Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Złodzieje nie śpią. Włamania na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic to nie miejskie legendy

Mieszkańcy często nie dowierzają w doniesienia o włamaniach "w dzielnicy", czy podejrzanych osobach, które kręcą się przy posesjach. Statystyki policyjne jednak nie kłamią - włamania są faktem. Tylko w zeszłym roku na terenie Jastrzębia-Zdroju doszło do 46 takich zdarzeń. 

Złodzieje nie śpią. Włamania na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic to nie miejskie legendy
Tylko w styczniu 2023 roku na terenie Jastrzębia-Zdroju doszło do 7 włamań.

Złodzieje nie śpią. Włamania na terenie Jastrzębia-Zdroju i okolic to nie miejskie legendy

Ubiegły rok niestety pokazał, że złodzieje nie śpią i cały czas czyhają na mienie mieszkańców Jastrzębia-Zdroju i sąsiednich miejscowości. W ciągu 2022 roku policjanci odnotowali 46 podobnych zdarzeń, choć dotyczących różnych miejsc, bo pojawiły się włamania do mieszkań, domów garaży, piwnic oraz sklepów. 

Piwnice, mieszkania, domy na celowniku

Najczęściej w policyjnej statystyce włamań pojawiają się ulice Turystyczna, Śląska, Bednorza i Katowicka. Przy Turystycznej kilkakrotnie dochodziło do włamań do sklepu odzieżowego oraz kiosku. Przy Śląskiej w marcu, czerwcu i lipcu miały miejsce włamania do piwnic, a w październiku także włamanie do mieszkania. Przy Katowickiej dochodziło do włamań do lokali handlowych i gastronomicznych, a przy ul. Bednorza miały miejsce włamania do altany i pomieszczenia piwnicznego. Ponadto na liście odnotowanych zdarzeń jastrzębskiej policji pojawiają się takie ulice, jak Wyzwolenia, Podhalańska, Wielkopolska, Mazowiecka, Gagarina, 1 Maja, Opolska i wiele innych. 

Także w styczniu 2023 doszło już do pierwszych włamań. Odnotowano 7 takich zdarzeń, z czego przy ul. Połomskiej doszło do włamania do dwóch domów, a włamania do mieszkań miały miejsce przy ulicach Marusarzówny, Jasnej, Beskidzkiej i Kaszubskiej. Przy Katowickiej złodzieje wtargnęli do magazynu sklepu. 

U sąsiadów też kradną

Nie tylko Jastrzębie-Zdrój pojawia się na celowniku złodziei. Również okoliczne miejscowości były w ubiegłym roku odwiedzane przez podejrzane osoby. Na terenie podległym Komisariatowi Policji w Pawłowicach, w gminie Pawłowice w 2022 roku doszło do 6 podobnych zdarzeń. Złodzieje włamywali się do pomieszczeń mieszkalnych i piwnicznych. Aż trzykrotnie do włamań doszło przy ul. Polnej. Zdarzenia odnotowano również przy ulicach Górniczej, Krętej i Wąskiej.

- Powyższe zdarzenia zakończyły się niestety zrabowaniem cennych rzeczy, głównie sprzętu elektronicznego oraz pieniędzy - wyjaśnia mł. asp. Wojciech Janosz, astępca Rzecznika Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. 

Zabezpiecz się, zanim będzie za późno

Policjanci apelują o rozsądek i sąsiedzką czujność. - Zanim wyjedziemy z domu zadbajmy o to, by po powrocie nie spotkała nas nieprzyjemna niespodzianka. Pomyślmy o tym, jak odpowiednio zabezpieczyć swoje mieszkanie/dom. Nie ma idealnych zabezpieczeń przed włamaniem, ale sami możemy zminimalizować jego ryzyko. Najlepszym i sprawdzonym zabezpieczeniem jest życzliwy sąsiad. Przed wyjazdem poprośmy więc zaprzyjaźnionego sąsiada, aby zwrócił uwagę na to, co dzieje się z naszym mieszkaniem/domem podczas naszej nieobecności. Powierzmy sąsiadom lub znajomym komplet kluczy i poprośmy, żeby co jakiś czas otworzyli okna i włączyli światło wieczorem, zabrali z wycieraczki gazetki reklamowe i wyjęli korespondencję ze skrzynki na listy. Zabezpieczenie się przed włamaniem jest wymagające i może być kosztowne, ale pamiętajmy, że im więcej jest w mieszkaniu/domu rzeczy cennych, tym zabezpieczenia powinny być lepsze - podkreślają policjanci. 

Mundurowi zachęcają także do używania narzędzi, służących do kontaktu ze służbami, jak Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji "Moja komenda". 


REKLAMA

Zabezpiecz swoje mienie i ustrzeż się przed włamaniem!

Pomogą w tym specjaliści z firmy

ALMAR SECURITY Sp.z o.o.

ul Wielkopolska 83, 44-335 Jastrzębie-Zdrój

www.almarsecurity.pl

tel. 531 838 391

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~lokator (89.70. * .247) 28.02.2023 04:34

Lokatorzy sami udostępniają złodziejom dostęp do piwnic nie zamykając drzwi wejściowych. SM powinny usunąć zabezpieczenie do otwierania małych drzwi bo to służy do niezamykania drzwi a każdy ma klucz lub inne urządzenie do otwierania tylko z lenistwa nie noszą przy sobie.

~Ciecie_żałosne (94.254. * .59) 25.02.2023 23:22

do
~gfhgfgf (87.239. * .85)
odpowiedź brzmi , jednego , w zeszłym roku

~gfhgfgf (87.239. * .85) 23.02.2023 20:06

Ilu sprawców kradzieży policja złapała może od tego trzeba zacząć !

~Józwa (85.202. * .231) 23.02.2023 16:12

Do mnie do domu jak się kiedyś złodziej w nocy włamał to obudziłem się i zapaliłem światło i zacząłem szukać pieniędzy i kosztownych rzeczy razem z nim.

~Anotak (46.204. * .193) 23.02.2023 08:33

Cały rok nie było mowy o włamaniach więc czujemy się spokojni oraz bezpieczni

~wtf (46.223. * .146) 23.02.2023 08:17

Ten jeden palec po odcięciu ręki to chyba palec u nogi...

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 23.02.2023 07:17

Gdyby za kradzież w tej upadającej osadzie górniczej karano odcięciem ręki, połowa mieszkańców pisałaby na klawiaturze komputera jednym palcem.

~Zdun (83.10. * .48) 22.02.2023 17:48

Artykuł pod reklame ,masakra