Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [Video, Zdjęcia]

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego to wspólne przedsięwzięcie gmin: Jastrzębia-Zdroju, Zebrzydowic, Godowa i Piotrowic koło Karwiny. W wydarzeniu wzięli udział wielbiciele rowerów, ale też miłośnicy polsko-czeskiego pogranicza.  Specjalnie dla nich przygotowano ciekawy program.

Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego [Video, Zdjęcia]
Podczas festiwalu zorganizowano paradę steampunkową. Fot. nph

Festiwal odbył się w weekend, 20-21 maja, na terenie gmin, w których przebiega Żelazny Szlak Rowerowy. Pogoda dopisała i aura okazała się być prawdziwie wiosenną, co jeszcze kilka dni temu wcale nie było takie pewne.

Festiwal to święto szlaku, rowerów i pięknej przyrody. Dla uczestników przewidziano nie lada atrakcje. Centrum wydarzenia w Jastrzębiu-Zdroju była Stacja Zielony Most. Zorganizowano warsztaty dekorowania rowerów, bo przecież dwukołowiec może być oryginalny i przykuwać wzrok. Nie zabrakło przedstawienia teatralnego. Chyba jednak największą atrakcją była niedzielna parada steampunkowa. To była podróż w krainę wyobraźni do czasów, kiedy epoka industrialna zmieniała świat. Najbardziej rzucała się w oczy wielka łódź podwodna - mechaniczna ryba, transportowana przez parowy ciągnik oraz trójkolorowy bicykl. Nie zabrakło szczudlarzy w fantazyjnych kostiumach. Całość uzupełnia muzyka odtwarzana z urządzeń zainstalowanych w pojazdach - dźwięki i klaksony.

Żelazna Klapsznita dla każdego uczestnika imprezy

Uczestnicy imprezy mogli posilić się Żelazną Klapsznitą, czyli kanapką z kotletem mielonym. Jak mówił jej twórca, śląski kucharz Adam Borowicz, jest w sam raz dla rowerzystów, ponieważ dostarcza niezbędnych przy wysiłku fizycznym kalorii.  W czasie festiwalu nie zabrakło amatorów na ten jastrzębski przysmak - produkt lokalny.  Żaden chętny nie odszedł z kwitkiem.

Jednak festiwal to nie tylko zabawa przy Stacji Zielony Most. Najambitniejsi, a tych nie zabrakło, zaliczyli wszystkie pięć przystanków rowerowych, co udokumentowali pieczątkami w specjalnej książeczce. W nagrodę za to otrzymali pamiątkowe koszulki z logo  Żelaznego Szlaku Rowerowego.

- Znamy ten szlak doskonale. Często tutaj jeździmy, prowadzi przez naprawdę piękne polsko-czeskie pogranicze. W dzisiejszej imprezie uczestniczymy całą naszą rodziną. Koszulki, które zdobyliśmy są miłą pamiątką tego wydarzenia - mówił jeden z rowerzystów.

Skoro Festiwal Żelaznego Szlaku Rowerowego okazał się sukcesem, to czy można liczyć na  kolejne edycje?

- Festiwal jest imprezą cykliczną. Odbywa się w miejscu, które bije wszelkie rekordy popularności. Chcemy, aby mieszkańcy ze wszystkich pięciu gmin nie tylko jeździli rowerami, ale też mogli się wspólnie bawić, świętować. Cieszy mnie to, że w naszej imprezie biorą udział całe rodziny i promują aktywny styl życia - mówiła prezydent Anna Hetman.

W Festiwalu Żelaznego Szlaku Rowerowego wzięli udział jastrzębianie, ale też mieszkańcy Zebrzydowic, Godowa, Piotrowic koło Karwiny i Karwiny. Pojawili się również goście z  daleka.

- Na stałe mieszkam w Austrii, a do Jastrzębia przyjechałam odwiedzić rodzinę. Na festiwalu znalazłam się przypadkiem, ale nie żałuję. Widzę, że jest tu wszystko dobrze zorganizowane. Zadbano o atrakcje dla dzieci i dorosłych. Sam szlak rowerowy robi duże wrażenie - mówiła pani Iwona.

Festiwal został zorganizowany w ramach Euroregionu Śląsk Cieszyński wspólnie z gminami: Jastrzębie-Zdrój, Godów, Zebrzydowice i czeskie Piotrowice koło Karwiny.  Stowarzyszenie Olza zadbała o rozpropagowanie imprezy.

 

 

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MamyŁaźnieiToWystarczy (89.64. * .36) 22.05.2023 07:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Piękna impreza i my rowerzyści.
TYSIĄCE ROWERZYSTÒW NA RYNKU W KARVINIE I NASZE SETKI TYSIĄCE KORON TAM ZOSTAWIONE.
A w Jastrzębiu "0" wpływòw .

~Dewon (91.204. * .192) 21.05.2023 22:13
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Wszystko elegancko, brawo

~Johan_ (93.179. * .78) 21.05.2023 19:43
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Podziękowania dla organizatorów i uczestników ,fajnie Wam wyszło

~lena22 (89.77. * .147) 21.05.2023 19:16
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

To była świetna impreza - szczególnie parada. Cudo!

~Tensometr (91.90. * .144) 21.05.2023 19:00
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu