Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”

Politechnika Śląska w Gliwicach - Wydział Mechaniczny Technologiczny objęła patronatem Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak już wcześniej szkoła współpracowała z  Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Sląskiej Filia w Rybniku. Efektem tego ma być popularyzacja nauk technicznych i zachęcenie do studiowania na uczelni. W ramach współpracy już udało się zorganizować „Dzień Projektowy”.

Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”
Uczniowie napisali kod programu do odczytania wyników EKG . Fot. Aldona Rosner

Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”

Jastrzębski "Korfanty" i Centrum Kształcenia Ustawicznego Filia Politechniki Śląskiej z Rybnika współpracują od dłuższego czasu. Poprzedziło to objęcie szkoły patronatem przez Politechnikę Śląską. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Ewa Mentel. Już udało się przeprowadzić "Dzień Projektowy". 

- Projekt dotyczył badań EKG. Najpierw w ramach biologii uczniowie poznali budowę i pracę serca, następnie w ramach fizyki odkryli tajniki badania EKG oraz sposób, w jaki sygnał z EKG jest przetwarzany na postać cyfrową, na koniec - w ramach zajęć z matematyki i programowania uczniowie napisali kod programu wykrywający wybrane schorzenia, które możemy odczytać na podstawie EKG - relacjonuje dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. 

Dzięki projektowi uczniowie mieli okazję scalić wiedzę z kilku przedmiotów, a także poznać zastosowania sztucznej inteligencji, jak za pomocą kilkunastu linijek kodu można w sposób automatyczny diagnozować choroby serca.

W "Korfantym" drony będą stosowane podczas lekcji

- Współpraca naszej szkoły z Politechniką Śląską trwa już od dłuższego czasu. Młodzież „Korfantego” kilkakrotnie wyjeżdżała na uczelnię, gdzie miała okazję zapoznać się z nowoczesną technologią wykorzystywaną w badaniach naukowych, np. projektowaniem 3D. Pracownicy naukowi uczelni przyjeżdżają do szkoły z wykładami dla naszych uczniów, przedstawiając omawiane problemy w przystępny i interesujący sposób. Przykładem może być ciekawa prelekcja na temat sztucznej inteligencji, VR czy „Dzień Projektowy”. Uczniowie technikum logistycznego uczestniczyli w warsztatach programowania i wykorzystania dronów w logistyce. Planujemy, aby ich zastosowanie w logistyce weszło na stałe do programu nauczania. Kładziemy też nacisk na popularyzację wśród młodzieży takich przedmiotów jak fizyka, czy matematyka w kontekście ich praktycznego zastosowania - mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].