Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

JASTRZĘBSKIE KOBIETY. Żona Neptuna jest z Małopolskiej. Manuela Antos

Ma niebieskie włosy i jej odzienie składa się z rybackich sieci. Można zobaczyć ją w otoczeniu Neptuna, władcy mórz i oceanów, jak pomaga mu nieść trójząb. Właśnie taką można oglądać Manuelę Antos, która chętnie wciela się w mitologiczną postać Amfitryty. Jako prezesce Stowarzyszenia Klubu Morsów „Biały Miś” jest jej blisko do wody morskiej, zwłaszcza tej lodowatej.

JASTRZĘBSKIE KOBIETY. Żona Neptuna jest z Małopolskiej. Manuela Antos
Manuela Antos wygląda niczym żona Neptuna

Żona Neptuna jest z Małopolskiej. To Manuela Antos

Manuela Antos nigdy wcześniej nie myślała, że kąpiele w lodowatej wodzie staną się jej pasją. Zawsze była ciepłolubna, teraz kąpie się w Bałtyku w lutym i jeszcze zachęca do tego innych. Jest prezesem Stowarzyszenia Jastrzębskiego Klubu Morsów „Biały Miś”. Lubi działać, być aktywna, dobrze czuje się w otoczeniu ludzi.

Jak kobieta ciepłolubna staje się pełnej krwi morsem? Manuela Antos śmieje się, że to przez przypadek z udziałem jej męża - Krzysztofa.

Manuela Antos czuje się w wodzie jak mors

- Krzysztof w każdą niedzielę morsował na basenie w Zdroju z „Białym Misiem”. Zawsze zostawałam w domu, ale któregoś razu pojechałam, popatrzeć, o co w tym szaleństwie chodzi. Aż rok zajęło mi podjęcie decyzji, że jak oni wszyscy mogą to ja też. I tak to się zaczęło. Teraz już regularnie w każdą niedzielę w sezonie zimowym zażywam zimnowodnych kąpieli i tak już od 8 lat - wspomina Manuela.

Funkcję prezesa Stowarzyszenia objęła po znanym i cieszącym się dużym szacunkiem Janie Piłacie. Początkowo miała obawy czy podoła, ale wraz z pomocą pozostałych członków stowarzyszenia już od lat daje radę. Sama mówi, że to pasja i wspaniali ludzie, którzy ją otaczają, są napędem jej działania.

- W otoczeniu pozytywnych ludzi czuję się jak ryba w wodzie. Bo kąpiele w lodowatej wodzie to nie wszystko. Liczy się dobre towarzystwo, zabawa, poznawanie nowych ludzi, ale też nawiązują się przyjaźnie. Czasem spędzamy wspólnie letnie wakacje i spotykamy się nie tylko na basenie - mówi Manuela.

„Biały Miś” jest znany nie tylko w Jastrzębiu

„Biały Miś” to solidna, znana i ciesząca się renomą organizacja zrzeszająca fanów morsowania. Jej przedstawicieli nie brakuje na dorocznym Międzynarodowym Zlocie Morsów w Mielnie. W tym roku XX jubileuszowy zlot odbywa się w dniach 9-12 lutego, a jego tematem przewodnim są 20. urodziny. Z Jastrzębia-Zdroju i okolic - bo trzeba tu dodać, że jastrzębski Biały Miś to także ludzie z Gliwic, Czerwionki-Leszczyny, Żor, Wodzisławia, Świerklan i okolic - wybiera się tam około 40 osób. „Białe Misie” są doskonale znane organizatorom. To trzykrotni zdobywcy I miejsca w Turnieju Mrozoodpornych. Mają za sobą także karierę medialną, udzielali wywiadów w telewizji, radio, prasie, występowali w znanym teleturnieju „Familiada”.

„Białe Misie” są doskonale znane nie tylko w Jastrzębiu

Co jest takiego w zlocie morsów, że ludzie końca Polski, z Jastrzębia, biorą urlop i w środku zimy jadą nad Bałtyk?

- Atmosfera, która panuje w Mielnie, jest nie do opisania. W tegorocznym zlocie zarejestrowało się około 8 tys. osób z różnych krajów. Nie tylko kąpiemy się w Bałtyku, ale też bierzemy udział w Wielkim Balu Morsa Disco Mors oraz różnego rodzaju zawodach i konkursach. Powiedziałabym, że te kilka dni to nieustanna zabawa i uczucie jakby Sylwester trwał trzy dni - dzieli się wrażeniami Emanuela Antos.

