Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Z CPK i wywłaszczeniami chcą walczyć na poziomie województwa. Komisja już pracuje [WIDEO]

W urzędzie marszałkowskim odbyła się konferencja prasowa z udziałem marszałka Jakuba Chełstowskiego, parlamentarzystów PO, samorządowców oraz mieszkańców gmin, przez które ma przebiegać tzw. szprycha kolejowa do Centralnego Portu Komunikacyjnego. Uczestnicy konferencji zgodnie podkreślali, że tylko na poziomie wojewódzkim można łączyć opór mieszkańców dla CPK oraz wypracować rozwiązania, które mogą pomóc w uzyskaniu odpowiednich odszkodowań, jeśli inwestycja dojdzie do skutku.

Z CPK i wywłaszczeniami chcą walczyć na poziomie województwa. Komisja już pracuje [WIDEO]
Marszałek Jakub Chełstowski wspomniał, że kiedy był w PiS, nie mógł rozmawiać o CPK. fot. S. Kamczyk

Z CPK i wywłaszczeniami chcą walczyć na poziomie województwa. Komisja już pracuje [WIDEO]

W sejmiku rozpoczęła obrady Komisja doraźna ds. inwestycji kolejowych oraz innych inwestycji, realizowanych przez administrację rządową w woj. śląskim. Z kolei w sejmie działa Zespół ds. przeskalowanych inwestycji publicznych i przymusowych wywłaszczeń. Przedstawiciele tych gremiów wzięli udział w konferencji, a towarzyszyli im m.in. burmistrz Gminy i Miasta Czerwionka-Leszczyny Wiesław Janiszewski, radna i mieszkanka Mikołowa Ewa Chmielorz i mieszkańcy Palowic, Orzesza, Świerklan i Mikołowa, którzy przyszli do Urzędu Marszałkowskiego z banerami na znak protestu.

- Nie da się budować wielkich rządowych inwestycji na krzywdzie ludzkiej. A coś takiego, jak krzywda ludzka, dzieje się także tutaj, w województwie śląskim. W wielu powiatach tego województwa tysiące mieszkańców protestują przeciwko bezduszności władzy centralnej. Przeciwko temu, że kreski decydują o moim życiu, a nie rozmowa, argumenty, nie głębokie analizy, ale ktoś w Warszawie przy desce kreślarskiej rysuje przebiegi tras, z czym mają się potem zmierzyć samorządowcy, właściciele domów i ci mieszkańcy, najbardziej utyskujący na to, jak władza ich dzisiaj traktuje – powiedział poseł Wojciech Saługa, były marszałek woj. śląskiego.

Wcześniej nie mogli rozmawiać

- Cieszę się, że doszło do zmiany w sejmiku, bo dzięki temu możemy o tych problemach realnie rozmawiać. Wcześniej był zakaz polityczny i partyjny do tego, bo CPK [trzeba było] traktować jako świętość. To ważny projekt, ale żaden ważny projekt nie może wykluczać mieszkańców i ich problemów – mówił marszałek Jakub Chełstowski.

- Zasadniczo samorząd ma swój problem, bo w ustawie, która proceduje ten proces, nie zostały zapisane nasze żadne kompetencje. To aż dziw, że samorząd regionalny mówiąc wprost, nie może opiniować takich czy innych rozwiązać, a jest tylko biernym obserwatorem tego, co dzieje się na jego terenie. Jak widać po skali protestów samorządowców i mieszkańców, ta inwestycja jest kompletnie źle dobrana i nieprzemyślana. Z drugiej strony, patrząc przez śląską infrastrukturę, oczywiście brakuje tych połączeń kolejowych. One są bardzo potrzebne, ale z drugiej strony nie mogą iść przez te tereny, gdzie ludzie zainwestowali dobytek całego swojego życia i cieszę się z tej inicjatywy Platformy Obywatelskiej i uporu, aby ta komisja w sejmiku powstała – dodał marszałek, głośno wyrażając swój sprzeciw wobec planów CPK w obecnej formie. Wspomniał, że kiedy (jeszcze będąc w PiS) próbował zaprosić do okrągłego stołu w sprawie CPK ministra Horałę, odbił się od ściany.

Parlamentarnym zespołem ds. przeskalowanych inwestycji publicznych i przymusowych wywłaszczeń, który skupia zarówno posłów, jak i senatorów, kieruje posłanka Gabriela Lenartowicz. - To nie jest projekt, który służy rozwojowi Polski, wbrew temu, co się mówi – powiedziała o Centralnym Porcie Komunikacyjnym oraz tzw. szprychach kolejowych posłanka Lenartowicz. - Nie została nam przedstawiona ani jedna przesłanka na udokumentowanie tego, jaki jest prawdziwy cel tego projektu, że jest on racjonalny, ma sens i służy Polsce. Ani jednej poważnej analizy. To nie jest też kolej, która ma służyć ludziom. Nie ma ani jednego argumentu za tym, że te koleje dużych prędkości mieszkańców Śląska, czy Lubelszczyzny, czy Łódzkiego, przybliżą do pracy, do uczelni – zaznaczyła Gabriela Lenartowicz.

