek z masywną główką. Broń była masowo przerabiana przez kowali i rzemieślników dla powstańców styczniowych. Zmiany związane z wynalezieniem bawełny strzelniczej i produkcją prochu bezdymnego przyniosły zmiany w konstrukcji broni, polegające na wzmocnieniu mechanizmów – przede wszystkim luf. Dzięki tak wielu przełomowym wynalazkom i zmianom, dziś myśliwi mogą cieszyć się wysoce funkcjonalną bronią odtylcową współczesną oraz dubeltówką. Dzisiejsze wersje niezawodnych broni palnych można zakupić na stronie cyngiel.com.pl. Asortyment sklepu bogaty jest w liczne modele myśliwskich broni palnych, które mogą zostać zakupione jedynie przez osoby posiadające zezwolenie na takowy sprzęt. Ten sposób sprzedaży zmniejsza prawdopodobieństwo przypadku, w którym broń wpadłaby w ręce osoby bez uprawnień. Każdy kupujący zostaje zweryfikowany pod kątem prawdziwości dokumentów przez pracownika sklepu stacjonarnego. Wysyłka w tym przypadku nie jest możliwa.
Materiał zewnętrzny