Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Widziałeś te światła na niebie? To nie gwiazdy, a ciekawe zjawisko

Wielu mieszkańców naszego regionu patrząc w niebo zastanawiało się nad dwoma jasnymi punktami na zachodniej części nieba. To koniunkcja, czyli pozorne zbliżenie się Wenus i Jowisza. Planety są dobrze widoczne, bo odbijają światło słoneczne i obserwatorowi z Ziemi wydaje się, że świecą. 

Widziałeś te światła na niebie? To nie gwiazdy, a ciekawe zjawisko
Jowisza i Wenus dzieli około 659 mln kilometrów, ale dla obserwatora z Ziemi może się wydawać, że planety się do siebie zbliżyły. fot. S. Kamczyk

Widziałeś te światła na niebie? To nie gwiazdy, a ciekawe zjawisko

Dwa jasne punkty na niebie wzbudziły szerokie zainteresowanie. Właśnie 1 marca przypadł szyt konkiunkcji Jowisza i Wenus, a prawie bezchmurne niebo idealnie nadawało się do obserwacji. Jeśli obserwatorzy używali lornetki, czy obiektywu aparatu z większym zoomem, mogli dostrzec także księżyce Jowisza: Callisto, Io, Ganimedes i Europa.

Wenus to druga planeta naszego Układu Słonecznego, a Jowisz piąta i największa. Na wieczornym niebie naszego regionu 1 marca, ale nieco później (oprócz naszego księżyca) dobrze widoczny był także Mars, którego od Jowisza oddziela pas planetoid. 

Koniunkcja Jowisza i Wenus. Mimo słabej jakości zdjęcia z naszego redakcyjnego aparatu, udało się dostrzec planety oraz księżyce Jowisza. fot. S. Kamczyk

Koniunkcja to pozorne zbliżenie się planet - obserwując zjawisko z ziemi wydaje nam się, że planety są bardzo blisko. To oczywiście złudzenie optyczne, ale efekt jest dość widowiskowy. Zjawisko to wyjaśnili pasjonaci z Astrohunters, zapraszając jednocześnie na seans do Astrolabu w Czernicy, gdzie przybliżą zainteresowanym jeszcze bardziej zagadnienia związane z koniunkcją planet:

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Krystian123 (5.173. * .162) 26.02.2024 19:45

Widziałem te światła ale ich było 7 Lub 8 sztuka jeden za drugim 26.02.2024 godzina 19.35 udało mi się nagrać tylko 1 bo reszta szybko znikła

~Przemysław13 (79.163. * .189) 14.11.2023 19:21

Zanieczyszczenie sztucznym światłem jest takie że o tym się nie mówi to jest odpad który żyje czemu i tym się nie mówi.

~wicek (89.64. * .138) 04.03.2023 08:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~Anka_Pisanka~...ty jesteś ta najjaśniejsza !!!

~Donek (89.64. * .136) 03.03.2023 13:55

Świetne zdjęcia. Nad Jastrzębiem widać tylko Jowisza i Wenus. Gwiazdy są bardzo trudno zauważalne. Takie mamy nad sobą zanieczyszczenia.

~ja90 (78.31. * .208) 03.03.2023 07:38
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

I pewnie daleko im do nich :P

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 02.03.2023 09:49
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Po co patrzeć w górę?
Gwiazd jest bez liku w naszym mieście.