90 zastępów ratowniczych w akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek. Zakończył się pierwszy etap [ZDJĘCIA]

W niedzielę (5.02.) o 16:09 zakończyła się akcja ratownicza w rejonie ściany N-6 w kopalni Pniówek. Tym samym zakończył się pierwszy etap akcji poszukiwawczej, która ma na celu dotarcie do siedmiu zaginionych w kwietniu 2022 roku górników.

90 zastępów ratowniczych w akcji poszukiwawczej w KWK Pniówek. Zakończył się pierwszy etap [ZDJĘCIA]
Roboty przy budowie tam rozpoczęły się dopiero po przewietrzeniu wyrobisk i uzyskaniu bezpiecznej dla ratowników atmosfery kopalnianej. / fot. Dawid Lach, JSW

Pierwszy etap akcji dobiegł końca w niedzielne popołudnie, poinformowała Jastrzębska Spółka Węglowa.

Podczas zakończonej akcji ratowniczej, ratownicy zgodnie z planem akcji zawęzili otamowany rejon do wyrobisk znajdujących się bliżej ściany N-6, poprzez wybudowanie dwóch tam izolacyjnych z pian chemicznych. Roboty przy budowie tam rozpoczęły się dopiero po przewietrzeniu wyrobisk i uzyskaniu bezpiecznej dla ratowników atmosfery kopalnianej.

W akcji ratowniczej w sumie brało udział 90 zastępów ratowniczych - 86 z kopalń Jastrzębskiej Spółki Węglowej oraz 4 zastępy z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu, przekazał rzecznik spółki Tomasz Siemieniec.

Prace przy zawężeniu otamowanego rejonu ściany N-6 oraz penetracji odtamowanej pochylni N-6, zakończyły pierwszy etap akcji poszukiwawczej. Dalsze prace związane będą z przywróceniem funkcjonalności pochylni N-6, skąd zgodnie z jednym z wariantów akcji, ma za zostać wykonane prostopadłe do ściany N-6, 350 metrowe wyrobisko, które pozwoli ratownikom bezpiecznie dotrzeć do zaginionych górników. Ten etap akcji ma być prowadzony na zasadach prac profilaktycznych i może potrwać od czterech do sześciu miesięcy.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].