Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Arturem Andrusem

Na 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym dniu rozpoczyna się również XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. W Jastrzębiu-Zdroju zainaugurowano go spotkaniem z Arturem Andrusem i recitalem zespołu Jarosława Pikuły.

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek  z Arturem Andrusem
Spotkanie z Arturem Andrusem cieszyło się ogromnym zainteresowaniem

Dzień Bibliotekarza i Bibliotek z Arturem Andrusem

Artura Andrusa nie trzeba chyba nikomu specjalnie przedstawiać. Zatem nic dziwnego, że na spotkanie z tym znanym satyrykiem przybył tłum mieszkańców, z trudem mieszczący się w holu Miejskiej Biblioteki Publicznej.

Poniedziałkowym spotkaniem zainaugurowano XX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Świętowano też 75. rocznicę założenia Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju.

- Pomyślałem sobie, że to byłoby rzeczywiście oryginalne, biorąc pod uwagę to, że biblioteka jest starsza od miasta, gdyby zakładać miasta tam, gdzie już są biblioteki- zwrócił się do jastrzębian w pierwszych słowach Artur Andrus.

Dziennikarz przypomniał swoją poprzednią wizytę w Jastrzębiu-Zdroju, która miała miejsce 13 maja 2015 roku. Wówczas ułożył wiersz na podstawie trzech słów zaproponowanych przez uczestników spotkania: Jastrzębie, pomidor, gołębie.

Lecą sobie dwa gołębie.

Lecą sobie nad Jastrzębiem.

A na dole ludzie idą.

To nie UFO, to pomidor.

Artur Andrus nie zawiódł jastrzębian i podczas spotkania snuł opowieść, pełną anegdot związanych z Marią Czubaszek, Zbigniewem Wodeckim i Jaromírem Nohavicą. Podobnie, jak 8 lat temu spotkanie zakończyło się wierszem. Czytelnicy zaproponowali słowa: karczochy, powroty, jubileusz, jastrząb, biblioteka.

Jeśli człowiek kogoś kocha, da w prezencie wisior złoty.
Albo może dać karczocha.
Karczoch dobry na powroty.
Karczoch smaku doda dziełu.
Karczoch ma w swym smaku głębię.
Karczoch smak na jubileusz.
Karmią nimi się jastrzębie.
To już będzie wiersza koniec.
Ja już pójdę zażyć leki.
A ty bierz karczocha w dłonie i do biblioteki.

Zakończeniem wieczoru w był koncert Jarosława Pikuły z zespołem. Zabrzmiały doskonale znane utwory takich wykonawców, jak: Edward Stachura czy Marek Grechuta, a także przeboje zespołów, m.in.: Starego Dobrego Małżeństwa i Raz Dwa Trzy.

Pierwszy dzień XX Tygodnia Bibliotek w naszym mieście cieszył się dużym zainteresowaniem jastrzębian. Goście opuścili bibliotekę po godzinie 21:00. Kolejne dni tego przedsięwzięcia zapowiadają się równie interesująco.

 

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~wicenty (89.64. * .203) 09.05.2023 17:20
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem