O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej

 Spotkanie z Piotrem Siemko, znanym i cenionym autorem książek o historii naszego regionu, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zaprezentował on swoją najnowszą publikację pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej
Spotkanie z Piotrem Siemko cieszyło się dużym zainteresowaniem

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej

Autora nie trzeba specjalnie przedstawiać wielbicielom historii Górnego Śląska. Jego publikacje były jednymi z pierwszych na temat jastrzębskich zabytków. Tym razem Piotr Siemko zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

Jastrzębskich czytelników mogą szczególnie zainteresować zamki z miast sąsiednich, czyli Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. W pierwszym z wymienionych  budowla nie zachował się. Natomiast w dawnym zamku rybnickim, obecnie znacznie przebudowanym, jest teraz siedziba sądu.

Niewątpliwym walorem książki jest bogaty materiał ikonograficzny. Pozwala zobaczyć, jak wyglądały zamki w chwili powstania. Tym bardziej że część z nich nie istnieje, a inne zostały przebudowane. Autor wspomniał, że gromadzenie i badanie tego typu źródeł zajęło mu 6 lat. Profesor Mateusz Goliński z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał, w napisanej recenzji, że Piotr Siemko stworzył znakomitą kolekcję przekazów ikonograficznych i dokonał ich błyskotliwej analizy.

Spotkanie w jastrzębskiej bibliotece cieszyło się dużym zainteresowaniem czytelników. Książki, które Piotr Siemko przyniósł ze sobą bardzo szybko znalazły nabywców. Trudno się dziwić, bo samo nazwisko autora przez wielu uważane jest za gwarancję rzetelnie napisanej książki historycznej.

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].