Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Przedwyborcze jaskółki w miastach subregionu [FELIETON]

Jesienią czekają nas wybory parlamentarne, a nieco później, wiosną 2024 wybory samorządowe. Przyszli kandydaci do jednych i drugich wyborów już zaczęli tworzyć swoje pomysły na kampanię, która ruszy oficjalnie wraz z ogłoszeniem oficjalnej daty głosowania. Opowiem jednak o kilku „znakach”, które już udało się zauważyć w miastach subregionu zachodniego woj. śląskiego.

Przedwyborcze jaskółki w miastach subregionu [FELIETON]

Przedwyborcze jaskółki w miastach subregionu [FELIETON]

W Jastrzębiu tym razem bez domysłów

Podczas gdy słynna kampania banerowa Łaźni Moszczenica z początku wyglądała na pomysł wyborczy tajemniczego kandydata, w przypadku banerów, które teraz swoim nazwiskiem firmuje przewodniczący rady miejskiej Piotr Szereda (PiS), nie trzeba się niczego domyślać. Banery z napisem „Czas na zmiany” i podpisem radnego są jasnym przekazem, że już niedługo zobaczymy go w roli tego, który owych zmian może dokonać.

Oprócz banerów obserwuję także inne, wydawać by się mogło nie do końca powiązane z wyborami w Jastrzęniu-Zdroju zjawiska. Jednym z nich jest fanpage na Facebooku Jastrzębie-Zdrój MEMY, który z dnia na dzień zyskuje sobie kolejne rzesze odbiorców. Co ma wspólnego z polityką, oprócz internetowej satyry? Być może nic, a być może wiele, bo jednym z głównych twórców memów jest Tomasz Maron (Konfederacja Korony Polskiej). Widzieliśmy już przecież spektakularne zmiany silnych fanpage’ów, które wypracowały dużą liczbę odbiorców, z publicznych na w zasadzie prywatne strony polityków. Nie trzeba daleko szukać, bo tak było niedawno w Rybniku, gdzie fanpage najliczniejszej populacyjnie dzielnicy Maroko-Nowiny zmienił się z dnia na dzień w fanpage radnego Radosława Knesza, który go prowadził. Dzięki temu zabiegowi udało się zyskać bardzo szerokie pole do osobistej reklamy.

Spokój, ale może pozorny?

W Żorach na razie spokojnie, choć widzę, że niektórzy działacze i samorządowcy uaktywnili się w mediach społecznościowych, co jest typowym przedwyborczym zjawiskiem. W przestrzeni publicznej na razie jednak spokojnie, bo ani nie widać banerów czy bilbordów, ani też nie ma walki o miejsce przy przecinaniu wstęg. Mówi się w mieście o kilku wybijających się już kandydatach na fotel prezydenta, ale na razie, jak widać, nie zdradzają oni wprost swoich aspiracji. A może to tylko cisza przed burzą?

Atmosfera gęstnieje

W Wodzisławiu Śląskim natomiast mam wrażenie, że z dnia na dzień, kiedy zbliżamy się do wyborów parlamentarnych, gęstnieje nam atmosfera. Przedstawiciele każdej ze stron lokalnej sceny politycznej szukają różnych sposobów, aby ośmieszyć lub uderzyć w adwersarza. Spektakle podczas sesji rady miejskiej stają się coraz ostrzejsze, czasem niesmaczne, a wisienką na waśniowym torcie stał się ostatni przetarg dla klubów sportowych, który niezwykle spolaryzował środowisko sportowe. Pomysłem, który jak sądzę, jest zalążkiem przedwyborczej dyskusji, jest zaproszenie prezydenta Kiecy na kawę… do własnego domu. Pomysł zdaniem niektórych nieco szalony, dla innych ciekawy, bo będący symbolem otwartości. Złośliwi twierdzą natomiast, że to kampania robiona od złej strony, bo biuro poselskie otwiera się zazwyczaj po wygranych wyborach. Samą inicjatywę uważam jednak za nową jakość, bo każda próba dialogu w Wodzisławiu jest cenna. Żeby tylko chciały rozmawiać wszystkie strony, a nie tylko jedna...

Walka na sumy

W Raciborzu z kolei mocno zarysowuje się walka pomiędzy poszczególnymi frakcjami do niedawna jeszcze Zjednoczonej Prawicy. Na dużych banerach przeczytamy o tym ile to pieniędzy dla mieszkańców załatwili tak minister Woś (Solidarna Polska), jak prezydent Polowy (Porozumienie, już poza Zjednoczoną Prawicą). W każdym przypadku widać jednak wyraźnie, że tymi zdobyczami nie chcą się z nikim dzielić, a powiedzenie, że „sukces ma wielu ojców” jakby przestało obowiązywać. Coraz częściej pojawia się w sferze publicznej minister Jabłoński (PiS), a także dochodzi do takich zjawisk, jak zmiana z kierowników w dyrektorów niektórych jednostek, co również może budzić przedwyborcze skojarzenia. To jednak materiał na osobną analizę.

