Czy największa szopka bożonarodzeniowa w Europie jest na Śląsku? Poznajcie śląski Asyż [ZDJĘCIA]
Szopki bożonarodzeniowe widzimy w każdym kościele w okresie świątecznym. Jednak czy zdajemy sobie sprawę, że ta największa może być na Górnym Śląsku? W zasadzie jest ona w naszym zasięgu i może być dobrym celem wycieczek w okresie świątecznym.
Jaka może być największa szopka znajdująca się w środku kościoła? Ta w Katowicach - Panewnikach ma ok. 20 metrów wysokości, 20 metrów szerokości i 12 metrów głębokości. Zdaniem znawców to jedna z największych szopek w Polsce, a nawet w Europie. Ojcowie franciszkanie, którzy co roku tworzą to misterne dzieło, robią tak od 116 lat.
Temat, który jest z taką pieczołowitością przedstawiany, nie może być inny i jest nim przyjście na świat Jezusa Chrystusa. Gdyby ktoś z czytelników zastanawiał się, czy zasłużył w przyszłości na niebo, to dodam, że to w Panewnikach ma 5,20 metrów wysokości i 12,40 metrów szerokości.
Budowę szopek bożonarodzeniowych zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu
Budowę żłóbka w okresie świąt Bożego Narodzenia zapoczątkował św. Franciszek z Asyżu i tak bracia franciszkanie kontynuują jego dzieło. A skąd właściwie oni wzięli się w Katowicach? Przybyli dokładnie 22 grudnia 1902 roku z Góry św. Anny. Neoromańska sylwetka kościoła pw. św. Ludwika IX Króla i Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny powstała w 1907 roku. Franciszkanie znani byli z różnorodnych form pracy duszpasterskiej. Jedną z nich było budowanie szopek bożonarodzeniowych, co zapoczątkował założyciel zakonu św. Franciszek z Asyżu, żyjący na przełomie XII/XIII wieku.
Szopka opowiada historię Kościoła, ale również Polski
I tak to jest aż do dzisiaj. Dzięki szopkom ludzie od setek lat przypominają sobie historię narodzin Jezusa Chrystusa, który jest centralną postacią w czasie tych świąt. Widzimy też tam Marię i Józefa, otoczonych przez zwierzęta i odwiedzanych przez pasterzy oraz mędrców ze Wschodu. Jest też żywa szopka, w której można zobaczyć m.in. świnki wietnamskie, baranki, kozy, kucyki i wiele innych zwierząt. Trzecią szkopką jest ta ruchoma. Oprócz postaci biblijnych zobaczymy w niej papieża Jana Pawła II, ojca Maksymiliana Kolbe, króla Bolesława Chrobrego, czy ks. Jerzego Popiełuszkę oraz Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Sama bazylika zachwyca stylem neoromańskim, piękną rozetą na fasadzie, nad wejściem głównym do świątyni oraz portalami. Warto, nie tylko w czasie Bożego Narodzenia, odwiedzić ten śląski Asyż.
"ks. Jerzego Popiełuszkę oraz Prymasa Tysiąclecia kardynała Stefana Wyszyńskiego"
Jak to piszesz, cymbalico?
Nauczycielka z bozej laski, wstyd.
Z malej litery piszemy "prymas tysiaclecia"!
Piękne