Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej

 Spotkanie z Piotrem Siemko, znanym i cenionym autorem książek o historii naszego regionu, odbyło się w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jastrzębiu-Zdroju. Zaprezentował on swoją najnowszą publikację pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej
Spotkanie z Piotrem Siemko cieszyło się dużym zainteresowaniem

O górnośląskich zamkach w bibliotece miejskiej

Autora nie trzeba specjalnie przedstawiać wielbicielom historii Górnego Śląska. Jego publikacje były jednymi z pierwszych na temat jastrzębskich zabytków. Tym razem Piotr Siemko zaprezentował swoją najnowszą książkę pt. „Zamki na Górnym Śląsku od ich powstania do końca wojny trzydziestoletniej”.

Jastrzębskich czytelników mogą szczególnie zainteresować zamki z miast sąsiednich, czyli Wodzisławia Śląskiego i Rybnika. W pierwszym z wymienionych  budowla nie zachował się. Natomiast w dawnym zamku rybnickim, obecnie znacznie przebudowanym, jest teraz siedziba sądu.

Niewątpliwym walorem książki jest bogaty materiał ikonograficzny. Pozwala zobaczyć, jak wyglądały zamki w chwili powstania. Tym bardziej że część z nich nie istnieje, a inne zostały przebudowane. Autor wspomniał, że gromadzenie i badanie tego typu źródeł zajęło mu 6 lat. Profesor Mateusz Goliński z Uniwersytetu Wrocławskiego podkreślał, w napisanej recenzji, że Piotr Siemko stworzył znakomitą kolekcję przekazów ikonograficznych i dokonał ich błyskotliwej analizy.

Spotkanie w jastrzębskiej bibliotece cieszyło się dużym zainteresowaniem czytelników. Książki, które Piotr Siemko przyniósł ze sobą bardzo szybko znalazły nabywców. Trudno się dziwić, bo samo nazwisko autora przez wielu uważane jest za gwarancję rzetelnie napisanej książki historycznej.

 

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].