- Od dłuższego czasu słuchając głosów samorządowców i aktywistów społecznych, proszono nas o to, aby sejmik stał się takim miejscem, gdzie będzie można wspólnie wypracować stanowisko. Poszczególne sołectwo, poszczególna gmina nie jest w stanie się tak przebić ze swoim głosem, jak tutaj, na szczeblu regionalnym. Słyszymy dziwne informacje o tym, że wszyscy [wywłaszczeni] będą piękni, młodzi i szczęśliwi. Dostaną 140 proc. odszkodowań za wartość swoich domów. To nie jest prawda. Do tych ludzi trzeba dotrzeć i uświadomić im ich podmiotowość. Musimy pamiętać, że w projektach ustaw jest odszkodowanie z dołu. Możecie sobie państwo wyobrazić, że ci ludzie po decyzji lokalizacyjnej, będą musieli się z dnia na dzień wyprowadzić – tłumaczył Grzegorz Wolnik, przewodniczący powołanej niedawno doraźnej komisji sejmiku ds. inwestycji kolejowych.

Burmistrz Czerwionki-Leszczyn Wiesław Janiszewski zaznaczył, że samorządowcy nie mają żadnych możliwości prawnych w zakresie przebiegu CPK.

Przykład dobrej współpracy? Kolej+

Głos zabrał także burmistrz Czerwionki-Leszczyn, bo w tej gminie szprycha CPK ma przebiegać m.in. przez Bełk i Palowice. - Śląsk przez wiele, wiele lat był wykorzystywany. Wiele decyzji, które zapadały w centrum dotyczyły Śląska i to jego kosztem. Takie mamy wrażenie, że przebieg szybkiej kolei to taka wrzutka, która mieszkańcom i władzom samorządowym nic nie daje. To rodzaj megalomanii, która ma być zrealizowana właśnie kosztem społecznym – zaznaczył burmistrz Wiesław Janiszewski, wskazując jako przykład program Kolej+, w ramach którego bez żadnych protestów i za ogólną aprobatą przyjęto porozumienie gmin Jastrzębie-Zdrój, Pawłowice, Żory i Czerwionka-Leszczyny w zakresie nowego połączenia kolejowego z Jastrzębia do Katowic.

Co w planach komisji?

Jak podkreśla posłanka Lenartowicz, działania samorządowców i parlamentarzystów mają na celu przede wszystkim pomoc mieszkańcom w zakresie ewentualnych odwołań od decyzji środowiskowej czy decyzji o odszkodowaniach. - Zwyczajnie musimy robić wszystko, aby móc ten projekt, w tej wersji, w której jest przedstawiany, zatrzymać i przyjrzeć się mu wtedy, kiedy w naszym kraju będzie panowana praworządność, a obywatelom zostaną przywrócone ich rzeczywiste prawa – prawa obywatelskie. Mamy w Polsce i tak nieprecyzyjne prawo dotyczące przymusowych wywłaszczeń i odszkodowań. Dotychczas przy projektach nie było dużych problemów i konfliktów, bo one główne następowały w formie dobrowolnych wykupów i konsensusu, co do przebiegu np. autostrad, bo musimy postępować według norm, stosowanych przez Bank Światowy. To on widząc ułomność naszych ustawowych rozwiązań, życzył sobie procedowanie na podstawie własnych regulacji i te wywłaszczenia, które miały miejsce np. pod zbiornik Racibórz Dolny odbywały się nie w oparciu o prawo polskie, a umowę międzynarodową – podkreśliła posłanka.

Posłanka Gabriela Lenartowicz zapowiedziała pomoc dla mieszkańców zagrożonych wywłaszczeniem. fot. S. Kamczyk

- Przygotowujemy podręcznik dla każdego zagrożonego niesprawiedliwym wywłaszczeniem, czy też niszczeniem środowiska w swoim otoczeniu, aby wiedział, co może zrobić osobiście lub w ramach inicjatywy społecznej, np. organizacji pozarządowych. Ten podręcznik dostarczymy, ale też staramy się prowadzić za rękę poszczególne społeczności – zapowiada Gabriela Lenartowicz.

Przypomnijmy, że na razie nie wiadomo dokładnie, jaką trasą ma przebiegać wariant inwestorski CPK. Według zapowiedzi ma być on ogłoszony niebawem, ale na razie nie padły żadne terminy.

Ludzie

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Jakub Chełstowski

Były marszałek Województwa Śląskiego

Wiesław Janiszewski

Burmistrz Miasta i Gminy Czerwionka-Leszczyny.

18 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~WielkaPolska (46.204. * .2) 04.03.2023 06:46

Cała normalna i zdrowa za CPK i szybką koleją!!!!

~takaprawda (46.204. * .11) 03.03.2023 12:50

Poseł Saługa tak się martwi że władza nie słucha obywateli. To ci hipokryzja. Gdy był posłem to w głosowaniach odrzucających wnioski o referenda w sprawie wieku emerytalnego i sześciolatkow ręka mu nie zadrżała. Jakoś mu wtedy nie zależało żeby wysłuchać opinii milionów głosów obywateli.

~Raperkaklasztorna (89.64. * .67) 03.03.2023 12:21
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Brawo! Cpk to chory pomysł tak samo jak Hitler

~LotniskoCPK (46.134. * .62) 03.03.2023 09:42
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

zxc 03.03.2023 08:19

kabaret, tych co nie potrafią czegokolwiek wybudować. 12 godzin nad morze mamy jeździć. 2 do Katowic i 4 do Pyrzowic na lotnisko? Gdyby mieli trochę oleju w głowie to powalczyliby nie o blokowanie inwestycji ale o to aby była ona korzystniejsza dla woj. śląskiego (dojazd z naszych okolic czy Ostrawy również do lotniska w Pyrzowicach) itp. Ale oni jedyne co potrafią to blokować zbierając niezadowolonych którym trzeba stare chałupy wyburzyć.

~FE (89.64. * .240) 03.03.2023 07:22

Lepiej wybudujcie za pieniądze z UE siłownie pod gołym niebiem albo hiperlawki . Nie macie pomysłu na nic !!! Wydajecie pieniądze niepotrzebnie . Zero pomysłu na miasto . Budżet wybiorą koleżanki pani hetman bo one siedzą min stop na telefonach i wielbią internet . A teraz władza tj zasięgi w necie . Taka prawda . Nic się tu nie zmieni . Rządzą prości ludzie , maja proste umysły i banalne pomysły . Byle być przy zarelku w korycie . Tfuuu

~FE (89.64. * .240) 03.03.2023 07:19

To lepiej w Polsce nic nie budować , w końcu do Berlina mamy blisko to po co nam taki port . Każdy kto hamuje rozwój polski powinien zostać zwolniony ze stanowiska . Czy to pisiory czy platfusy . Polska jest jedna a wy się kłócicie przy tym korycie o dostęp do żarła . Tfuuu zakłamani politycy . Banda oszustów !!!

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 03.03.2023 06:09

Jeśli ktoś w trakcie zajmowanego stanowiska zmienia barwy klubowe, to powinien podać się do dymisji, a nie trwać nadal. Jeśli byłby taki dobry, to zostałby ponownie wybrany w nowych barwach, a jak nie, to cóż, zawsze można się przebranżowić i zmienić zawód. Tak, zawód, bo ci wszyscy marszałkowie, posłowie itp. sa widziani ci sami od wielu, wielu lat i nie potrafią w życiu zająć się uczciwą pracą, tylko obiecankami wyborczymi.

~kabaret (87.101. * .96) 02.03.2023 23:19
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

PO ma fajny plan czyli rozwój przez blokowanie inwestycji. Gratulacje...

~To_sem_ja (37.248. * .24) 02.03.2023 22:51

Ktoś na to kumoterstwo z peło, postkomuna i socjalistów z PiS, głosuje... Skoro ludzie wybierają między małpami pokazywanymi w medialnym cyrku, to sami są sobie winni. Szkoda nerwów...

~op (91.192. * .86) 02.03.2023 22:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lenartowicz-,,to nie jest kolej która ma służyć ludziom''czyli lepiej tłuc się 12 godz. nad morze jak do tej pory Ręce opadają

~Gadzina (195.189. * .128) 02.03.2023 20:53

Wspolny opor przeciw oporowi. Szprycha ma powstac jak naszybciej. Pora nadrabiac infra zaleglosci.

~do_nizej (185.78. * .182) 02.03.2023 20:37

pisowski rozwój już mamy na codzień więc podziękujemy za to bezprawie i biedę

~Schalke04 (46.204. * .77) 02.03.2023 19:42

Znowu POmyleńcy buntują mieszkańców przeciw rozwojowi Polski.

aus 02.03.2023 19:23
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

szybka kolej powinna iść do Pyrzowic i o to ci lenie powinni walczyć a nie blokować

~KampaniaBuraczana (185.189. * .116) 02.03.2023 19:20

Jak taki dobrze najedzony kolo do mnie mowi, nawet jak sie zacina i myli, to ja mu ufam.

~chaos (89.64. * .72) 02.03.2023 18:58

To są koszty chaosu urbanistycznego, które cały naród musi ponieść...

~30mln (89.200. * .30) 02.03.2023 15:48
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Szybka kolej do jest przyszłość policja powinna tych hamulcowych i wywrotowców spałować .