Pomysł na wycieczkę. Wieża i ptasia wyspa

Wraz z nadejściem wiosny wzrasta chęć wyjścia z domu. Może na początek warto rozejrzeć się po najbliższej okolicy. Czasami można natknąć się na prawdziwe perełki krajoznawcze. Na początek proponuję wybrać się nad Jezioro Goczałkowickie.

Pomysł na wycieczkę. Wieża i ptasia wyspa
Wieża widokowa to doskonały punkt obserwacyjny. Fot. KaBa

Jezioro z widokiem na góry

Być może niektórzy z Czytelników zastanawiają się, co nowego może wiązać się z Jeziorem Goczałkowickim? Wszak do istnienia tego sztucznego zbiornika jesteśmy przyzwyczajeni od dziesięcioleci, właściwie od 1956 roku. Warto wybrać się do jednej z miejscowości znajdującej się tuż przy samym jeziorze, a dokładnie do Wisły Małej.

Rejony Jeziora Goczałkowickiego są chętnie odwiedzane przez rowerzystów. Fot. KaBa

W styczniu 2023 roku została oddana tam do użytku wieża widokowa. Ma wysokość 15 metrów, co doskonale umożliwia obserwację okolicy, a szczególnie Jeziora Goczałkowickiego. Jest to prawdziwa gratka dla wielbicieli ptaków, które przecież upodobały sobie te rejony, są to: rybitwy rzeczne, mewy czarnogłowe, mewy śmieszki.

Jezioro Goczałkowickie to raj dla ptaków. Fot. KaBa

To właśnie z wieży możemy dostrzec sztuczną wyspę, zbudowaną specjalnie dla ptaków, które chętnie ją zasiedliły. Wieża widokowa w Wiśle Małej to ciekawy obiekt rekreacyjny. W jej sąsiedztwie znajduje się altanka, są ławeczki. Osoby zmotoryzowane mogą skorzystać z bezpłatnego parkingu. W pierwszy cieplejszy weekend tego sezonu można było zobaczyć tam rowerzystów.

Wieża widokowa to doskonały punkt obserwacyjny. Fot. KaBa

Drewniany kościół z XVIII wieku

Jeśli już w Wiśle Małej jesteśmy, to warto zwiedzić ciekawy zabytek, znajdujący się w tej miejscowości. Pierwotny kościół został zbudowany już w XIV wieku, jednak obecna świątynia powstała w drugiej połowie XVIII wieku.

Drewniany kościół to prawdziwa perełka architektoniczna. Fot. Robert Niedźwiedzki - Praca własna, CC BY 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=7018271

Już z daleka doskonale widoczna jest wysoka, drewniana wieża o charakterystycznym cebulastym zakończeniu. Warto wejść do środka, aby zobaczyć polichromię - malowidło znajdujące się na drewnianej ścianie, datowane na koniec XIX wieku. Wyposażenie kościoła jest oryginalne i zachowało się niemal kompletne (!), co się niezwykle rzadko zdarza. Dzięki temu można podziwiać style architektoniczne - barok i rokoko. W ołtarzu głównym znajdują się dwa obrazy patrona kościoła, św. Jakuba Apostoła Starszego oraz - w zwieńczeniu - obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem (1776 r.).

Port jachtowy i przygoda pod żaglami

W sąsiedniej miejscowości, czyli Wiśle Wielkiej, znajduje się port jachtowy. To gratka dla miłośników żeglowania. Można wypożyczyć łódkę, ale też zapisać się na kurs i zdobyć patent sternika.  Podziwianie jeziora, a w tle gór Beskidu Śląskiego ma swój urok. Na dodatek jest to blisko, co jest dodatkowym atutem dla mieszkańców naszego regionu. 

 

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~SzczuryKultury (37.46. * .250) 25.03.2023 18:15
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~SzczuryKultury (91.90. * .134) 25.03.2023 17:28
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Jadzia456 (5.184. * .150) 25.03.2023 08:44

Piękne okolice. JADĘ