Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Śląscy kryminalni wyjaśnili zagadkę tajemniczego zaginięcia Polaka w Wielkiej Brytanii

Policjanci Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, na prośbę swoich brytyjskich kolegów, wyjaśnili okoliczności tajemniczego zaginięcia Polaka. Do zdarzenia doszło w brytyjskiej miejscowości Slough w 2021 roku. Śląscy kryminalni potwierdzili, że doszło do zabójstwa.

Śląscy kryminalni wyjaśnili zagadkę tajemniczego zaginięcia Polaka w Wielkiej Brytanii
W związku z międzynarodowym charakterem sprawy, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach bierze udział w konsultacjach ze stroną brytyjską, mających na celu utworzenie JIT - międzynarodowego zespołu śledczego. / fot. ilustracyjne freepik

Pod koniec grudnia 2021 roku do brytyjskich służb trafiła informacja o zaginięciu 57-letniego Polaka, który od 6 lat mieszkał i pracował w Wielkiej Brytanii. Zgłoszenie pochodziło od rodziny mieszkającej w Polsce, która do tej pory miała stały kontakt z mężczyzną. Zaniepokoiło ich, że od dłuższego czasu ma on wyłączony telefon i nie nawiązuje z nimi łączności od końca listopada 2021 roku. Za wyjaśnienie okoliczności zaginięcia naszego rodaka odpowiadali policjanci z Thames Valley Police. W akcję poszukiwawczą włączyły się również polskie organizacje pomagające rodzinom zaginionych. Po kilku miesiącach poszukiwań, w dalszym ciągu nie udało się ustalić miejsca pobytu poszukiwanego mężczyzny. Brytyjscy policjanci, niepokojąc się o los zaginionego, zaapelowali do wszystkich o pomoc w rozwikłaniu tej sprawy.

Pod koniec 2022 roku śledczy z Thames Valley skontaktowali się z policjantami z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach informując o swoich podejrzeniach, że poszukiwany Polak mógł paść ofiarą zabójstwa. Osoby, które mogły coś na ten temat wiedzieć, opuściły Wielką Brytanię, prawdopodobnie wracając na Śląsk.

Śląscy kryminalni skontaktowali się z rodziną poszukiwanego, aby zdobyć więcej informacji na temat okoliczności zaginięcia. Zgromadzony materiał pozwolił na złożenie wniosku w Prokuraturze Okręgowej w Gliwicach o wszczęcie śledztwa w kierunku zabójstwa. Dodatkowo nasi policjanci rozpoczęli współpracę z Oficerem Łącznikowym Polskiej Policji w Wielkiej Brytanii. Z jego pomocą przekazali zdobyte informacje policjantom z Thames Valley, nawiązując z nimi ścisłą współpracę w tej sprawie. W trakcie prowadzonego postępowania śledczy ustalili, że dwie osoby – Polacy, którzy w listopadzie 2021 przebywali w towarzystwie zaginionego, są obecnie w Polsce. Jak wynikało z ustaleń przekazanych przez Oficera Łącznikowego Polskiej Policji kolejne dwie, również Polacy, znajdują się nadal w Wielkiej Brytanii. Jeden z nich - 33-latek - przebywał w zakładzie karnym za popełnienie innych przestępstw. Drugi - 25-latek - ukrywał się, ponieważ był poszukiwany listem gończym oraz Europejskim Nakazem Aresztowania.

W styczniu tego roku śląscy policjanci zatrzymali dwoje mieszkańców Bielska-Białej. Zatrzymanej 22-letniej kobiecie Prokuratura Okręgowa w Gliwicach przedstawiła zarzuty nieudzielenia pomocy, niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie, pomocy w ukryciu zwłok i podejmowania innych czynności, mających na celu udaremnienie postępowania. W tym samym dniu został zatrzymany drugi z mieszkańców Bielska-Białej - 30-letni mężczyzna. Również on usłyszał zarzut niezawiadomienia organów ścigania o przestępstwie oraz utrudniania i udaremniania przeprowadzenia postępowania. Wobec obojga zatrzymanych Prokuratura Okręgowa w Gliwicach zawnioskowała do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci 3-miesięcznego tymczasowego aresztowania, do którego sąd się przychylił.

Na podstawie ustaleń przekazanych stronie brytyjskiej, zatrzymano Polaka ukrywającego się na terenie Wielkiej Brytanii. Już wkrótce on i 33-latek przebywający w brytyjskim areszcie za inne przestępstwa, mają stanąć przed miejscowym sądem, gdzie zostanie przedstawiony im zarzut utrudniania pochówku. Równolegle Prokuratura Okręgowa w Gliwicach wydała postanowienie o przedstawieniu im zarzutów - jednemu zarzucając udział w pobiciu i utrudnianie postępowania dotyczącego zabójstwa, natomiast drugiemu udział w pobiciu oraz zarzut zabójstwa. Aktualnie śledczy oczekują na rozpoznanie przez Sąd Rejonowy w Gliwicach wniosków o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania, co umożliwi wdrożenie procedury ekstradycyjnej.

W związku z międzynarodowym charakterem sprawy, Prokuratura Okręgowa w Gliwicach bierze udział w konsultacjach ze stroną brytyjską, mających na celu utworzenie JIT - międzynarodowego zespołu śledczego.

Sprawa, nad którą nadal pracują śląscy i brytyjscy policjanci, jest rozwojowa i niewykluczone są kolejne zatrzymania.

/źr. KWP/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].