Zostań potencjalnym dawcą szpiku. Rejestracja w Raciborzu

Już jutro (tj. 29 stycznia) na raciborskim rynku stanie namiot fundacji DKMS, w którym będzie można zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku. Akcja organizowana jest w ramach finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Zostań potencjalnym dawcą szpiku. Rejestracja w Raciborzu
Fundacja DKMS jest międzynarodową organizacją non-profit zajmująca się walką z nowotworami i innymi chorobami krwi. Jej misją jest znalezienie dawcy dla każdego pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych szpiku.

Raciborski rynek to główny punkt rejestracji potencjalnych dawców. Wolontariuszy DKMS-u będzie można także spotkać w holu Raciborskiego Centrum Kultury. Na chętnych będą czekać w godzinach 12.00-16.00.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że choruje na nowotwór krwi m.in. białaczkę. Na całym świecie taka diagnoza pada co 27 sekund. Słyszą ją rodzice małych dzieci, młodzież, dorośli. Bez względu na wiek – każdy może zachorować. Na szczęście każdy może też pomóc. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. I właśnie w Raciborzu będzie można stać się szansą na życie dla osób, które tego potrzebują.

Dawcą może zostać każdy ogólnie zdrowy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia i nieposiadający znacznej nadwagi. Wystarczy się zarejestrować i być świadomym swojego zobowiązania.

Rejestracja jest prosta i zajmuje kilka minut. Po zapoznaniu się z ogólnymi wymogami przystąpienia do rejestracji i wykluczeniu ewentualnych chorób, uniemożliwiających rejestrację i wypełnieniu formularza rejestracyjnego następuje pobranie wymazu z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranego materiału określane są antygeny zgodności tkankowej – HLA (Human Leukocyte Antigen). Wyniki badania wraz z danymi z formularza wprowadzane są do bazy Fundacji DKMS i od tego momentu zarejestrowana osoba staje się aktywnym potencjalnym dawcą szpiku, dostępnym dla pacjentów z całego świata, potrzebujących przeszczepienia szpiku lub komórek macierzystych.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].