Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Nowe stacje, więcej rowerów. Jastrzębie rozpoczyna sezon [ZDJĘCIA]

Miasto Jastrzębie-Zdrój oficjalnie rozpoczęło sezon rowerowy 2023. Na stacji, która pojawiła się przy Hali Widowiskowo-Sportowej, prezydent Anna Hetman pokonała pierwsze metry na miejskiej Jaskółce, która... nieco się zmieniła. 

Nowe stacje, więcej rowerów. Jastrzębie rozpoczyna sezon [ZDJĘCIA]
Anna Hetman testuje nowy rower miejski

Nowe rowery miejskie mają 7 biegów, dwa rodzaje hamulców (nożny i ręczny), elastyczne kosze na torby, uchwyty na telefon, są cięższe i stabilniejsze, niektóre wyposażone są także w foteliki dla dzieci (15 sztuk). Skąd wiadomo, że na danej stacji będzie na nas czekał rower z fotelikiem? W aplikacji Nextbike można włączyć filtr, dzięki czemu dowiemy się, gdzie znajdują się rowery rodzinne.

Umowa została zawarta na dwa lata (dwa sezony). W ubiegłym roku w systemie zarejestrowanych było 4500 użytkowników.

Nowe Jaskółki wyposażone są w elastyczne kosze, które pomieszczą każdą wielkość plecaka czy torby

W mieście na amatorów rowerów miejskich czekają 104 nowe pojazdy na 27 stacjach. Aby z nich skorzystać, wystarczy pobrać aplikację Nextbike. Opłaty za korzystanie z rowerów miejskich w tym roku nie zmieniły się. 10 zł wynosi aktywacja, pierwsze 20 minut jazdy jest bezpłatne. Po ich przejechaniu pobierana jest opłata w wysokości 3 groszy za minutę. Warto nadmienić, że mieszkańcy miasta mają jedną z najniższych stawek za wypożyczenie roweru w Polsce. Co ciekawe, w Jastrzębiu seniorzy z Kartą Seniora jeżdżą na Jaskółkach za darmo (nie trzeba mieć aplikacji, aby wypożyczyć rower należy skontaktować się telefonicznie z biurem obsługi klienta w celu weryfikacji Karty Seniora). Limit wypożyczenia to 12 godzin na dobę. Po zakończonej jeździe, rower należy odstawić do najbliższej stacji. 

Numery rowerów zaczynają się od liczby 60. Nie przez przypadek. Miasto obchodzi w tym roku 60-lecie istnienia

A co w momencie, gdy rower nam się zepsuje? Trzeba zgłosić ten fakt albo poprzez infolinię albo w aplikacji. Ekipa serwisowa zajmuje się rowerami na bieżąco. Gdyby zdarzyła nam się przygoda na trasie, która uniemożliwiłaby nam odstawienie roweru do stacji, by uniknąć naliczania opłat, należy zakończyć jazdę w aplikacji, zgłosić awarię i... tyle. Rower dzięli lokalizatorowi będzie odszukany i naprawiony przez serwis.

Żelazny Szlak Rowerowy będzie rozbudowany

Ciekawostką jest to, że miasto przymierza się do rozbudowania nitek Żelaznego Szlaku Rowerowego między innymi tak, by można było dojechać do centrum i chociażby do Parku Zdrojowego.

11 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Andreaniedlanauczyciela (94.254. * .5) 16.05.2023 18:43

Chcemy wreszcie managera a nie miernego nauczyciela.

~amen (89.70. * .247) 16.05.2023 13:36

Bardzo dobra Pani Prezydent lepszej pisowcy nie dostaniecie.

~MamyŁaźnieiToWystarczy (89.64. * .145) 15.05.2023 16:33

Jaka prezydenta taki lans.
Rowery normalność w całej Europie a tym bardziej w Polsce a ta robi z tego byle show.
Kiedy zdobędziesz inwestora,który stworzy pracę dl minimum 1000 osób jak ma to miejsce w Wodzisławiu,Żorach czy Rybniku
JEDŹ DO NICH NA NAUKĘ

~PrawdziwyRowerzysta (95.181. * .141) 14.05.2023 21:00
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~biuyt (188.137. * .108) 13.05.2023 09:59

Z każdej szafy wychodzi Hetman.Smutne że tak ją to kręci.

~piytr (188.137. * .108) 13.05.2023 09:50

Litości, dajcie odetchnąć od Hetman choć na chwilę. Gdzie indziej włodarze remontują dworce kolejowe...

~Raperkaklasztorna (89.64. * .51) 13.05.2023 06:09

Hetman wstyd że tak późno

~Ryl (46.134. * .213) 13.05.2023 05:52

Jest i Ania, żałosne...

~BiałaFuria (89.72. * .111) 12.05.2023 19:16

A już myślałem że prezydentka zacznie jeździć do racy rowerem, bo widziałem jak pedałuje Al.Piłsudskiego i nikt jej zdjęć nie robił :( A tu znowu akcja reklamowa: patrzcie jak wasza dobra pani jeździ na rowerze!
Niestety, Polska to nie Holandia i Kanada, gdzie nawet prezydenci państwa popylają na rowerach i to nie dla reklamy...

~Kwadraciok (83.7. * .144) 12.05.2023 16:19

W weekend wszyscy jadą przez bzie przez ulicę Cichą na której nie ma nawet chodnika o ścieżce nie wspominając-kiedyś dojdzie do tragedii. A oni jeszcze puścili tam autobus

~AnnaJurek (89.72. * .169) 12.05.2023 15:20

Dlaczego trzeba podawać kompletnie wszystkie dane osobowe przy rejestracji,włącznie z peselem???
No i nie mozna zweryfikować maila....
Też macie z tym problem??