PTTK „Krokus” w Beskidzie Sądeckim [Zdjęcia]

PTTK koło „Krokus” Jastrzębie-Zdrój zorganizowało, w drugi majowy weekend, tradycyjny rajd „Krokusa”. Pasjonaci górskich wędrówek udali się w malownicze rejony Beskidu Sądeckiego. Zwiedzili popularne uzdrowisko Krynica-Zdrój i ruszyli na turystyczny szlak.

PTTK „Krokus” w Beskidzie Sądeckim [Zdjęcia]
Tegoroczny rajd „Krokusa” wiódł szlakami Beskidu Sądeckiego. Fot. PTTK "Krokus"

PTTK „Krokus” w Beskidzie Sądeckim

W sobotę pogoda była idealna do górskich wędrówek. „Krokusiacy” dotarli do miejscowości Wierchomla, skąd wyruszyli do popularnej i klimatycznej bacówki nad Wierchomlą. Pokonawszy niezbyt trudne podejście, turyści nasycili oczy piękną panoramą. W dali widoczne były ośnieżone szczyty Tatr, ale też Wielki Rogacz, Radziejowa, Wierch nad Kamieniem i Hala Łabowska. Bacówka to klimatyczne schronisko z duszą. Można tam odpocząć, dostać posiłek, ale też posłuchać koncertów, które od czasu do czasu są organizowane właśnie w tym miejscu. Kolejnym etapem wędrówki był szczyt Pusta Wielka i zejście do Szczawnika.

- Mamy w Polsce piękne regiony i krajobrazy. Teraz wyruszyliśmy w Beskid Sądecki, gdzie jest naprawdę, co oglądać. Nie mamy się, czego wstydzić i wyjeżdżać wyłącznie za granicę. Zachęcam wszystkich do poznawania naszego kraju. Można to robić z Polskim Towarzystwem Turystyczno-Krajoznawczym, ale też na własną rękę - mówił Sebastian Jasiński, prezes PTTK koło „Krokus”.

W górach, jak to w górach, pogoda jest nieprzewidywalna. Wprawdzie jastrzębianie dotarli w niedzielę pod wieżę widokową w Krynicy, ale gęsta mgła uniemożliwiła zobaczenie czegokolwiek. Pewną rekompensatą było zejście do centrum Krynicy i podziwianie historycznego zespołu uzdrowiskowego. Piękne historyczne wille przyciągają wzrok charakterystyczną architekturą. Na wyróżnienie zasługuje, znajdujący się w sercu Krynicy, stary Dom Zdrojowy. Został wybudowany w stylu neorenesansowym i przypomina pałac. Tuż obok znajduję się Pijalnia Główna i Muszla Koncertowa. Jest też muzeum Nikifora Krynickiego, które znajduje się dawnej willi Romanówka.

Okazały Dom Zdrojowy znajduje się w centrum uzdrowiska

Na zakończenie turyści odwiedzili Pasiekę „Barć” im ks. dra Henryka Ostacha. Tam dowiedzieli się nie tylko wielu ciekawych rzeczy o pszczołach, ale też o przeszłości Kamiannej. Obecny kościół był niegdyś cerkwią prawosławną. Nieopodal niej znajdowała się świątynia łemkowska. Zresztą dawnych świątyń prawosławnych na trasie tej wędrówki nie brakowało, są w niemalże każdej miejscowości Beskidu Sądeckiego. Wskazują na wielokulturowość tych terenów.

Szlaki Beskidu Sądeckiego to wycieczki raczej na weekend. Dojazd w te rejony zajmuje z Jastrzębia około 4 godzin. Jednak bogata baza noclegowa o zróżnicowanym standardzie i cenie pozwala na wypoczynek w tej części kraju.

W najbliższym czasie „Krokus” planuje kolejna wycieczki. Najbliższa odbędzie się 4 czerwca.  Będzie to wypad na Śnieżnik w Sudetach Wschodnich wraz z niezwykle ciekawą Jaskinią Niedźwiedzią.  Więcej o propozycjach PTTK koło „Krokus” można dowiedzieć się ze strony internetowej.

3 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~perfektmen (89.72. * .73) 08.05.2023 19:36

Fajnie

~Komentator2 (188.214. * .40) 08.05.2023 18:35
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Komentator2 (217.138. * .183) 08.05.2023 17:19
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem