Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Marsz Pamięci w Jastrzębiu-Zdroju. Szlakiem więźniów Auschwitz [VIDEO]

W sobotę do Jastrzębia dotarli piechurzy, którzy przeszli Szlakiem Ewakuacji Więźniów KL Auschwitz. Zapalili znicze na grobach ofiar w Bziu oraz Jastrzębiu Górnym. Był czas na chwilę refleksji nad przeszłością, która jest przestrogą dla kolejnych pokoleń.

Marsz Pamięci w Jastrzębiu-Zdroju. Szlakiem więźniów Auschwitz [VIDEO]
Uczniowie ZS Nr 2 im. Wojciecha Korfantego zapalają znicz na mogile ofiar Marszu Śmierci

Uczestnicy XII Marszu Pamięci im. Jana Stolarza zostali przywitani przez władze miasta z prezydent Anną Hetman na granicy z gminą Pawłowice. Złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości w Bziu. Upamiętnia on ważną rocznicę przyłączenie Śląska do Polski (1922). Następnie skierowano się na cmentarz przy parafii św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie znajdują się mogiły ofiar Marszu Śmierci. Rada Sołecka Bzie ugościła piechurów w swojej siedzibie. 

Kolejny etap na terenie Jastrzębia to kościół pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej. Znajduje się tam mogiła 36 ofiar wydarzeń ze stycznia 1945 roku. Niemcy nie pozwolili pochować ich na cmentarzu. Grób musieli wykopać Polacy, którzy nie podpisali volkslisty.

Na piechurów czekali przedstawiciele Zarządu Osiedla Jastrzębie Górne i Dolne z przewodniczącą Krystyną Piechoczek i Justyną Rusin oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z prezesem Jerzym Raszewskim, a także delegacja uczniów Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego wraz z nauczycielkami historii: Katarzyną Gibes i Katarzyną Barczyńską-Łukasik. Młodzież od lat oddaje hołd ofiarom Marszu Śmierci, zapalając znicze i składając wiązanki kwiatów. Wcześniej był czas na rozmowę i refleksję w gościnnych progach remizy OSP Jastrzębie Górne i Dolne, w siedzibie zarządu osiedla.

- Idziemy w marszu pamięci, aby przywołać tamte, dramatyczne wydarzenia, aby o nich przypomnieć. Jeszcze rok temu wydawało się nam, że okropności wojny są już za nami. Teraz w Ukrainie, giną ludzie, przechodzą niewyobrażalne cierpienia. Nigdy nie można być pewnym, że zło się nie odrodzi, dlatego przypominamy o historii sprzed 78 lat - mówił Robert Furtak, uczestnik marszu.

Wspominano również jastrzębskich bohaterów tamtych wydarzeń - państwa Mołdrzyków, który z narażeniem życia uratowali dwie uciekinierki z Marszu Śmierci.

- Moi dziadkowie narażali życie całej swojej rodziny, gdyż za pomoc uciekinierom groziła śmierć. Jednak dziadek, który zobaczył, że w oborze ukrywają dwie siostry z Sosnowca, postanowił im pomóc. Obie dziewczyny były wygłodzone, wyczerpane z odmrożonymi nogami. Przeżyły wojnę. Po latach dzięki ich staraniom dziadkowie zostali uhonorowani przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, otrzymując tytuł Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata - wspominała Danuta Matyjasik.

Była też refleksja o tym, co dzisiaj dzieje się w Polsce, w naszym regionie. Na początku stycznia oblano woskiem tablicę upamiętniającą stary cmentarz żydowski w Wodzisławiu Śląskim.

- Ten akt wandalizmu nie powinien mieć miejsca. Ofiarom nazizmu należy się szacunek. Nie ma zgody na akty antysemityzmu czy żadne inne wymierzone w ludzi, dlatego że są takim czy innym narodem - podkreślał Robert Furtak.

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wtf (46.223. * .59) 22.01.2023 18:27

Marsz Pamięci z dodatkiem listy obecności. Żeby było łatwiej zapamiętać...

~Janina49 (185.246. * .131) 22.01.2023 15:50

Dobrze, że młode pokolenie pamięta!