Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Ksiądz Wojciech Grzesiak odznaczony przez Prezydenta RP

Ksiądz Wojciech Grzesiak, ze stacji pogotowia ratunkowego w Jastrzębiu-Zdroju, został odznaczony przez Prezydenta RP Brązowym Krzyżem Zasługi. W ten sposób została doceniona jego praca w Śląskiej Misji Medycznej w Ukrainie.

Ksiądz Wojciech Grzesiak odznaczony przez Prezydenta RP
Ks. Wojciech Grzesiak wraz z żoną niosą pomoc medyczną w Ukrainie. Fot. ze zbiorów W. Grzesiaka

Ksiądz Wojciech Grzesiak odznaczony przez Prezydenta RP

Ksiądz Wojciech Grzesiak, ratownik medyczny pracujący w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym, został uhonorowany przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę za niesienie pomocy medycznej w ogarniętej wojną Ukrainie. Ksiądz znalazł się w grupie 57 medyków, którzy otrzymali Brązowy Krzyż Zasługi. Uroczystość wręczenie miała miejsce na dworcu kolejowym w Przemyślu. Odznaczenia wręczyła wicewojewoda podkarpacka Jolanta Sawicka.

- Dzisiaj gościmy ratowników medycznych z Katowic i Poznania. Kiedy wybuchła wojna w Ukrainie przyjechali do nas sami, z potrzeby serca, nikt nie zwracał się do nich z prośbą o wsparcie. Ze swoim sprzętem. Oni sami wiedzieli, że będą tutaj potrzebni. Niesamowita rzecz. Bardzo im za to dziękujemy - mówi Rafał Kijanka, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu, obecny na uroczystości.

Wojciech Grzesiak jest ratownikiem medycznym pracującym w jastrzębskim pogotowiu ratunkowym. Jest też proboszczem parafii Katolickiego Kościoła Narodowego w Rybniku. Był organizatorem misji medycznych do Paragwaju. Obecnie oprócz pracy zawodowej jest wolontariuszem w Śląskiej Misji Medycznej działającej w Ukrainie w ramach Wsparcia Awangardy HME.

Medycy zbierają pieniądze na sprzęt zabezpieczenia osobistego 

Medycy transportują rannych do najbliższego szpitala, nierzadko to 100 km, leczą, diagnozują, rozdają lekarstwa. Jednak, aby móc pełnić swoje zadania potrzebują odpowiedniego zabezpieczenia osobistego - kamizelek kuloodpornych, hełmów, plecaków ewakuacyjnych, masek przeciwgazowych. Każdy, kto chciałby wesprzeć ratowników, lekarzy i pielęgniarki, może to zrobić, wpłacając pieniądze na portalu zrzutka.pl.

7 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~amant (46.204. * .47) 20.02.2023 16:56
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

gratulacje , a co do KWK Pniówek - pracowałem i widziałem . Wiele wybudowanych domów z , a lepiej nie pisać , lata 90 - te to był cyrk , ci dyrektorzy , te wyjazdy do Anglii , na Węgry, był tam taki spaślak z Żor co się kręcił koło dyrektora . No lepiej księdzu pogratulować !

~Sumak (95.181. * .139) 20.02.2023 16:55
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Katolickiego Kościoła Narodowego"

Jezu, co to?

~Raperkaklasztorna (89.64. * .2) 20.02.2023 08:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Brawo!

A co do krytyki górników - obok jest szpital, jakby ktoś nie zauważył. Szpital to takie miejsce, gdzie przebywają ludzie chorzy, potrzebujący spokoju i poczucia bezpieczeństwa. Czasem są to ludzie, którzy dopiero przyszli na świat i nie rozumieją nic.

~zenek70 (89.77. * .147) 20.02.2023 08:25
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Gratulacje księże Wojciechu. A biskup Kościoła Rzymsko-Katolickiego Skworc nie pomaga? Papież Franciszek certoli się z terrorystami z Rosji. Wstyd

~KWKPniówek (46.204. * .72) 20.02.2023 07:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Że co? strajkujący górnicy? Byłem i widziałem tylko pijanych warchołów zachowujących się jak stado kiboli. , którzy w pijackim amoku demolowali fasadę budynku. Przestańcie kłamać i robić z bandytów bohaterów.

~Leszek789 (89.77. * .147) 20.02.2023 07:32
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do - IZU
Tu nie chodzi o co kto, co krytykował. Należało się chuliganom, pijakom demolującym okolice spółki. Potrafi nieść pomoc z narażeniem życia, a nie tylko stać za ołtarzem w bezpiecznym kościele i prosić Boga o pokój. Tym się różni od reszty tchórzliwych księży.

~Izu (188.137. * .108) 20.02.2023 07:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Akurat on? To prezydent nie wie, jak Grzesiak krytykował górników strajkujących pod Spółką?Że hałas mu przeszkadzał?