Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O Żołnierzach Wyklętych w Domu Zdrojowym

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Z tej okazji w Domu Zdrojowym odbyło się spotkanie poświęcone tym, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie mogli pogodzić się okupacją sowiecką. Organizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie "Chwała Bohaterom - Pamięć i Rekonstrukcja".

O Żołnierzach Wyklętych w Domu Zdrojowym
Żołnierze Wyklęci byli bohaterami spotkania w Domu Zdrojowym. Fot. KaBa

O Żołnierzach Wyklętych w Domu Zdrojowym

Mianem Żołnierzy Wyklętych określa się Polaków, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni i walczyli o niepodległość ojczyzny, ponieważ nie mogli pogodzić się z okupacją sowiecką. W literaturze naukowej przyjmuje się, że ostatnim członkiem ruchu oporu był Józef Franczak pseudonim „Lalek”, który zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) osiemnaście lat po wojnie - 21 października 1963.

Podczas spotkania w Domu Zdrojowym poświęconym Żołnierzom Wyklętym padło nazwisko żołnierza, który ukrywał się aż do lat 80. XX wieku.

Żołnierze Wyklęci byli bohaterami spotkania w Domu Zdrojowym

- Antoni Dołęga pseudonim „Kulawy”, ukrywał aż do 1982 roku. To absolwent szkoły podoficerskiej przy 84 Pułku Strzelców Poleskich w Pinsku. Działał podczas okupacji niemieckiej. W 1944 wcielono go do II Armii Wojska Polskiego, z której zdezerterował pod Budziszynem. Następnie zaczął działalność w Zrzeszeniu Wolność i Niezawiłość w obwodzie łukowskim. Po ujawnieniu się członków jego 19-osobowego oddziału postanowił ukrywać się przed komunistami i nigdy nie oddać broni. Dzięki pomocy zaufanych ludzi na Podlasiu dotrwał do 1982 roku, gdzie zmarł z przyczyn naturalnych. Był najdłużej ukrywającym się żołnierzem podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego - mówił ksiądz Rafał Jakubiec, badacz losów „Kulawego”.

W Domu Zdrojowym zaprezentowano broń, elementy umundurowania z czasów niepodległościowej konspiracji. Opowiadał o tym ppłk Krzysztof Banaś.

- Moje serce bije mocniej na widok szabli. Ta broń jest symbolem Wojska Polskiego. Również i jej nie zabrakło w uzbrojeniu Żołnierzy Wyklętych. Była symbolem, cieszyła się estymą. Oprócz niej, marzeniem było posiadanie pistoletu polskiego Vis - wzór 35. Bywa on uznawany za najlepszą tego typu broń, jaka kiedykolwiek została wyprodukowana - mówił podpułkownik.

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Cyrkulator (31.171. * .135) 05.03.2023 17:33

@To_sem_ja
"cyrkulator, ty tak na poważnie prowokujesz?"

Cytujesz Lawrowa w swoich komentarzach, ruska onuco.
Nie jest dziwne, ze moj komentarz cie zabolal.

~Kuuuuba (85.202. * .83) 05.03.2023 11:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

cd poprzedniego : ... Bóg owszem ale majątki pierwej!. Przypomnijmy obóz -więzienie w Berezie
Kartuskiej dla nieposłusznych systemowi-bez sądu. „Demokracja owszem ale tylko taka jaka my widzimy.” Musiała więc wymrzeć cała ta królewska szlachta, książęta ,eminencje,także czerwony system musiał się skompromitować (rewolucji nawet Papież Polak nie potępił uznając zapewne ja jako zryw wolności społecznej -może źle ukierunkowanej ale zryw) i Polacy musieli nabrać wykształcenia. Tylko wówczas Demokracja Wolnej Polski w pełnej wolności mogła zatryumfować. Nikt nie możne teraz mówić ,ze nie wiedział .Tak sądzę.
Pytanie jednak istotniejsze: czy nie zmarnujemy Jej ! tej prawdziwej pełnej wolności którą obecnie mamy..czy docenimy i będziemy pamietać także i Ich walke, walke także zołnierzy wolności,jak to kiedyś powiedział Pan Prezydent Duda w przemówieniu (nie wiem czy w pełni dobrze powtórze) ,inaczej widzących wolność i prawość. Takie są moje przemyslenia ,czy się myle?
Chwała Bohaterom...

~Kuuuuuba (85.202. * .83) 05.03.2023 11:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Sadze ze aby zrozumieć to co się wówczas działo trzeba cofnąć się w tamte czasy. tzw Armia Czerwona -"wyzwolicieli"- lecz także gwałcąca i tyranizująca kogo popadnie z nowa ideologią, nieszanująca nawet obywateli swojego narodu a z drugiej strony Polska jakże jeszcze Szlachecka , no i kościół hierarchów pochodzenia ziemiansko szlacheckiego który oprócz wiary posiadał niezłe zasobne majątki zdobyte na wiekach działalności. To jeden ogromny cały kocioł racji i wzajemnie przenikających się interesów w tym wolnościowych. Systemy totalitarne (hitleryzm,komunizm), z kolejnej strony tych którzy nie chcieli stracić przez wieki uzyskiwane swoje majątki, z następnej strony nawoływanie do prawdziwej wolnej Polski , ale pod czyim butem?! –gdyż wówczas inaczej być nie mogło, i w czyim wydaniu ,to się miało okazać.- ...Wówczas jednak wielu Polaków którzy widzieli jak deptana jest godność Polek i Polaków chciała walczyć w tej nierównej walce nie bacząc na te politycznointeresne przywary różnych nacji.. W całym tym kotle jest dla mnie jednak jedno pewne: Pan Bóg wiedział jak doprowadzić do demokratycznej wolności Polski którą my odziedziczyliśmy. Nie zdziwiwszy bym się jednak gdyby się okazało ze to tzw tow Kiszczak w głównej mierze przyczynił się do upadku komunizmu w Polsce. Ot taki psikus Boga ,kim się wysłużył? ....Dlaczego Bóg przez 40lat prowadził Naród Wybrany po pustyni, to wszyscy wiedza, dlaczego nie pozwolił aby Polska była od razu całkowite wolna-rozważmy: ?! On ma inny punkt widzenia niż człowiek. Za dużo było takich co powołując się na Boga uzasadniali swoje prawa do ziemi i lecz Bóg to był dla Nich tak naprawdę tylko frazes usprawiedliwienia Ich poczynań i praw do władzy a nie Istota Najwyższa.

~To_sem_ja (37.248. * .0) 04.03.2023 22:14

cyrkulator, ty tak na poważnie prowokujesz?
Jeśli tak, odstaw urbanowe i szechterowe media...
Chwała bohaterom. Ale mogli uciec na zachód i tam działać dla dobra Polski i Polaków, zamiast ginąć w nierównej walce.

~Cyrkulator (188.215. * .40) 04.03.2023 21:15
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Adam_987 (89.77. * .147) 04.03.2023 12:55

Chwała Bohaterom!

~op (91.192. * .86) 04.03.2023 12:44

~Podnosnik- jestes bolszwickim pomiotem

~Podnośnik (46.114. * .243) 04.03.2023 12:22
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu