Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag! [FOT., VIDEO]

Gyburstag, czyli urodziny i to nie byle jakie, bo 20. obchodził Zespół Folklorystyczny „Jastrzymbioki” im. prof. Adolfa Dygacza. Był tort, wspomnienia i oczywiście śląska piosenka.

20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag! [FOT., VIDEO]
Zespół „Jastrzymbioki” świętował 20-lecie działalności

20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag!

W niedzielę w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Jastrzębie Górne odbyła się impreza urodzinowa, czyli po śląsku gyburstag, zespołu „Jastrzymbioki”. Ta grupa pasjonatów rodzimej kultury ma duże zasługi w jej propagowaniu. Bierze udział w przeglądach folklorystycznych, dożynkach, konkursach gwarowych i śpiewaczych. Jednak mieszkańcy chyba najbardziej kojarzą „Jastrzymbioków” z inscenizacji obrzędowych, które odbywały się w Galerii Historii Miasta, a były to: Szkubaczki (darcie pierza), Kiszenie kapusty, Polterabend (tłuczenia szkła w przeddzień ślubu), Herody (kolędnicy), Z kołoczem do pana młodego (obyczaje weselne), Świynty Jon przichodzi. Bez przesady można powiedzieć, że to śląska kultura w najlepszym wydaniu.

 - Przez cały czas naszej działalności byliśmy otwarci na każdego niezależnie od jego zdolności wokalnych, liczyły się przede wszystkim chęci. Można było zobaczyć nas w przedszkolach, szkołach, na imprezach miejskich.  A wszystko zaczęło się w 2003 roku podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet, a dokładnie od opowieści o karze, czyli taczce. Wówczas spontanicznie zawiązał się zespół „Jastrzymbioki” - wspominają jego członkinie.

Obecna na uroczystości prezydent Anna Hetman złożyła zespołowi życzenia z okazji okrągłej rocznicy działalności.

- 20-lecie Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki” to wspaniałe osiągnięcie, które potwierdza waszą miłość do folkloru oraz waszą wytrwałość i determinację w pracy zespołowej. Życzę wam, abyście dalej cieszyli się swoją pasją, przekazując ją innym i promując folklor w sposób piękny i wartościowy - mówiła podczas jubileuszu prezydent Anna Hetman.

Potem na sali królowały śląskie piosenki, był urodzinowy tort, wspomnienia i rozmowy. Zespół zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi każdego, wielbiciela kultury śląskiej.  Zaproszenie szczególnie kieruje do młodego pokolenia. Siedziba „Jastrzymbioków” mieści się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Jastrzębie Górne, przy ulicy Pszczyńskiej.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].