Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO]

TEKST AKTUALIZOWANY

Rankiem 20 stycznia były premier Donald Tusk przyjechał do firmy RAFAKO w Raciborzu. Zaprosili go związkowcy, zaniepokojeni losem przedsiębiorstwa. RAFAKO to wciąż największy pracodawca w Raciborzu.

Donald Tusk rozmawiał z załogą RAFAKO. Firma z Raciborza stoi na krawędzi upadłości z powodu konfliktu z TAURONEM [RELACJA NA ŻYWO]
- Wygląda na to, że na końcu chodzi o jakieś poważne interesy i to nie są interesy RAFAKO. Ktoś tym gra po to, żeby ugrać coś dla siebie - stwierdził Donald Tusk w Raciborzu i zaapelował do premiera Mateusza Morawieckiego o podjęcie natychmiastowym decyzji, które ocalą RAFAKO.

Donald Tusk przybył do RAFAKO punktualnie o 9.00. Na krok nie odstępowali go związkowcy Marek Langer i Marek Tylka.

- To co się dzieje może już wkrótce doprowadzić do upadku RAFAKO. My na to nie pozwolimy. Nasza walka w RAFAKO nie ma barw politycznych

- podkreślił na wstępie Marek Langer.

Związkowcy dodali, że byli w biurze poselskim Mateusza Morawieckiego w Katowicach. Premiera tam nie było, ale zostawili pismo, w którym informowali o sytuacji firmy.

Rząd i spółki Skarbu Państwa mają wspierać polskie firmy, a nie je pogrążać

Donald Tusk powiedział w Raciborzu, że w tej sprawie "nie zastąpi premiera", ale może się przydać, by nadać sprawie RAFAKO rozgłosu. -  Tak żeby nikt więcej nie mógł udawać, że jakoś to będzie, że coś się samo zdarzy. Samo to się zdarzy tylko zło, tylko katastrofa - przestrzegł przewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Były premier uważa, że decyzje na szczeblu rządowym powinny zapaść już teraz, bo RAFAKO nie ma szans "w starciu z takim molochem", jakim jest TAURON.

- RAFAKO trzeba ratować. Nie wyobrażam sobie, żeby efektem działania władzy i wielkiej spółki Skarbu Państwa było zniszczenie innej polskiej firmy. Tu nie wystarczy tylko zachęcanie do negocjacji i rozmów, potrzebne są natychmiastowe decyzje, które uświadomią TAURONOWI, że jego zadaniem nie jest niszczenie RAFAKO. Rządzący i ich spółki Skarbu Państwa są od tego, żeby wspierać polskie firmy, a nie je pogrążać

- powiedział w Raciborzu Donald Tusk.

Polityk opozycji zauważył, że to rządzącym powinno zależeć na wysłuchaniu RAFAKO, bo przecież zbliżają się wybory. - Nikt wam łaski nie robi. Czy tu przyjedzie ktoś z Lewicy, czy z PiS-u czy z Platformy - to nie ma znaczenia. Znaczenie ma to, że władza wam łaski nie robi. Wy tu ciężko pracujecie i robicie dobre rzeczy - podkreślił Donald Tusk.

Pieniądze na transformację energetyczną powinny być wykorzystywane przez polskie firmy

D. Tusk wierzy, że RAFAKO będzie przydatne dla Polski jeszcze przez długie lata. Przewodniczący Platformy Obywatelskiej uważa, że pieniądze europejskie na transformację energetyczną powinny być wykorzystywane przez polskie firmy. - RAFAKO ma reputację jednej z najlepszych i najnowocześniejszych firm. W waszych rękach są klucze do przekształcenia polskiej energetyki - dodał Donald Tusk.

- Polska ma dostać te miliardy. Polska ma przekształcać polską energetykę. Polska będzie bardzo atrakcyjnym rynkiem. chciałbym, żeby była atrakcyjnym rynkiem dla RAFAKO, a nie dla Niemców, Szwedów czy Holendrów

 - powiedział Donald Tusk podczas spotkania z załogą RAFAKO.

Andrzej Paluch to jeden z pracowników RAFAKO, który rozmawiał z Donaldem Tuskiem. Rafakowiec zapytał Donalda Tuska co zrobiłby w obecnej sytuacji, gdyby był premierem. Donald Tusk odparł, że ten spór trzeba rozwiązać na szczeblu rządowym i to właśnie tam muszą zapaść decyzje. Andrzej Paluch uważa, że kocioł w Jaworznie działa poprawnie, bo z mocą 850 MW. - Te 910 MW jest możliwe do osiągnięcia, ale przecież nie przez cały czas. To tak jak samochodem - nie można cały czas jechać 250 km/h - dodał A. Paluch.

Tu dzisiaj powinien być premier Morawiecki

- To rząd powinien podjąć odpowiednie decyzje. Spółką Skarbu Państwa zarządza zarząd wybierany przez premiera Sasina przez swoje decyzje może wykończyć prywatny podmiot. Oczekuję włączenia się do mediacji rządu i cofnięcia decyzji, które mogą doprowadzić do upadłości spółkę RAFAKO - uważa poseł Borys Budka, wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej.

Borys Budka uważa, że konflikt TAURONU i RAFAKO powinien zostać rozwiązany na szczeblu rządowym przez wicepremiera Jacka Sasina i premiera Mateusza Morawieckiego.

- Rząd jest od tego, żeby w takich sytuacjach działać. Wielokrotnie rząd chwali się, czego to nie zrobił. Niech premier Morawiecki tutaj przyjedzie, niech załatwi ten temat. Nie opozycja jest od tego, nie partie polityczne, tylko rząd. Premier Sasin zamiast jeździć do Davos i udawać światowca, niech przyjedzie na Śląsk. Przypomnę, że premier Morawiecki jest posłem ze Śląska. Tu dzisiaj powinien być premier Rzeczypospolitej, żeby ten problem rozwiązać

- powiedział w Raciborzu Borys Budka.

To RAFAKO, a nie stare pruskie więzienie, powinno być wizytówką Raciborza

Posłanka Gabriela Lenartowicz (PO) wspominała artykuł, który napisała do "Nowin Raciborskich" 30 lat temu w czasie prywatyzacji RAFAKO. - Wtedy RAFAKO zostało dla polskich pracowników, polskich inżynierów, polskiego potencjału intelektualnego i technicznego uratowane, a przecież były zakusy ABB, dużego koncernu międzynarodowego, a RAFAKO zostało sprywatyzowane na rzecz załogi we współpracy zarządu i załogi. Minister przekształceń własnościowych Lewandowski był wtedy w Raciborzu - powiedziała posłanka Gabriela Lenartowicz w RAFAKO. G. Lenartowicz uważa, że od tej prywatyzacji "zaczęły się ogromne sukcesy RAFAKO".

Gabriela Lenartowicz wśród rafakowców podczas wizyty Donalda Tuska w zakładzie.

- To jest naprawdę skarb. Chcemy, żeby wizytówką Raciborza było dalej RAFAKO - RAFAKO otwarte na rozwój, potencjał intelektualny, rozwój gospodarczy - a nie stare pruskie więzienie (przytyk do działań pochodzącego z Raciborza wiceministra sprawiedliwości Michała Wosia, który zaprezentował niedawno projekt rozbudowy Zakładu Karnego w Raciborzu - red.), bo to jest teraz oczkiem w głowie tej władzy, a nie ten skarb i dobro narodowe, jakim jest RAFAKO - podkreśliła G. Lenartowicz w rozmowie z Nowinami.

Blok w Jaworznie nie naprawi się w sądzie

- Temat jest bardzo ważny lokalnie, regionalnie i ogólnopolsko. RAFAKO to jest bardzo ważna firma na mapie energetycznej Polski i trzeba robić wszystko, żeby została uratowana i trzeba robić wszystko, żeby blok w Jaworznie działał. Dzisiaj nie interesuje nas co mówią prawnicy. Blok energetyczny nie naprawi się w sądzie, ale naprawi się tu, w RAFAKO. Naprawią go inżynierowie, którzy go projektowali. Nie ma innej możliwości - powiedział nam poseł Wojciech Saługa (PO) z Jaworzna.

W RAFAKO był również poseł z Jastrzębia-Zdroju Krzysztof Gadowski (PO). Dla K. Gadowskiego i W. Saługi była to druga wizyta w RAFAKO w ciągu trzech dni. To m.in. z inicjatywy posła Gadowskiego zostanie zwołana sejmowa komisja, która zajmie się problemem konfliktu między RAFAKO i TAURONEM oraz jego wpływu na bezpieczeństwo energetyczne Polski. Sytuacja RAFAKO była już kiedyś przedmiotem obrad posłów. Wówczas komisja została zwołana z inicjatywy posłanki Gabrieli Lenartowicz (pisaliśmy o tym tutaj: O Rafako w Sejmie RP. Spółka z Raciborza odżyje, gdy zmieni właściciela).

Górnicy przed bramą RAFAKO. Wśród nich poseł Matusiak

Przed bramą RAFAKO spotkaliśmy posła PiS Grzegorza Matusiaka. Poseł z Jastrzębia-Zdroju stwierdził, że nie wpuszczono go na teren RAFAKO pomimo tego, że dysponuje legitymacją poselską. - Widocznie to spotkanie było zamknięte, dla pana Donalda Tuska. Uważam, że problem w Jaworznie trzeba rozwiązać merytorycznie, a nie politycznie - powiedział Grzegorz Matusiak.

Działacze JSW S.A. przed bramą RAFAKO. Wśród nich poseł Grzegorz Matusiak (czwarty od lewej).

Poseł Grzegorz Matusiak miał na sobie strój górniczy. W rękach trzymał transparent informujący o górnikach poszkodowanych podczas starć z policją w Jastrzębiu-Zdroju w 2015 roku. - Pan przewodniczący Donald Tusk w obrzydliwy sposób kłamał mówiąc, że w 2015 roku nie było rannych górników. Ja sam opiekowałem się rannymi górnikami, były obdukcje, górnicy byli w szpitalu. Dzisiaj chcemy żądać od pana Donalda Tuska, żeby przeprosił tych rannych górników. To nie byli chuligani. Oni przyszli w obronie miejsc pracy. W 2015 roku Jastrzębska Spółka Węglowa była w stanie upadku - powiedział Grzegorz Matusiak. Poseł zapowiada pozew przeciwko Donaldowi Tuskowi. - Będziemy się domagać przeprosin i zadośćuczynienia, ponieważ ci górnicy, którzy byli ranni, którzy wrócili do pracy, musieli wrócić na inne stanowiska pracy z mniejszym wynagrodzeniem - dodał G. Matusiak.


O konflikcie RAFAKO z TAURONEM i genezie trudnej sytuacji firmy piszemy w artykule:

W RAFAKO czekają na Donalda Tuska. "Przyjedzie były i przyszły premier"

Ludzie

Donald Tusk

Prezes Rady Ministrów

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

26 komentarzy

Śledź tę dyskusję

Pod tym materiałem komentować mogą wyłącznie zarejestrowani użytkownicy.
Aby wziąć udział w dyskusji zaloguj się. Jeżeli nie masz konta, możesz się zarejestrować.

be 20.01.2023 18:29
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

luk 20.01.2023 17:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak to jest przyjechał Kaczyński albo prezydent Duda to wszyscy mogli jadem pluć a jak przyjechał guru nowin Tusk to już tylko zarejestrowani mogą komentować - Wolność słowa według nowin i PO

~Przecie (89.151. * .236) 20.01.2023 17:40
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Polityczna gra o KORYTO, odstawiają kabaret nad trumną,a nieboszczyk ich nic a nic nie obchodzi. To zwykła farsa fuska i reszty bandy. :(

~Bianca (46.204. * .197) 20.01.2023 17:22
oceniono 2 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Xxxgdsah (91.123. * .180) 20.01.2023 16:49
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Po co tych baranów wpuszczacie na Śląsk skandal

~Bronbozeodtuska (46.134. * .165) 20.01.2023 16:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Hahah Tusk was sprzeda razem z ziemia raciborska,juz wiekszego falszywca nie mogliscie tam zaprosic?no k...a nie wierze ze ludzie jeszcze polegaja na klamliwym Tusku,zapomnieliscie co bylo za jego czasow?

