Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Arturem Andrusem

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu rozpoczyna się również XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Jastrzębiu-Zdroju zainaugurowano go spotkaniem z Arturem Andrusem i recitalem zespołu Jarosława Pikuły.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek  z Arturem Andrusem
Spotkanie z Arturem Andrusem cieszyło się ogromnym zainteresowaniem

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Arturem Andrusem

Artura Andrusa nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Zatem nic dziwnego, że na spotkanie z tym znanym satyrykiem przybył tłum mieszkańców, z trudem mieszczący się w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Poniedziałkowym spotkaniem zainaugurowano XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Świętowano też 75. rocznicę założenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju.

- Pomyślałem sobie, że to byłoby rzeczywiście oryginalne, biorąc pod uwagę to, że biblioteka jest starsza od miasta, gdyby zakładać miasta tam, gdzie już są biblioteki- zwrócił się do jastrzębian w pierwszych słowach Artur Andrus.

Dziennikarz przypomniał swoją poprzednią wizytę w Jastrzębiu-Zdroju, która miała miejsce 13 maja 2015 roku. Wówczas ułożył wiersz na podstawie trzech słów zaproponowanych przez uczestników spotkania: Jastrzębie, pomidor, gołębie.

Lecą sobie dwa gołębie.

Lecą sobie nad Jastrzębiem.

A na dole ludzie idą.

To nie UFO, to pomidor.

Artur Andrus nie zawiódł jastrzębian i podczas spotkania snuł opowieść, pełną anegdot związanych z Marią Czubaszek, Zbigniewem Wodeckim i Jaromírem Nohavicą. Podobnie, jak 8 lat temu spotkanie zakończyło się wierszem. Czytelnicy zaproponowali słowa: karczochy, powroty, jubileusz, jastrząb, biblioteka.

Jeśli człowiek kogoś kocha, da w prezencie wisior złoty.
Albo może dać karczocha.
Karczoch dobry na powroty.
Karczoch smaku doda dziełu.
Karczoch ma w swym smaku głębię.
Karczoch smak na jubileusz.
Karmią nimi się jastrzębie.
To już będzie wiersza koniec.
Ja już pójdę zażyć leki.
A ty bierz karczocha w dłonie i do biblioteki.

Zakończeniem wieczoru w był koncert Jarosława Pikuły z zespołem. Zabrzmiały doskonale znane utwory takich wykonawców, jak: Edward Stachura czy Marek Grechuta, a także przeboje zespołów, m.in.: Starego Dobrego Małżeństwa i Raz Dwa Trzy.

Pierwszy dzień XX Tygodnia Bibliotek w naszym mieście cieszył się dużym zainteresowaniem jastrzębian. Goście opuścili bibliotekę po godzinie 21:00. Kolejne dni tego przedsięwzięcia zapowiadają się równie interesująco.

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wicenty (89.64. * .203) 09.05.2023 17:20
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem