Najpierw jeden, chwilę później kolejny. W drodze na pierwszą komunię... stracili prawo jazdy
Prędkość jest jedną z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Pomimo wielu apeli ze strony policjantów o stosowanie się do obowiązujących przepisów drogowych oraz zachowanie rozsądku za kierownicą, wciąż na drogach widzimy kierowców, którzy lekceważą bezpieczeństwo swoje i innych. Przykładem jest dwóch kierowców, którzy w niedzielny poranek rażąco przekroczyli prędkość w obszarze zabudowanym.
Pierwszego kierowcę policjanci drogówki "wyhamowali" tuż przed 8.00 w Kobielicach. 47-latek, który wiózł całą rodzinę osobowym citroenem, pędził 105 km/h na obowiązującej w tym miejscu "pięćdziesiątce". Podczas policyjnej kontroli mężczyzna tłumaczył, że jechał tak szybko, gdyż spieszył się... do kościoła na pierwszą komunię.
- Kwadrans później stróże prawa zwrócili uwagę na kolejnego kierowcę, który także obowiązujące przepisy miał za nic. Przeprowadzony pomiar prędkości wykazał, że 44-letni mieszkaniec Krakowa gnał z prędkością 109 km/h. Jak się okazało, był to kolejny spóźniony uczestnik uroczystości katolickiej - przekazuje oficer prasowa pszczyńskiej komendy, sierż. szt. Jadwiga Śmietana.
Na obu mężczyzn policjanci nałożyli mandaty karne w wysokości po 1500 złotych. Oprócz tego za przekroczenie prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym, kierowcy stracili uprawnienia do kierowania na 3 miesiące.
Policja apeluje do wszystkich uczestników ruchu drogowego o zachowanie szczególnej ostrożności i stosowanie się do obowiązujących przepisów. Bez względu na to, jakim środkiem transportu się poruszamy i jak ważne są okoliczności naszego pośpiechu, wszyscy chcemy tego samego - bezpiecznie dojechać do celu.
Karać, jeb@ć, nie wyróżniać
Komenda Głowna Policji, która odniosła się do orzeczenia TK wskazała, że rozstrzygnięcie to dotyczy kwestii proceduralnych związanych z prowadzonym przez starostę postępowaniem administracyjnym. „Podstawą do zatrzymania krajowego prawa jazdy jest art. 135 ustawy Prawo o ruchu drogowym, który nie był przedmiotem rozważań Trybunału w kontekście zgodności z Konstytucją RP” -- zaznaczyła Policja.
Prawa jazdy będą nadal zatrzymywane przez Policję w przypadku przypadku przekroczenia prędkości o więcej niż 50 km/h w obszarze zabudowanym lub przewożenia niedozwolonej liczby osób, chociaż Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy w tym zakresie za niekonstytucyjne. Policja nadal jest zobligowana do zatrzymania prawa jazdy i poinformowania o tym starosty – poinformowała Komenda Główna Policji odnosząc się do wyroku TK w tej sprawie.
@Boryniok, gdy Tobie będą zatrzymywali prawo jazdy(oby nie) to powołaj się na ten wyrok. Zobaczysz czy to zadziała.
Do Boryniok , fizycznie prawa jazdy nie musisz w ogóle dziś oddawać, policja zabiera je elektronicznie i jesteś w toopie a dokument masz dalej w kieszeni.
Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem
To dali się zrobić jak małe dzieci. Zgodnie z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego Policja nie ma prawa zatrzymać Prawa Jazdy. Chyba ze sami je dobrowolnie oddali.