Uczniowie fryzjerstwa z sukcesem na konkursie wojewódzkim
Młodzi adepci fryzjerstwa z Zespołu Szkół Techniczno-Branżowych w Jastrzębiu-Zdroju osiągnęli sukces podczas XXVIII Wojewódzkiego Konkursu Fryzjerstwa Uczniów Rzemiosła w Katowicach. Vanessa Świerzy i Magdalena Wicherek oraz Dawid Makuch zajęli miejsca medalowe.
Uczniowie fryzjerstwa z sukcesem na konkursie wojewódzkim
Jastrzębscy uczniowie fryzjerstwa kształcą się w Zespole Szkół Techniczno-Branżowych, a praktykę odbywają w „Warsztacie Fryzur”, przy ul. Zielonej, pod okiem doświadczonej szefowej Agnieszki Tryc oraz Urszuli Kiermaszek z Gołkowic.
Konkurs fryzjerstwa został rozegrany w kilku kategoriach. Jastrzębscy uczniowie okazali się mistrzami w przygotowaniu fryzur pod nazwą „Fale Hollywood” - I miejsce zdobył Dawid Makuch (mistrz szkolący Agnieszka Tryc), a Vanessa Świerzy (mistrz szkolący Agnieszka Tryc) uplasowała się tuż za nim na II miejscu. Magdalena Wicherek triumfowała w kategorii plecionki (mistrz szkolący Urszula Kiermaszek z Gołkowic). Vanessa uzyskała jeszcze III miejsce w konkurencji - fryzjerstwo męskie.
- Bardzo się cieszę, że Vanessa i Dawid zdobyli pozycje medalowe. Zawdzięczają to swojej pracy i pasji. Fryzjerstwo to profesja łącząca inwencję twórcy z dobrym przygotowaniem warsztatu i wypracowaniem praktycznych umiejętności. Vanessa i Dawid wykazali się tym wszystkim podczas rywalizacji konkursowej - powiedziała Agnieszka Tryc, mistrz fryzjerstwa i szefowa „Warsztatu Fryzur”, znajdującego się przy ulicy Zielonej.
Fryzjer to artysta czy rzemieślnik?
Podczas tego rodzaju konkursów często pojawia się pytanie dotyczące istoty zawodu fryzjera. Czy jest to tylko wierne odtwarzanie znanych wzorców, czy może jednak coś więcej?
- Fryzjer to jest osoba, która staje się artystą, doradcą, stylistą, Jest to bardzo popularny zawód i dzisiaj mamy do czynienia z tym, aby zobaczyć, jak pięknie młodzi uczniowie potrafią w tej profesji się dobrze bawić - mówił podczas konkursu Grzegorz Mikieta dyrektor naczelny Izby Rzemieślniczej oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Katowicach.
Zawód fryzjera cieszy się w ostatnim czasie dużą popularnością wśród młodzieży. Coraz częściej wybiera ona zawodową drogę kształcenia, którą z powodzeniem można łączyć z nauką przedmiotów ogólnokształcących i zdać maturę - w technikum lub szkole branżowej II stopnia. Taki wybór szkoły to lepsza pozycja młodego człowieka na rynku pracy.
- Sukcesy naszych podopiecznych są zawsze powodem do dumy. Serdecznie gratuluję Dawidowi, Vanessie i Magdzie. Wiem, jak wiele wysiłku włożyli w pracę nad swoimi umiejętnościami w trakcie praktyk i poza nimi. Kluczem do sukcesu jest kooperacja, dlatego serdecznie dziękuję paniom Agnieszce Tryc oraz Urszuli Kermaszek za możliwość zorganizowania praktyk. Dziękuję również Cechowi Rzemieślników i Innych Przedsiębiorców z Wodzisławia Śląskiego i Jastrzębia-Zdroju. Współpraca z tymi instytucjami pozwala na ciągłe rozwijanie naszej oferty kształcenia. Cieszę się, że Zespół Szkół Techniczo-Branżowych jest miejscem, w którym nasi uczniowie rozwijają swoje pasje i zainteresowania. To także podpowiedź, w jakim kierunku powinniśmy rozwijać nasz program praktyk - podsumował Janusz Toborowicz, kierownik Praktycznej Nauki Zawodu w ZSTB.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
Lepsza dobra zawodówka niż studia na prywatnych pseudouczelniach.
Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu
Lepiej uczyć się zawodu niż męczyć w ogolniaku. Na początku Lo moze wydawać się fajne, ale potem człowiek budzi się z ręką w nocniku.