Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Opowieść o nieustępliwych kobietach

W miejskiej Bibliotece Publicznej odbyło się kolejne spotkanie z cyklu „Literatura na wyżynach”. Tym razem bohaterami opowieści były dwie alpinistki Halina Kruger-Syrokomska i Wanda Rutkiewicz.

Opowieść o nieustępliwych kobietach
Anna Kamińska to autorka książek o wybitnych alpinistkach

Jastrzębska biblioteka gościła we wtorek Annę Kamińską, autorkę książek biograficznych o Wandzie Rutkiewicz i nieco mniej znanej Halinie Kruger-Syrokomskiej. Pisarka wzięła na swój warsztat pracy kobiety nieprzeciętne, ambitne i pełne pasje. Połączyła je miłość do gór i śmierć, która spotka je podczas wspinaczek.

- Napisanie książki o Wandzie Rutkiewicz, ikonie polskiego alpinizmu, było dużym wyzwaniem. O tej postaci ukazało się już wiele pozycji. Ja jednak podeszłam nieco inaczej do tematu. Stworzyłam książkę reporterską opartą na rozmowach z osobami, które ją znały. Sięgnęłam oczywiście do literatury, ale też odkryłam klika mniej znanych szerszemu gronu odbiorców faktów - mówiła Anna Kamińska.

Według autorki, Rutkiewicz uciekała w góry od codzienności. Tam czuła się najlepiej i obcowanie z przyrodą i pięknem krajobrazu było dla niej odskocznią od życia codziennego. Natomiast Halina Kruger-Syrokomska lubiła spotykać ludzi w górach. Dobrze czuła się w towarzystwie zarówno na nizinach, w życiu codziennym jak i podczas wspinaczek. Łatwo nawiązywała kontakt.  Bardzo promowała rozwój kobiecego alpinizmu.  

Spotkanie cieszyło się zainteresowaniem czytelników

Podczas rozmowy o alpinistkach pojawiła się kwestia ryzyka i narażania własnego życia dla pasji.

 - Nikt nie idzie w góry z myślą, że zginie. Każdy wspinacz chce wrócić do rodziny, do przyjaciół, codziennego życia. Oni mają świadomość ryzyka, które podejmują, ale na najwyższe szczyty prowadzi ich pasja, chęć postawienia stopy tam, gdzie jeszcze nie byli - mówiła Anna Kamińska.

Po spotkaniu autorka podpisywała książki i rozmawiała indywidualnie z czytelnikami.

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].