Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”

Politechnika Śląska w Gliwicach - Wydział Mechaniczny Technologiczny objęła patronatem Zespół Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju. Jednak już wcześniej szkoła współpracowała z  Centrum Kształcenia Ustawicznego Politechniki Sląskiej Filia w Rybniku. Efektem tego ma być popularyzacja nauk technicznych i zachęcenie do studiowania na uczelni. W ramach współpracy już udało się zorganizować „Dzień Projektowy”.

Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”
Uczniowie napisali kod programu do odczytania wyników EKG . Fot. Aldona Rosner

Politechnika Śląska objęła patronatem „Korfantego”

Jastrzębski "Korfanty" i Centrum Kształcenia Ustawicznego Filia Politechniki Śląskiej z Rybnika współpracują od dłuższego czasu. Poprzedziło to objęcie szkoły patronatem przez Politechnikę Śląską. Porozumienie w tej sprawie podpisali: Dziekan Wydziału Mechanicznego Technologicznego dr hab. inż. Anna Timofiejczuk, prof. PŚ oraz Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 Ewa Mentel. Już udało się przeprowadzić "Dzień Projektowy". 

- Projekt dotyczył badań EKG. Najpierw w ramach biologii uczniowie poznali budowę i pracę serca, następnie w ramach fizyki odkryli tajniki badania EKG oraz sposób, w jaki sygnał z EKG jest przetwarzany na postać cyfrową, na koniec - w ramach zajęć z matematyki i programowania uczniowie napisali kod programu wykrywający wybrane schorzenia, które możemy odczytać na podstawie EKG - relacjonuje dr inż. Aldona Rosner z Centrum Kształcenia Ustawicznego Filii Politechniki Śląskiej w Rybniku. 

Dzięki projektowi uczniowie mieli okazję scalić wiedzę z kilku przedmiotów, a także poznać zastosowania sztucznej inteligencji, jak za pomocą kilkunastu linijek kodu można w sposób automatyczny diagnozować choroby serca.

W "Korfantym" drony będą stosowane podczas lekcji

- Współpraca naszej szkoły z Politechniką Śląską trwa już od dłuższego czasu. Młodzież „Korfantego” kilkakrotnie wyjeżdżała na uczelnię, gdzie miała okazję zapoznać się z nowoczesną technologią wykorzystywaną w badaniach naukowych, np. projektowaniem 3D. Pracownicy naukowi uczelni przyjeżdżają do szkoły z wykładami dla naszych uczniów, przedstawiając omawiane problemy w przystępny i interesujący sposób. Przykładem może być ciekawa prelekcja na temat sztucznej inteligencji, VR czy „Dzień Projektowy”. Uczniowie technikum logistycznego uczestniczyli w warsztatach programowania i wykorzystania dronów w logistyce. Planujemy, aby ich zastosowanie w logistyce weszło na stałe do programu nauczania. Kładziemy też nacisk na popularyzację wśród młodzieży takich przedmiotów jak fizyka, czy matematyka w kontekście ich praktycznego zastosowania - mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].