Swoją pasją zaraża innych ludzi, zachęca do morsowania. Mówi, że to fantastyczne doznanie. Również jej 7-letni wnuczek jest już dyplomowanym morsem.

Sezon na morsowanie trwa pół roku

Sezon na morsowanie to pół roku, od października do marca. W tym czasie „Białe Misie” codziennie spotykają się w każdą niedzielę na kąpielisku „Zdrój”. Każdy jest mile widziany. Rozgrzewka zaczyna się punktualnie o godz. 15:00. Jeszcze można dołączyć. Fachowa porada gwarantowana. Można liczyć też na kubek gorącej herbaty.

Morsowanie to także kontakt z ludźmi i świetna zabawa

Co Manuela Antos robi w pozostałą część roku? Kocha przyrodę, kwiaty, szczególnie róże. W okresie wiosenno-letnim przebywa na działce, która jest jej królestwem. Także i tam dała się poznać, jako energiczna osoba i weszła w skład zarządu ogródków działkowych. Jednak to jeszcze nie wszystko! Inną płaszczyzną działania naszej bohaterki jest osiedle Gwarków. Mieszkańcy obdarzyli ją zaufaniem i weszła w skład zarządu osiedla.

- Z Eweliną Auguścik, która jest naszą przewodniczącą, znam się od lat. Wspólnie z nią i jeszcze kilkoma osobami postanowiłyśmy tchnąć w osiedle nowego ducha. Zachęcić ludzi do działania, pokazać, że można zorganizować fajne rzeczy. Potrzebne są tylko chęci - mówi.

Manuela Antos przekonuje, że życie może być ciekawe, a nawet pasjonujące. Zawodowo od trzech lat związana z Jastrzębska Firma Seger, gdzie również ma bezpośredni kontakt z ludźmi. W pracy, jak i prywatnie stawia na kontakt z drugim człowiekiem. To jej żywioł. Lubi swoją pracę. Wymaga od niej dobrej organizacji. Jednak Manuela to osoba nieschematyczna, wulkan energii i pasji. Jak już za coś się weźmie,  to poważnie podchodzi do rzeczy. W poukładanej na co dzień kobiecie - żonie, mamie, babci jest odrobina szaleństwa, co sprawia, że z nią nie można się nudzić.

 

Wszystkie zdjęcia pochodzą ze zbiorów Manueli Antos

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~termofor (165.225. * .188) 10.02.2023 16:27

a co to jest, jastrzębskie sanatorium miłości?

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 10.02.2023 10:26

@Trzeźwy
A temu co dolega?
Rozumiem, że jesteś tak samo pod wrażeniem tej pani, jak i naszego wspaniałego dworca kolejowego, darmowej komunikacji miejskiej, sieci uczelni wyższych i... długo by tak wymieniać.
Ważne, że media piszą, ale nieistotne, że o niczym ważnym.

~Loompek (83.10. * .122) 10.02.2023 00:41
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~TowarzyszSekretarz (181.214. * .227) 09.02.2023 20:45

Normalnie przepiekna.
Az mi sie zimno zrobilo.

~kaznodzieja (89.77. * .80) 09.02.2023 13:21

Zdrowia dla wszystkich morsów do szefowej trzymaj tak dalej kto wie może na szefową miasta

~Trzeźwy (5.184. * .21) 09.02.2023 13:18

Anka Pisanka potrzebuje pomocy lecz nie chce się przyznać lub to wypiera.

~PePe (157.25. * .100) 09.02.2023 11:48
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Elżbieta55 (93.179. * .130) 09.02.2023 10:25

bardzo ciekawa postać i fajny artykuł. Takich pozytywnych opowieści w tym zwariowanym świecie nam trzeba. Pani Manuelu, tak trzymać!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 09.02.2023 09:42
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Ewaaa1 (185.246. * .141) 09.02.2023 08:11

Do ~Anka_Pisanka
jednych "urzeka" historia a drudzy cieszą się życiem. Tak to już jest szanowna Pani. Po jednej stronie radość życia, po drugiej - ironia i sarkazm. Każdy ma wybór

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 09.02.2023 07:54

Urzekła mnie ta historia...