W Rybniku się chwalą

W Rybniku zaś już od kilku miesięcy jeden z radnych realizuje kampanię bilbordową, co zdradza jego aspiracje w nadchodzących wyborach parlamentarnych. Podobnie, jak minister Woś w Raciborzu, radny Szymura (PiS) w Rybniku informuje, ile pieniędzy udało (mu!) się pozyskać, wycinając na starcie wszystkich, którzy mogliby się też upomnieć o kawałek, a nawet większą część tego tortu. Niektórzy, podobnie jak w Żorach, uaktywnili swoją działalność w mediach społecznościowych, a także w przestrzeni publicznej. Wiceprezydent Masłowski (Polska 2050) z większą jakby częstotliwością informuje o swoich sukcesach na polu politycznym, sportowym (udział m.in. w biegach), czy ekologicznym (sprzątanie świata i inne). Już nie tylko dokonania miasta, ale także osobista działalność Piotra Masłowskiego są warte podzielenia się nimi z opinią publiczną.

Podsumowując, nie pomylę się, jeśli powiem, że prekampanię mamy już w rozkwicie. Szczególnie w Jastrzębiu-Zdroju czy w Raciborzu. Twarze jej pionierów pewnie się opatrzą wyborcom, a za chwilę usłyszymy już nie o sukcesach, a o obietnicach. W polityce krajowej już przecież się pojawiły. Kiedy trafią na nasze podwórko, z twarzami lokalnych polityków, firmujących te przedwyborcze zapowiedzi?

Ludzie

Dariusz Polowy

Radny, były prezydent Raciborza

Karol Szymura

Radny Miasta Rybnika (klub PiS).

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Mieczysław Kieca

Prezydent Wodzisławia Śl.

Paweł Jabłoński

Poseł na Sejm RP

Radosław Knesz

Radny Miasta Rybnika.

Tomasz Maron

Działacz Konfederacji z Jastrzębia-Zdroju.

10 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Pył (89.25. * .86) 22.05.2023 07:45

Szereda... Chop nie potrafi zdania poprawnie złożyć a pcha się na stołek prezydenta... PO może wystawić worek kartofli i i tak wygra xD

~TakToWidzam (46.134. * .188) 21.05.2023 02:05

Myśliwy nie wytrzyma ciśnienia. Mieszkanie sprzeda by się zobaczyć na billboardach. Tyle, że teraz liczy na wsparcie Wojnara i jego powiatowej świty…

~MiernikUniwersalny (95.181. * .143) 20.05.2023 18:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

"Obywatele miast naszego regionu ale także całej Polski nie są już tacy naiwni jak kilka lat temu. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi otaczającej ich rzeczywistości i nie wierzą już działaczom PiSSS!!"

Ale pissie organy kupily ten portal, by gloryfikowac pissich cepow.
Regularnie pojawiaja sie posty kzetynki eurokatechetki o coraz bardziej radykalnym wydzwieku.
Ostatnio to babsko chcialo ukulturalniac europe pissimi zlodziejskimi wartosciami.
FK, czylonek rodziny Naczelnego, napierdala koscielnymi bredniami.

~TOTOMI (81.200. * .162) 20.05.2023 09:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Obywatele miast naszego regionu ale także całej Polski nie są już tacy naiwni jak kilka lat temu. Mieszkańcy są coraz bardziej świadomi otaczającej ich rzeczywistości i nie wierzą już działaczom PiSSS!! Gra słów tej politycznej skorumpowanej pełnej hipokryzji machiny nie robi na nich wrażenia. Teksty, że PO zamykało kopalnie a PiS będzie je wygaszał lub, że poseł PiS nie kłamał tylko minął się z prawdą i że wszystkie zło przez 8 lat winny jest Donald już na ludzi nie działa.
Rozliczymy WAS PiSowcy na jesień przy urnach. Aha zapomniałem, że Mateuszek kłamczuszek chciał mi pobrać 15 % opłatę przekształceniową ze środków OFE...fajna nazwa ale to jest po prostu PODATEK. Zauważacie, że tak właśnie działają i grają słowami PiSowcy.

~Trzeźwy (5.184. * .217) 20.05.2023 06:33
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Małpy bijcie się między sobą w imię Jarosława i Donalda!

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .228) 20.05.2023 05:49

Głosuj na Tomka z bananem bo on będzie Reganem !

~Prorok_ (91.192. * .96) 19.05.2023 22:29
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

A dopiero zaczną z nas robic kretynow ci wszelkiej maści nieudacznicy co narąbali dlugow w okolicznych miejscowosciach. Będą chcieli byc zbawcami całej Pl. Za pòł roku sie dowiecie kto was zbawi.

~EmulatorMelona (95.181. * .133) 19.05.2023 20:44
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~EmulatorMelona (146.70. * .8) 19.05.2023 19:36
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~EmulatorMelona (86.106. * .247) 19.05.2023 16:53
oceniono 1 raz
1

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu