Opowieść o nieustępliwych kobietach

W miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na wyżynach”. Tym razem bohaterami opowieści były dwie alpinistki Halina Kruger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz.

Opowieść o nieustępliwych kobietach
Anna Kamińska to autorka książek o wybitnych alpinistkach

Jastrzębska biblioteka gościła we wtorek Annę Kamińską, autorkę książek biograficznych o Wandzie Rutkiewicz i nieco mniej znanej Halinie Kruger-Syrokomskiej. Pisarka wzięła na swój warsztat pracy kobiety nieprzeciętne, ambitne i pełne pasje. Połączyła je miłość do gór i śmierć, która spotka je podczas wspinaczek.

- Napisanie książki o Wandzie Rutkiewicz, ikonie polskiego alpinizmu, było dużym wyzwaniem. O tej postaci ukazało się już wiele pozycji. Ja jednak podeszłam nieco inaczej do tematu. Stworzyłam książkę reporterską opartą na rozmowach z osobami, które ją znały. Sięgnęłam oczywiście do literatury, ale też odkryłam klika mniej znanych szerszemu gronu odbiorców faktów - mówiła Anna Kamińska.

Według autorki, Rutkiewicz uciekała w góry od codzienności. Tam czuła się najlepiej i obcowanie z przyrodą i pięknem krajobrazu było dla niej odskocznią od życia codziennego. Natomiast Halina Kruger-Syrokomska lubiła spotykać ludzi w górach. Dobrze czuła się w towarzystwie zarówno na nizinach, w życiu codziennym jak i podczas wspinaczek. Łatwo nawiązywała kontakt.  Bardzo promowała rozwój kobiecego alpinizmu.  

Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem czytelników

Podczas rozmowy o alpinistkach pojawiła się kwestia ryzyka i narażania własnego życia dla pasji.

 - Nikt nie idzie w góry z myślą, że zginie. Każdy wspinacz chce wrócić do rodziny, do przyjaciół, codziennego życia. Oni mają świadomość ryzyka, które podejmują, ale na najwyższe szczyty prowadzi ich pasja, chęć postawienia stopy tam, gdzie jeszcze nie byli - mówiła Anna Kamińska.

Po spotkaniu autorka podpisywała książki i rozmawiała indywidualnie z czytelnikami.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].