~Do_nizej (94.254. * .223) 20.01.2023 15:01
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Akurat trollu ani jedno twoje zdanie nie jest prawdziwe no chyba że wiedzę zdobywasz na spotkaniach prezesa z emerytami albo od funkcjonariuszy z tvp

~PeOwiec (155.133. * .231) 20.01.2023 14:40
oceniono 4 razy
0
Zgłoś

Do ponizej na pewno zrobił więcej niż poprzednicy dla ludzi i mniej nakradł niż oni przynajmniej teraz wiem że żyje w swoim wolnym kraju a nie w niewolnictwie

~gerwazy (185.210. * .242) 20.01.2023 14:31
oceniono 5 razy
-1
Zgłoś

nie strasz nie strasz bo się ze.....sz
wystarczy popatrzeć co pis narobił i już się odechciewa wszystkiego

~MojeOFE (92.223. * .210) 20.01.2023 14:13
oceniono 4 razy
2
Zgłoś

Głosujcie na tuska i po oni wam wszystko załatwią, po wyborach.
A teraz przypomnijcie sobie Tuska po wy frabtcj wyborach "teraz paliwo może być po 10 zł"
Tyle wam załatwi to całe po, Po wygranych wyborach, oleją was wszystkich. Przypomnijcie sobie ich "rządy"

~Do_nizej (94.254. * .223) 20.01.2023 13:40
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

O jakiej ty wolności piszesz tej z tvp ???

~TuskMoskwaBerlin (83.4. * .227) 20.01.2023 13:25
oceniono 4 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~00700 (195.47. * .80) 20.01.2023 13:18
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Powiydz mu CIGE że łon prymierym nie bydzie :)

~PeOwiec (155.133. * .231) 20.01.2023 13:05
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Nie rozumiem jeżeli się coś spieprzyło w robocie to trza teraz to naprawić a nie płakać i się żalić albo rzeczywiście udowodnić czarno na białym że ma się racje a nie wzywać kogoś na pomoc który to sprzedal

~TakaTaSłużba (89.171. * .51) 20.01.2023 12:37
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

Ci związkowcy to jacyś... szkoda gadać. Na pewno tak właśnie zaszkodzili spółce i załodze

~BorisWódka (46.204. * .34) 20.01.2023 12:31
oceniono 4 razy
2

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~jaaaa090 (78.31. * .208) 20.01.2023 12:10
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Budka żarówka. My tu takich nie chcymy!

~Pepsi (46.204. * .5) 20.01.2023 11:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Panie premierze zapraszamy na konferencję prasową pod jsw

~Takietam (94.254. * .223) 20.01.2023 11:54
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

A dlaczego nie przyjadą ci co wymieniłeś ?
Bo zajęci są miesiecznicami, szczuciem jednych na drugich i obwinianiem wszystkich innych mimo że rzadzą już 7lat

~Niestety (94.254. * .223) 20.01.2023 11:51
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Dużo więcej jest w kraju takich firm które będziemy musieli ratować po pisowskim dziadostwie
Żal mi tych następnych rządów i nas zarazem

~SzaryMieszkaniec (94.254. * .225) 20.01.2023 11:49
oceniono 4 razy
-2
Zgłoś

Czemu nie przyjedzie Kaczyński, Morawiecki, Sasin - bo się BOJĄ! Bo kombinują jak zrobić wrogie przejęcie i zrobić z Rafako SSP gdzie na stołkach posadzą kolejnych swoich ludzi z gigantycznymi premiami.

~Lakimen (87.99. * .26) 20.01.2023 11:26
oceniono 5 razy
3

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zxc 20.01.2023 11:19
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

buhahaha, to się Racibórz odwdzięczył władzy. Inwestycje, dworce kolejowe, obwodnice, drogi, nawet Woś chciał żeby Żubry były, a tu masz. Donek w Raciborzu. hahahaha

~TuskMoskwaBerlin (83.4. * .227) 20.01.2023 10:56
5

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~KampaniaUpiorna (178.36. * .191) 20.01.2023 09:58
oceniono 4 razy
4
Zgłoś

Z powodu "konfliktu z Tauronem", czy z powodu niewykonywanych, od dwóch lat, zobowiązań gwarancyjnych??

~POlowypionek (78.31. * .162) 20.01.2023 09:16
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

A POlowy pionek, co się lansuje w TV w sprawie Rafako gdzie?:)