PTTK „Krokus” rozpoczął sezon turystyczny

PTTK Koło „Korokus” Jastrzębie-Zdrój rozpoczęło nowy sezon turystyczny. W styczniu wyruszono do Wisły, aby w wiosenno-zimowej aurze delektować się pięknem Beskidu Śląskiego. Miał być kulig, ale jastrzębianie poradzili sobie z brakiem śniegu.

PTTK „Krokus” rozpoczął sezon turystyczny
Na pierwszą wycieczkę w sezonie krokusiacy wybrali się do Wisły. Fot. PTTK "Krokus"

Wisła to znany i lubiany punkt wycieczek jastrzębskich turystów. Każdy znajdzie tu coś dla siebie. Można zwiedzać miasto, mające ciekawą historię, można też wyruszyć na górskie szlaki.

Krokusiacy początek Nowego Roku chcieli spędzić na kuligu w urokliwej dolinie Gościejów, ale - pogoda zmienną jest - i musieli z sań przesiąść się na wozy. Wcześniej jednak przeszli malowniczym szlakiem, z którego rozpościerał się piękny widok na Wisłę i okalające ją szczyty górskie.

Trasa wycieczki przedstawiała się następująco: Wisła Dziechcinka - Groń-Wisła Głębce –Kobyla - Krzakoska Skała - Kopydło - Wisła Gościejów. W sumie piechurzy pokonali około 10 km i 383 metrów przewyższenia. Tę trasę warto polecić każdemu, szczególnie rodzinom z dziećmi, bo nie jest zbyt wymagająca i oferuje malownicze widoki.

- Wisła zwana Perłą Beskidów to znana miejscowość wypoczynkowa położona w Beskidzie Śląskim. Jej historia, jako letniska rozpoczęła się końcem XIX wieku. Podczas wycieczki poznaliśmy historię Wisły, zanim stała się znanym letniskiem, jak również po jej „odkryciu” przez Bogumiła Hoffa. Wędrując przez Groń, z którego widać większość wiślańskich dolin dotarliśmy do cmentarza ewangelickiego, gdzie spoczywają najbardziej zasłużeni dla Wisły. Pewną atrakcją z dziedziny techniki był też dwa wiadukty, którymi kursują pociągi - podkreślał przewodnik Bogusław Bujok.

Po górskiej wędrówce przyszedł czas na kulig, a właściwie przejażdżkę wozami, co było również miłą atrakcją. Dolina Gościejów, leżąca nieco na uboczu od centrum Wisły, okazała się urokliwym zakątkiem. Na zakończenie był czas w kolibie, gzie raczono się kiełbaskami i góralskim grzanym winem. Mimo że śnieg leżał tylko na nartostradach, uczestnicy zadowoleni wrócili do Jastrzębia.

Następna wycieczka zaplanowana jest na 12 lutego. Krokusiacy wyruszą na Wielki Połom w Beskidzie Śląsko-Morawskim, po czeskiej stronie. Prawdziwym rarytasem jest dwudniowy wyjazd na majówkę, 6-7 maja, w Beskid Sądecki w okolice Krynicy. Wszyscy chętni są zaproszeni do udziału w tym wypadzie. Informacje na ten temat można znaleźć w internecie http://www.pttkkrokus.pl.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].