Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Oszust zatrzymany w Rybniku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia

79 osób straciło pieniądze na skutek przestępczej działalności Damiana Ś.. Mężczyzna został zatrzymany w Rybniku na gorącym uczynku, przy jednym z bankomatów, kiedy podejmował środki pozyskane w wyniku oszustwa. Prokuratura skierowała właśnie do sądu akt oskarżenia w tej sprawie.

Oszust zatrzymany w Rybniku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Prokuratura skierowała do sądu akt oskarżenia
Mężczyzna działał wspólnie i w porozumieniu z innymi osobami, wobec których postępowanie umorzono, z powodu ich niewykrycia / fot. ilustracyjne freepik

Powtarzalny schemat

79 poszkodowanych i zarzuty za 79 przestępstw dla Damiana Ś., który działał na terenie południowej Polski. Prokuratura Rejonowa w Rybniku zakończyła postępowanie i w miniony piątek (10.03.) skierowała do Sądu Rejonowego w Wodzisławiu Śląskim akt oskarżenia w tej sprawie.

Mężczyzna nie działał sam, razem z innymi - nieustalonymi osobami, kilkadziesiąt razy wdrożył ten sam schemat oszustwa. Najpierw włamywali się na konta na Facebooku i podając się za ich właścicieli prosili znajomych tych osób o przesłanie kodów blik. Po ich uzyskaniu podejrzany Damian Ś. wypłacał pieniądze z bankomatów na terenie różnych miast południowej Polski. Został zatrzymany 31 marca 2022 roku w Rybniku, na gorącym uczynku, kiedy podejmował środki pochodzące z przestępstwa.

Stałe źródło dochodu

Prokuratura ustaliła, iż do oszustw dochodziło w okresie od 26 stycznia do 31 marca ubiegłego roku. 35-latek doprowadził do niekorzystnego rozporządzenia mieniem 79 osób, które oszukał na łączną kwotę 83 450 złotych, wprowadzając pokrzywdzonych w błąd co do tożsamości osoby, która prosi je o pieniądze. Mężczyzna z przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu, co znalazło odniesie w przedstawionym zarzucie z art. 286 § 1 k.k. w zw. z art. 65 § 1 k.k.

Art. 286. Oszustwo

§ 1. Kto, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, doprowadza inną osobę do niekorzystnego rozporządzenia własnym lub cudzym mieniem za pomocą wprowadzenia jej w błąd albo wyzyskania błędu lub niezdolności do należytego pojmowania przedsiębranego działania.

Art. 65. Stałe źródło dochodu lub działania w zorganizowanej grupie lub związku przestępczym bądź przestępstwo o charakterze terrorystycznym

§ 1. Przepisy dotyczące wymiaru kary, środków karnych oraz środków związanych z poddaniem sprawcy próbie, przewidziane wobec sprawcy określonego w art. 64 § 2, stosuje się także do sprawcy, który z popełnienia przestępstwa uczynił sobie stałe źródło dochodu lub popełnia przestępstwo działając w zorganizowanej grupie albo związku mających na celu popełnienie przestępstwa oraz wobec sprawcy przestępstwa o charakterze terrorystycznym.

Kodeks karny za powyższe przestępstwo przewiduje od pół roku do ośmiu lat więzienia.

Pozostałych sprawców nie ustalono

Śledczy nie ustalili, kto pomagał Damianowi Ś. w przestępczym procederze. - Na początku marca (2.03.) tego roku częściowo umorzono dochodzenie w zakresie współudziału innych nieustalonych osób w oszustwach o których mowa - przekazała prokuratura. Działali wspólnie i w porozumieniu z oskarżonym, jednak nie zostali wykryci. To oni przesyłali 35-latkowi, za pośrednictwem komunikatora Signal, nielegalnie pozyskane kody blik.

Dochodzenie wobec nich zostało umorzone na podstawie art. 322 § 1 k.p.k., jednocześnie prokuratura przekazała, iż pokrzywdzeni mają możliwość zaskarżenia tego postanowienia w określonym 7-dniowym terminie.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].