Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Rozporządzenie metanowe pogodziło polityków PiS, PO i Lewicy

Polscy europarlamentarzyści wyjątkowo zgodnie zagłosowali w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego, którego kształt będzie mieć wpływ na przyszłość górnictwa w Polsce.

Rozporządzenie metanowe pogodziło polityków PiS, PO i Lewicy
Głosowanie w Parlamencie Europejskim to nie koniec procesu legislacyjnego. Teraz pora na konsultacje z Komisją Europejską. Fot. Łukasz Kohut.

499 europosłów zagłosowało za kompromisową propozycją w sprawie tzw. rozporządzenia metanowego. Początkowo Bruksela chciała, aby dopuszczalny próg emisyjny w kopalniach wynosił 0,5 tony metanu na 1000 ton wydobytego węgla. To oznaczałoby katastrofę dla polskiego górnictwa, które nie posiada technologicznych możliwości dostosowania się do tak wyśrubowanych norm.

Sukces rządu?

- Lekki optymizm pojawił się wraz ze stanowiskiem Rady Unii Europejskiej. Na forum rządów państw członkowskich udało się przeforsować limit 5 ton metanu. Warto przy tym pamiętać, że był to ogromny sukces negocjacyjny Polski, ponieważ w sprawie węgla praktycznie nie mamy żadnych sojuszników. W głosowaniu nad rozporządzeniem "metanowym" Parlament Europejski przyjął kompromisowe rozwiązanie, korzystne dla polskich kopalń. To historyczny moment. Po raz pierwszy - od bardzo dawna - w tej najbardziej zradykalizowanej, unijnej instytucji, rozsądek zwyciężył nad ideologią - twierdzi europosłanka Izabela Kloc (PiS).

Sukces Lewicy?

- Transformacja energetyczna tak, ale pod warunkiem, że nie odbywa się kosztem ludzi i miejsc pracy. Przekonaliśmy naszych zachodnich partnerów, pokazaliśmy konkretne dane i zatrzymaliśmy zły projekt rozporządzenia, który został zawalony przez polski rząd. Sam przekonywałem przedstawicieli mojej grupy politycznej do wypracowania tego racjonalnego kompromisu, bo wiedziałem, jak tragiczne mogą być konsekwencje dla mojego regionu. To sukces m.in. polskiej lewicy, która ma przełożenie na decyzje podejmowane w Brukseli. W Unii trzeba rozmawiać i negocjować a nie machać szabelką - komentuje z kolei europoseł Łukasz Kohut (Lewica).

To nie koniec procesu legisalcyjnego tzw. dyrektywy metanowej

Kolejnym etapem będą negocjacje międzyinstytucjonalne. Proces legislacyjny zostanie zakończony, gdy Komisja Europejska, Parlament Europejski i Rada Europejska ustalą wspólny tekst rozporządzenia.

Ludzie

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Trzeźwy (46.134. * .135) 11.05.2023 07:51

Nie tylko ty ale każdy kto tak myśli.

~Trzeźwy (46.134. * .135) 11.05.2023 07:34


~Anka_Pisanka ty naprawdę masz poprzestawiane w tym łbie myśląc że zamknięcie kilku kopalń w Polsce uratuje cały świat.

~To_sem_ja (31.0. * .24) 11.05.2023 00:43

Pisanka, skończ. Z zamknięciem kopalń będzie wiązało się "zamknięcie" miasta górniczego, jakim jest J-bie. Lokalnym szowinistom to pasuje. Gospodarza nie ma, bo każdy tu ciągnie w swoją stronę (byle jak najwięcej wyrwać z tego tortu).
A ten lewak może "rozmawiać" w Brukseli, bo tam pełno takich bezbożnych, i skrzywionych komuszą ideologią osobników, jak on...

~Anka_Pisanka (80.188. * .23) 10.05.2023 06:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kiedy nareszcie mieszkańcy Jastrzębia zorganizują protest przed siedzibą JSW na wzór tego sprzed kopalni Janina w Libiążu? Miasto ma tylko szkody górnicze i hałdy, a pracę SCI, SWD, SPS, SRB itd.

~takpytam (46.204. * .250) 09.05.2023 20:48

Przecież główny postulat partii Kohuta to odejście od węgla do 2035r. Czyli on głosował wbrew swoim postulatom. Z czego on się tak cieszy?

~Lulu (46.134. * .30) 09.05.2023 19:42
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem