Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

12-latka nie mogła lecieć przez nieaktywny paszport. Straż Graniczna przypomina przepisy

Funkcjonariusze kontroli ruchu granicznego z Placówki Straży Granicznej w Katowicach-Pyrzowicach nie zezwolili na wyjazd osobie, której paszport nie był aktywowany zgodnie z obowiązującymi przepisami.

12-latka nie mogła lecieć przez nieaktywny paszport. Straż Graniczna przypomina przepisy
Paszport – wydany przez konsula - nie został aktywowany przy użyciu specjalnego kodu aktywacyjnego, który został przesłany wraz z dokumentem. / fot. Straż Graniczna

Do odprawy na kierunku wyjazdowym do Londynu-Luton stawił się 41-letni Polak wraz ze swoją 12-letnią córką. Podczas kontroli granicznej okazało się, że paszport dziewczynki figuruje w bazach teleinformatycznych jako przekazany_kurierowi. Oznacza to, że paszport – wydany przez konsula - nie został aktywowany przy użyciu specjalnego kodu aktywacyjnego, który został przesłany wraz z dokumentem. Obowiązek ten ciążył na prawnych opiekunach małoletniej. Ojciec dziewczynki tłumaczył się, że kod aktywacyjny został utracony.

- Wobec faktu, że dziecko nie posiadało innego dokumentu, który uprawniałby do przekroczenia granicy, funkcjonariusze nie zezwolili na wyjazd. Po zakończonych czynnościach ojciec wraz z córką opuścili pomieszczenia służbowe Straży Granicznej - przekazują funkcjonariusze.

Zgodnie z art. 59 Ustawy o dokumentach paszportowych "paszport lub paszport tymczasowy wydany przez konsula, w uzasadnionych przypadkach, zwłaszcza w warunkach szczególnie utrudnionego dojazdu do urzędu konsularnego, na wniosek osoby ubiegającej się o wydanie paszportu lub paszportu tymczasowego, może zostać przesłany za pośrednictwem operatora wykonującego usługi pocztowe lub przewozowe w danym kraju". Jednakże osoba odbierająca paszport jest obowiązana do "potwierdzenia odbioru paszportu lub paszportu tymczasowego przy użyciu usługi elektronicznej udostępnionej przez ministra właściwego do spraw informatyzacji lub u konsula".

W przypadku, gdy aktywacja nie zostanie dokonana, dokument paszportowy jest nieważny i nie uprawnia do przekraczania granicy. Tylko aktywacja w systemie może zmienić jego status na wydany_obywatelowi i tym samym uprawniać jego posiadacza do legalnego posługiwania się tym dokumentem.

/źr. Straż Graniczna/

2 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~kmp (89.72. * .41) 19.05.2023 10:38

Jak można zgubić dokument, który przyszedł wraz z paszportem? Paszportu nie zgubił, ale kartkę, która w nim była już tak? Tatuś po prostu zobaczył paszport i uznał, że sprawa załatwiona, a kopertę razem z zawartością wywalił do kosza. Bo co będzie sobie zawracał głowę jakimś pismem. No to teraz ponosi konsekwencje swojej lekkomyślności.

~HalinaC (212.185. * .191) 18.05.2023 17:48

Zmuszaja do rejestracji dzieci urodzonych za granica, po to, aby za pare lat z kazdego obywatela mieszkajacego poza granicami PL sciagnac pieniadze za 500+ i inne przywileje, gdzie dz\iecku poza granicami PL sie nic nie nalezy