20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag! [FOT., VIDEO]

Gyburstag, czyli urodziny i to nie byle jakie, bo 20. obchodził Zespół Folklorystyczny „Jastrzymbioki” im. prof. Adolfa Dygacza. Był tort, wspomnienia i oczywiście śląska piosenka.

20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag! [FOT., VIDEO]
Zespół „Jastrzymbioki” świętował 20-lecie działalności

20-lecie działalności „Jastrzymbioków”. To był gyburstag!

W niedzielę w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Jastrzębie Górne odbyła się impreza urodzinowa, czyli po śląsku gyburstag, zespołu „Jastrzymbioki”. Ta grupa pasjonatów rodzimej kultury ma duże zasługi w jej propagowaniu. Bierze udział w przeglądach folklorystycznych, dożynkach, konkursach gwarowych i śpiewaczych. Jednak mieszkańcy chyba najbardziej kojarzą „Jastrzymbioków” z inscenizacji obrzędowych, które odbywały się w Galerii Historii Miasta, a były to: Szkubaczki (darcie pierza), Kiszenie kapusty, Polterabend (tłuczenia szkła w przeddzień ślubu), Herody (kolędnicy), Z kołoczem do pana młodego (obyczaje weselne), Świynty Jon przichodzi. Bez przesady można powiedzieć, że to śląska kultura w najlepszym wydaniu.

 - Przez cały czas naszej działalności byliśmy otwarci na każdego niezależnie od jego zdolności wokalnych, liczyły się przede wszystkim chęci. Można było zobaczyć nas w przedszkolach, szkołach, na imprezach miejskich.  A wszystko zaczęło się w 2003 roku podczas spotkania z okazji Dnia Kobiet, a dokładnie od opowieści o karze, czyli taczce. Wówczas spontanicznie zawiązał się zespół „Jastrzymbioki” - wspominają jego członkinie.

Obecna na uroczystości prezydent Anna Hetman złożyła zespołowi życzenia z okazji okrągłej rocznicy działalności.

- 20-lecie Zespołu Folklorystycznego „Jastrzymbioki” to wspaniałe osiągnięcie, które potwierdza waszą miłość do folkloru oraz waszą wytrwałość i determinację w pracy zespołowej. Życzę wam, abyście dalej cieszyli się swoją pasją, przekazując ją innym i promując folklor w sposób piękny i wartościowy - mówiła podczas jubileuszu prezydent Anna Hetman.

Potem na sali królowały śląskie piosenki, był urodzinowy tort, wspomnienia i rozmowy. Zespół zaprasza do wstąpienia w swoje szeregi każdego, wielbiciela kultury śląskiej.  Zaproszenie szczególnie kieruje do młodego pokolenia. Siedziba „Jastrzymbioków” mieści się w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej Jastrzębie Górne, przy ulicy Pszczyńskiej.

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].