Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu

Święto Konstytucji 3 Maja miało w Jastrzębiu-Zdroju dwie odsłony. Rano przedstawiciele władz złożyli kwiaty przed Pomnikiem Niepodległości w sołectwie Bzie. Następnie w kościele „na górce” odprawiono mszę świętą za Ojczyznę. Po nabożeństwie oddano hołd wszystkim walczącym o wolność Polski. Ta część uroczystości miała miejsce przed pomnikiem znajdującym się nieopodal kościoła.

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu
W kościele pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła odbyła się msza za Ojczyznę

Święto Konstytucji 3 Maja w Jastrzębiu

Mszę świętą za Ojczyznę odprawił ksiądz prałat Bernard Czernecki, legendarny kapelan „Solidarności”. W kazaniu mówił o Matce Boskiej, podkreślając jej znaczenie dla narodu polskiego. Prałat przypomniał, że król Jan Kazimierz uznał w 1656 roku Maryję za Królową Polski.

- Kiedy nie można było rozwinąć Biało-Czerwonej to Polacy obnosili obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Jednak Matka Boża to coś więcej niż sztandar narodowy. To matka Syna Bożego. To jest najlepsza nauczycielka naszego życia z Jezusem Chrystusem. Dlatego nie dziwmy się, że głęboko weszła w nasze życie i w naszą historię, że katolicyzm stał się bliski naszemu, polskiemu sercu. Nasz katolicyzm jest maryjny i my się tego nie wstydzimy - mówił ks. prałat Bernard Czernecki.

Po mszy uczestnicy przeszli przed pomnik poświęcony „Solidarności” i modlili się za Polaków, którzy na przestrzeni dziejów walczyli o Ojczyznę. Ks. Bernard Czernecki nawiązał do uchwalonej 232 lata temu konstytucji.

- 3 maja 1791 roku to ważna data w historii polskiego narodu. Na Zamku Królewskim w Warszawie uchwalono, po czterech latach pracy, Konstytucję 3 Maja. Umęczonej Polsce ukazała nową wiosnę życia. Zaczynała się od słów: „W imię Boga w Trójcy Świętej Jedynego”. Była oparta o Chrystusa i jego krzyż. Odcinała się od śmiertelnych, narodowych grzechów. Historia nie pozwoliła jej na wejście w życie. Postarały się o to Rosja, Prusy i Austria - mówił ks. Czernecki.

Ks. Bernard Czernecki mówił również o Sybirze, który dla Polaków nie jest tylko nazwą geograficzną, ale oznacza cierpienia i śmierć dla zesłańców. Zebrani zmówili modlitwę, za tych, których groby zostały daleko od Ojczyzny.  Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przed pomnikiem.

 

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Cyklopentan (181.214. * .30) 11.05.2023 19:45

Jesli ktos sie zastanawia, dlaczego w tzw. "strefie centrum" nie dzieje sie nic,
to juz wyjasniam.
Miasto oddalo ten teren kosciolowi, ktory reprezentowal ww. ajatollach.
Miasto wcale nie musialo tego terenu mu oddawac, moglo wyplacic rekompensate lub dac teren zastepczy.

Ajatollach natychmiast grunt opylil.
Kupiec ma inwestowanie kompletnie w dupie.

Kolejni prezydenci, wlaczajac dwie kadencje Anny Hetman, snuja plany nt. tego terenu w tzw. "strategii".
Niestety robia gowno i syf stoi jak stal.

W miedzyczasie wydzial do spraw inwestorow, bo ci wciaz nieobecni, przeksztalcil sie w wydzial strategii.

Miasto placi krocie kancelarii prawnej za reprezentacje.
Jesli teren nie jest uzywany zgodnie z przeznaczeniem, miasto jest w stanie ten wywlaszczyc.
Wpierdywacze metanu w krzesla, niestety, nic z tym nie robia.

Miasto nie bylo nawet w stanie odzyskac pieniedzy za uszkodzony zegar w Zdroju.
Ubezpieczyciel nie wyplacil miastu kwoty szkody, urzednicy z prawnikami, ktorzy i tak biora pieniadze, nie zrobili z tym nic.

~Komentator2 (188.214. * .51) 09.05.2023 21:28
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Raperkaklasztorna (89.64. * .4) 05.05.2023 07:10

Ten kościół to się wszędzie wepchnie

~Komentator2 (188.214. * .56) 04.05.2023 18:27
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu