Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uczcili pamięć pomordowanych policjantów z Pawłowic [ZDJĘCIA]

W miniony czwartek (13.04.) przed pamiątkową tablicą w Pawłowicach uczczono pamięć pomordowanych 83 lata temu policjantów. W uroczystości uczestniczył zastępca komendanta powiatowego policji w Pszczynie mł. insp. Marek Nowok, komendant komisariatu policji w Pawłowicach kom. Sebastian Dzida, a także przedstawiciele samorządu gminy Pawłowice, kopalni KWK Pniówek oraz uczniowie wraz z nauczycielami.

Uczcili pamięć pomordowanych policjantów z Pawłowic [ZDJĘCIA]
Zginęły 22 tysiące osób, stanowiących elitę intelektualną i kwiat państwa polskiego. Wśród nich byli także policjanci z posterunku w Pawłowicach. fot. Policja

Pamięć o ofiarach tej zbrodni jest wciąż żywa i ważna. Wydarzenia z kwietnia 1940 roku należą do najhaniebniejszych kart stalinowskiej polityki wobec polskiego narodu. Funkcjonariuszy NKWD dokonali ludobójstwa na polskiej elicie wojskowej, społecznej i politycznej. Byli wśród nich oficerowie, policjanci, działacze naukowi, polityczni i społeczni, pracownicy wymiaru sprawiedliwości, urzędnicy państwowi, przedsiębiorcy, właściciele ziemscy i duchowni. Zginęły 22 tysiące osób, stanowiących elitę intelektualną i kwiat państwa polskiego. Wśród nich byli także policjanci z posterunku w Pawłowicach:

  • Teofil Szczęsny (komendant)
  • Wojciech Kuta
  • Franciszek Pierchała
  • Ignacy Walkowiak
  • Stanisław Jaskólski

Byli oni internowani w obozie w Ostaszkowie, a następnie zamordowani w Kalininie pomiędzy 5 kwietnia a 5 maja 1940 roku.

Podczas apelu pamięci I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Pszczynie mł. insp. Marek Nowok i Komendant Komisariatu Policji w Pawłowicach kom. Sebastian Dzida, a także wójt Franciszek Dziendziel, z zastępczynią wójta Joanną Śmieją oraz kierownikiem Referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa Wojciechem Bazgierem pod tablicą oddali hołd ku czci zamordowanych policjantów, gdzie złożyli kwiaty i znicze. Pamięć ofiar uczcił także przedstawiciel Kopalni KWK Pniówek Aleksander Szymura. Podczas uroczystości dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty w Pawłowicach Jan Figura przybliżył historię tragicznych wydarzeń z 1940 roku, a następnie uczniowie z klasy mundurowej Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Pawłowicach im. Jana Pawła II zaprezentowali pokaz musztry pod przewodnictwem pułkownika Ireneusza Zalasy.

Oddawanie czci pomordowanym i pielęgnowanie pamięci o tym, co się wydarzyło, jest dla wszystkich policjantów nie tylko świętym obowiązkiem, ale przede wszystkim swoistym wyrazem solidarności i patriotyzmu.

/źr.: KPP Pszczyna/

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].