Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Zarząd Osiedla Gwarków wybrany [Zdjęcia]

Przewodniczącą Zarządu Osiedla Gwarków ponownie została Ewelina Auguścik. Wybrano również nowy zarząd. Podczas zebrania nie zabrakło emocji i gorących tematów. Uczestników spotkania starał się tonować zastępca prezydenta miasta Roman Foksowicz.

Zarząd Osiedla Gwarków wybrany [Zdjęcia]
Zarząd osiedla Gwarków liczy 8 osób. Fot. KaBa

Zarząd Osiedla Gwarków wybrany

Walka o funkcję Przewodniczącego Zarządu Osiedla Gwarków była wyrównana. Od dłuższego czasu było wiadomo, że o ponowny wybór będzie walczyła Ewelina Auguścik, a do rywalizacji z nią stanie Alicja Widawska. Ostatecznie panie uzyskały następujące wyniki w głosowaniu: 55 (Ewelina Auguścik) i 41 (Alicja Widawska). Wybrano również zarząd osiedla: Sylwia Dzążewska, Manuela Antos, Anna Sołtys, Alicja Widawska, Agnieszka Motor, Rafał Baryłka, Aleksandra Szmel.

Na zebraniu nie zabrakło gorących tematów 

Spotkanie wyborcze osiedla Gwarków było dobrą okazją do poruszenia ważnych spraw dla mieszkańców. Jastrzębianie skorzystali z możliwości zadawania pytań i dyskusja momentami przeradzała się w polemikę.  Duże emocje wzbudziło bezpieczeństwo związane z ruchem samochodów na osiedlu.

- Niech urząd miasta wyjaśni nam, dlaczego na osiedlach likwiduje się przejścia dla pieszych oraz strefy zamieszkania! Zamiast tego mamy strefy ograniczonej prędkości, co jest znacznie gorszym rozwiązaniem dla nas. Chcemy złożyć petycję do urzędu miasta o przywrócenie stref zamieszkania. Dlaczego nic się nie robi, aby ułatwić kierowcom wyjazd z ulicy Beskidzkiej na ulicę Cieszyńską? - mówiła Anna Szczepanik.

W odpowiedzi prezydent Roman Foksowicz zapewniał, że wprowadzone rozwiązania są zgodne z przepisami ruchu drogowego i mają akceptację policji. Wskazywał, że przepisy te zmieniają się na przestrzeni czasu i miasto musi się do nich dostosować.

Podczas dyskusji rozmawiano też o parkingach. Jest to bolączka każdego osiedla. Jeden z mieszkańców zaproponował poszerzenie obecnego parkingu, który znajduję się na części dawnego boiska SP nr 9.

- Nie możemy tego zrobić, gdyż szkoła musi mieć zapewnione boisko o odpowiednich rozmiarach, zgodne z obowiązującymi wskaźnikami. Dzieci muszą mieć, gdzie ćwiczyć na lekcjach wychowania fizycznego - odpowiadał zastępca prezydenta.

Poruszono też kwestię braku aquaparku w mieście, dalszej modernizacji Ośrodka Wypoczynku Niedzielnego, budowy nowych ścieżek rowerowych. Spore emocje wywoła sprawa porządku na niektórych terenach, znajdujących się w centrum miasta, gdzie panuje bałagan.

- Nie rozumiem, dlaczego miasto nie wystosuje pisma do właścicieli z nakazem posprzątania. A jeśli ten odmówi, samo nie zrobi porządku. To wstyd mieć taki brud w centrum Jastrzębia! - mówiła Alina Mikołajczyk.

Zastępca prezydenta Roman Foksowicz odpowiadał, że miasto może jedynie namawiać prywatnych właścicieli do uporządkowania terenu. Natomiast nie wchodzi w grę sprzątanie na koszt magistratu. Wyjaśniał, że Straż Miejska nie ma podstawy prawnej do wystawienia mandatu w związku z brakiem porządku na prywatnej posesji.

Podczas zebrania dało się zauważyć podziały pomiędzy mieszkańcami ulicy Wielkopolskiej, gdzie mieści się zarząd osiedla, a Beskidzkiej i Małopolskiej. Część lokatorów tych dwóch ostatnich uważa, że są marginalizowani przez dotychczasowy zarząd osiedla.

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 30.03.2023 08:03

Do ~A2
Ja, w odróżnieniu od tych pań, nie pcham się na afisz, dlatego one same proszą się o ocenianie, mylę się?

~Jol (46.204. * .78) 30.03.2023 07:03

I po co ??
Jak mamy łaźnie i tą babę z Turzy Śl.

~A2 (37.47. * .18) 29.03.2023 15:19

Do Anka Pisanka- fajnie się ocenia anonimowo, nie? Nie wstydź się, pokaż zdjęcia, żeby i ciebie można było ocenić.

~Pył (89.25. * .86) 29.03.2023 09:38

rondo! rondo to jedyne sensowne rozwiązanie... albo rondo ze światłami! ludzie oddajcie prawa jazdy jak macie problem z wyjazdem z Beskidzkiej (facepalm)

~PieszyGwarek (185.220. * .77) 29.03.2023 08:32

Teraz mogą się wykazać i interweniować w sprawie ciężkiego sprzętu budowlanego niszczącego chodnik obok budowy pawilonu gastronomicznego przy skrzyżowaniu Wielkopolskiej i Małopolskiej.

~Fe (89.64. * .240) 29.03.2023 06:35

W tym roku nastąpiła pełna feminizacja rad osiedla . Kobiety z duma pozują do zdjęć po wygranych wyborach . Czekamy na wielkie zmiany , które tak zapowiadały . Miejmy nadzieje ze nie skonczy się na siłowniach i malowaniu gabinetów .

~Kaczyńskiegorzady (46.204. * .240) 28.03.2023 15:09

W Niemczech piesi mają pierwszeństwo na przejściach, ale tam powszechnie są stosowane przejścia sugerowane, na których... pierwszeństwa pieszych nie ma. W Polsce dopiero niedawno wprowadzono w przepisach regulacje dotyczące tego typu przejść.  Z kolei na Litwie nie poprzestano na przeprowadzeniu audytu przejść dla pieszych, którego wyniki opublikowano w 2018 roku, ale wyciągnięto z niego wnioski i systematycznie wszelkie uchybienia były likwidowane. Dopiero później zdecydowano się na zmianę zasad pierwszeństwa.

~Kuuuiba (85.202. * .83) 28.03.2023 15:00

a na co Ci te przejscia dla pieszych. Pomauj cale jezdnie w jedne 100%w pasy i finite.

~Presiż (46.204. * .123) 28.03.2023 11:57

Ruda ma parcie na szkło i to widać od kilku lat. Niestety działalność marna, zero konkretów.

~Japiu (46.204. * .165) 28.03.2023 11:33

Nie jaki Foksowicz z Anką Hetman .....Ty jesteś dla nas tzn.dla mieszkańcówczy czy dla dobrej zabawy w Łaźni.
Co Ciebie zapytany, to Ty z urzędnikami nic nie możecie zrobić?
PO CO WY JESTEŚCIE ??(od wypłaty do wypłaty)

~TrybunLudu (185.135. * .242) 28.03.2023 10:34

To jest jaskrawy przykład na to, że jeśli nawet znajdą się działacze, ludzie, którym coś się chce, którym na czymś zależy, to napotykają mur urzędniczy, zasłaniający się idiotycznymi przepisami.
Wychodzi na to, że Jastrzębie to w większości tereny prywatne, na których nic nie można zrobić ani wyegzekwować.
I znowu się potwierdza, że SM jest tu zbędna.

~Muchomor (46.114. * .129) 28.03.2023 09:33
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 28.03.2023 08:49

"Po zdjęciu sądząc, to wydaje im się, że są modelkami."
Do bycia modelką to trzeba mieć co najmniej wyjściową prezencję.
Tutaj natomiast jest zwyczajne parcie na szkło.

~Ubaw23 (45.9. * .209) 28.03.2023 08:34

Po zdjęciu sądząc, to wydaje im się, że są modelkami.