Nauka, praca i spotkanie z kulturą. Staże zagraniczne „Korfantego”
Czy można wyobrazić sobie naukę zawodu polegającą nie tylko na pracy w firmie, ale i na zwiedzaniu zabytków, smakowaniu lokalnej kuchni i spędzaniu wolnego czasu na wycieczkach kulturowych albo na plaży? Uczniowie Zespołu Szkół Nr 2 im. Wojciecha Korfantego w Jastrzębiu-Zdroju właśnie tak przeżyli praktyki zawodowe w Portugalii.
Słoneczna Portugalia, a dokładnie Lizbona, gościła uczniów „Korfantego”, którzy wyjechali na praktyki zawodowe. Kiedy w Jastrzębiu wszyscy niecierpliwie czekali na wiosnę, młodzież mogła poczuć ciepło lata w tym pięknym mieście. Głównym celem wyjazdu było zdobywanie doświadczenia zawodowego, ale nie tylko. Delektowano się kulturą kraju leżącego na krańcu kontynentu europejskiego, zachwycano jego przyrodą i podziwiano zabytki.
Zanim jednak młodzi ludzie postawili swoją stopę na Półwyspie Iberyjskim, trzeba było wykonać mrówczą pracę. Tego niełatwego zadania podjęły się koordynatorki projektu: Małgorzata Lach, nauczyciel przedmiotów ekonomicznych oraz Aleksandra Cichoń, nauczyciel języka polskiego.
- Już od dawna, bo od 2006 roku, bierzemy udział w międzynarodowych projektach, korzystając ze wsparcia finansowego Unii Europejskiej. Obecnie realizowane są 3 projekty w ramach programu Erasmus+. Jednym z nich jest projekt „Staże zagraniczne w Portugalii”, w którym młodzież kształcąca się w technikum w zawodach: ekonomista, logistyk, architekt krajobrazu, hotelarz, technik żywienia i usług gastronomicznych, zdobywa nowe umiejętności zawodowe, językowe i kulturowe. Jestem przekonana, że umiejętności, które nabywają nasi uczniowie w czasie mobilności, ułatwią im w przyszłości odnalezienie się na rynku pracy. Należy podkreślić, że udział w projekcie stwarza również nauczycielom przedmiotów zawodowych możliwość poznania nowości technicznych, co niewątpliwie przyczyni się do podnoszenia jakości pracy szkoły - mówi dyrektor „Korfantego” Ewa Mentel.
Młodzież uczyła się zawodu, ale też poznawała Portugalię i jej kulturę
Uczniowie bez problemów wdrożyli się w codzienne obowiązki.
- Jest świetna atmosfera. Przed praktykami bądź po nich zwiedzamy pobliskie dzielnice tj. Belem, Oriente, Plac Rossio i wiele innych. Pogoda od samego przyjazdu jest piękna, dlatego czas wolny spędzamy na świeżym powietrzu. Podczas praktyk uczymy się rozwiązywania nowych zadań z zakresu ekonomii. Przede wszystkim poprawiamy swoje umiejętności językowe. Jest świetnie! Z chęcią pojechałybyśmy jeszcze nie raz na taki program! - relacja Oliwii i Kingi.
Duże znaczenie miało zastosowanie praktycznej wiedzy zdobytej w szkole
- Praktyki zawodowe prowadzone są w języku angielskim, co wymusza na nas większą uwagę i ciągłe szlifowanie języka na wysokim poziomie. Chodzi o to, żebyśmy mogli bezproblemowo rozwiązywać zadania. Codziennie na praktykach przewijają się inne, coraz to ciekawsze tematy z dziedziny ekonomii - mówił Kacper.
Młodzież stopniowo oswajała się z Lizboną, traktując ją, jako niemalże swoje miasto.
- Podczas naszego pobytu w Lizbonie z każdym dniem doświadczamy czegoś nowego. Coraz bardziej czujemy się swojsko w tym wielkim mieście, poznając kulturę i różnych ludzi. Zwiedzamy wiele wspaniałych i pięknych miejsc, jak na przykład Sesimbra czy Cascais. Potrawy w Portugalii też mają swój urok i smak - relacja Natalii i Mai.
Najważniejsza była nauka zawodu w praktyce, ale znalazł się i czas na delektowanie się nowo poznaną kulturą.
- Podczas pobytu poznaliśmy obyczaje ludności zamieszkującej Lizbonę i nie tylko. W tygodniu odbywaliśmy praktyki, dzięki którym zdobywamy wiele nowych umiejętności z zakresu ekonomii, jak i doszkalamy swój język angielski. Natomiast w weekend udaliśmy się na dwie wycieczki kulturowe. W sobotę odwiedziliśmy m.in. Sintrę, Cabo da Roca oraz Cascais. A w niedzielę Cabo Espichel, Castle of Sesimbra. Czas wolny spędzaliśmy na plaży. Pogoda jest przecudowna! A widoki z każdą wycieczką jeszcze bardziej piękniejsze - relacja Oliwii i Kingi.
Uczniowie podkreślali, że podczas wyjazdu doskonali swój angielski.
- Praktyka pozwoliła rozwinąć moją wiedzę na temat logistyki i poprawić umiejętności w posługiwaniu się językiem angielskim. Współpracownicy pokazali mi zasady i przydatne umiejętności, które mogę wykorzystać w przyszłym miejscu zatrudnienia. Z wyjazdów kulturowych najbardziej podobała mi się plaża w Nazare i widok z górnej części miasta. Z czystym sercem mogę polecić program Erasmus moim znajomym - mówił Konrad.
Nauczyciele wskazują, że duże znaczenie miało doskonalenie umiejętności zawodowych.
- Projekt z pewnością przyczynia się do doskonalenia umiejętności językowych młodzieży, która pomimo obaw i oporów musi posługiwać się językiem angielskim. Młodzież poznaje również swój zawód w rzeczywistych warunkach pracy. Poza tym udział w projekcie to szansa na doskonalenie kompetencji miękkich, jak chociażby praca w grupie, komunikatywność czy też odporność na stres. Przebywając w grupie poza granicami kraju uczniowie uczą się również odpowiedzialności - podsumowała koordynatorka projektu Małgorzata Lach.
„Korfanty” powraca, po pandemicznej przerwie, na szlak wyjazdów zagranicznych. Teraz swoje umiejętności doskonalili uczniowie technikum. Po wakacjach do grupy wyjazdowej dołączą uczniowie liceum ogólnokształcącego oraz szkoły branżowej. ZS Nr 2 zachęca młodzież do podjęcia wyzwania i sprawdzenia się w nowych, nieznanych warunkach. Chętnych nie brakuje i młodzież wyrusza za granicę, aby się uczyć i poznawać różne kraje.
Praktyki zawodowe uczniów ZS Nr 2 - "Sfinansowane ze środków UE"
Tak nauka to przygoda. Anka Pisanka to wieczna malkontentka - pewnie emerytka nigdzie nie pracująca.
Nasza młodzież uczy się zawodu w Portugalii, a pracować i tak będzie w żorskich halach produkcyjnych.