Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Wszyscy pompują dla Mikołajka. SMAchallenge się rozkręca, a brakuje 1,38 mln zł

#SMAchallenge - takim tagiem określa się w przestrzeni internetu wyjątkową akcję, w którą zaangażowali się strażacy, sportowcy, wolontariusze i mieszkańcy regionu. Akcja już dawno wyszła poza granice powiatu wodzisławskiego, choć należy przyznać, że to od wolontariuszy wyszła inicjatywa nietypowego wyzwania. 

Wszyscy pompują dla Mikołajka. SMAchallenge się rozkręca, a brakuje 1,38 mln zł
Uczestnicy wyzwania SMAchallenge w Rydułtowach 18 stycznia.

Wszyscy pompują dla Mikołajka. SMAchallenge się rozkręca, a brakuje 1,38 mln zł

Pamiętacie Państwo akcję #GaszynChallenge? Była to akcja dla Wojtusia, chorego na SMA, która przyniosła ponad 6,6 mln zł w 2020 roku. Pompowali wszyscy, nawet na Antarktydzie! Pomysł udało się przekuć w inicjatywę dla Mikołajka, który pochodzi z Wodzisławia Śląskiego i też walczy o pieniądze na najdroższy lek świata - terapię genową na SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Przyomnijmy, że Mikołajek nie zakwalifikował się do refundacji leku ZolgenSMA, bo przekroczył granicę wieku (pół roku) oraz przyjmował już wcześniej refundowaną kurację. Zdaniem rodziców malucha terapia genowa ZolgenSMA pozwoli chłopcu na normalne życie i uchroni malca przed śmiercią. 

Ćwiczą w szczytnym celu

Kiedy 8 stycznia rodzice Mikołajka - Małgorzata i Marcin Kubalowie zachęcili do wykonywania ćwiczeń dla Mikołajka i jednocześnie wpłat na zbiórkę, chyba nikt nie spodziewał się takiej popularności akcji, choć doświadczenia z GaszynChallenge pokazywały, że wszystko jest możliwe. Po nominacji kilku osób i instytucji, wyzwanie podjęli niezawodni strażacy, którzy doskonale wiedzą, jak rozkręcać takie akcje pomocowe. - Całą akcję zainicjowali Simona i Roland Hanczuch z Borucina, a później wszystko poszło lawinowo - podkreśla Małgorzata Kubala, mama Mikołaja. 

I tak zaczęło się wielkie pompowanie dla Mikołajka. Dla malucha ćwiczył m.in. prezes OSP Turzyczka Dawid Fortuna, a za nim OSP Syrynia, OSP Czyżowice i kolejne jednostki, m.in. OSP Lubomia, OSP Biertułtowy, OSP Turza Śląska, OSP Rogów,  a także stowarzyszenia i instytucje, jak Stowarzyszenie Aktywna Olza, urzędnicy z Gorzyc i Godowa, sołectwo Wojnowice, a nawet grupy parafialne z Turzy Śląskiej! Wykonywanie ćwiczeń dla Mikołaja Kubali stało się nie tylko akcją, ale wręcz trendem, który dotarł m.in. do Jastrzębia-Zdroju, Opola i innych miast regionu. 

W Jastrzębiu-Zdroju pompowały Kobiety na 5+ na bieżni przy Zespole Szkół nr 2 im. Wojciecha Korfantego. 18 stycznia wielkie wykonywanie ćwiczeń dla Mikołaja odbyło się też w Rydułtowach na rynku, gdzie stawili się strażacy, grupa Aktywni Rydułtowy, burmistrz Marcin Połomski i mieszkańcy. 

Akcja SMAchallenge ma bardzo proste zasady. Należy wykonać 10 pompek, przysiadów, brzuszków lub pajacyków - technika dowolna i nagrać to na filmie. Po wrzuceniu w media społecznościowe nagrania, należy nominować minimum 3 osoby do zadania, a nominowani mają 48h na wykonanie wyzwania i nominowania kolejnych 3 osób. Jeśli nominowana osoba wykonała zadanie, wpłaca 5 zł na skarbonkę Mikołaja, jeśli jednak nie dała rady, wpłaca 10 zł. Oczywiście kwoty nie są sztywne, bo zbiórkę można zasilić o wiele większą kwotą. 

Prezent na roczek

Warto dodać, że równocześnie dla Mikołaja prowadzone są inne akcje, np. zbiórka w parafiach, która przyniosła w ostatni weekend ponad 400 tys. zł! Do końca zbiórki brakuje jeszcze 1,38 mln zł. Wielu z zaangażowanych w pomoc dla Mikołaja osób ma skrytą nadzieję, że uda się zebrać potrzebną kwotę na urodziny maluszka. Mikołaj będzie mieć roczek 26 stycznia. - Mamy cichą nadzieję, że być może uda się zrobić Mikołajowi najlepszy prezent na świecie. To jest w zasięgu, bo akcje bardzo się rozkręciły, dobro napływa z wszystkich stron - mówi nam Małgorzata Kubala.

Zbiórkę można wspomóc w portalu Siepomaga.pl , wpisując w wyszukiwarce "Mikołaj kontra SMA". Można również wysłać SMS pod numer 75365 o treści 0184127 (Koszt 6,15 zł brutto z VAT), a także przekazać 1,5 proc. podatku KRS 0000396361 na cel szczegółowy 0184127 Mikołaj. Dla Mikołajka prowadzone są także licytacje przedmiotów w grupie na Facebooku - Ekipa Mikołaja - licytacje.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].