Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Minister zdrowia obiecuje dodatkowe środki dla szpitali powiatowych. Wskazał które placówki zostaną docenione

System ochrony zdrowia zyska 15 mld zł rocznie. Dodatkowe środki trafią do sieci szpitali – w większości do szpitali powiatowych będzie to 5 mld zł. Wzrosną też wynagrodzenia minimalne.

Minister zdrowia obiecuje dodatkowe środki dla szpitali powiatowych. Wskazał które placówki zostaną docenione
Minister Adam Niedzielski zapowiada także wzrost wynagrodzenia minimalnego (fot. MZ)

W komunikacie prasowym resortu zdrowia podkreślono, że „system opieki zdrowotnej nigdy nie był tak dofinansowywany jak w ostatnich latach”. Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział zwiększenie nakładów na zdrowie – jeszcze w tym roku.

- Od 2015 roku nakłady na zdrowie podwoiły się. W 2015 r. było to 70 mld zł, a plan na ten rok to 160 mld zł, ale już wiadomo, że ta kwota będzie większa. Szacowaliśmy, jakie środki powinny kompensować zwiększenie wynagrodzeń od 1 lipca. Jesteśmy świadomi zwiększania kosztów w związku z inflacją. Analizowaliśmy również wykonanie limitów. Chcemy docenić te podmioty, które przyczyniają się do szybszej odbudowy systemu - wyjaśnił minister Niedzielski. - Zwiększymy ogólną pulę punktów w ryczałcie o 10%, co w skali rocznej wyniesie ok. 3 mld zł. Na wzrost minimalnych wynagrodzeń przeznaczymy ponad 7 mld zł rocznie. Uwzględniamy też inflację, która wpłynie na zmianę wycen świadczeń. W ujęciu rocznym nakłady zwiększymy o 15 mld - wyliczał minister zdrowia.

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Filip Nowak podkreślił wagę dofinansowania szpitali i wskazał, które dziedziny mogą liczyć na dodatkowe środki. - 5 mld zł to ogromna kwota, która trafi do szpitali powiatowych – jednostek pierwszego kontaktu dla pacjentów. Chcemy podnieść atrakcyjność finansową świadczeń w chirurgii ogólnej i internie - mówił prezes NFZ.

Zwiększenie kontraktów, jak wyjaśnia resort, będzie proporcjonalne do ich wykonania w I kwartale 2023 r. - Docenione zostaną szpitale, które aktywnie włączają się w spłatę długu zdrowotnego, natomiast te, które mają przejściowe problemy w realizacji świadczeń, również mogą liczyć na większe wyceny - czytamy w komunikacie.

źródło: MZ, oprac. (d)

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~PeOwiec (155.133. * .231) 26.05.2023 13:56

Na podwyżki tylko nie dla pigułkę już mają i tak za duzo

~Nieposzczypany (46.204. * .170) 26.05.2023 11:40

Kiedy mnie minister zaszczepisz?

~zgrozaa (185.104. * .78) 25.05.2023 20:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

pis rozwalił doszczętnie ten nasz kraj

~Kornik (46.204. * .96) 25.05.2023 19:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Łaskawe pany z Pisu. Najpierw ograbiają nas wszelkimi podatkami, a potem za nasze pieniądze są dobrymi wujkami. Przy okazji połowę z tych podatków przeznaczają na własne utrzymanie. Koniec demokracji jest wtedy, kiedy rząd zauważy, że może przekupić ludzi za ich własne pieniądze". Właśnie to nastąpiło. Jastrzębska społeczność jest tego najlepszym przykładem. Właśnie rząd dostał kolejne 9 miliardów dolarów kolejnej pożyczki. To jakieś 45 miliardów złotych. Dobijamy do 2 bilionów zadłużenia. Koniec balu na Titanicu wkrótce.

~Szczepanek (147.161. * .175) 25.05.2023 17:07

A ja się pytam kiedy bédą koleine transze tej cudownej szczepionki. Już nam wszystkie wyszły a ludzie się pytają kiedy bédą następne. Panie minister nie karz pan ludziom czekać, my chcemy sie szczepić...no to kiedy będą następne dawki, bustery itp..