Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Boże Ciało w parafii. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]

Procesje związane z uroczystością Najświętszego Serca i Krwi Chrystusa, czyli tradycyjne Boże Ciało, przeszły jastrzębskimi ulicami. W ten sposób ludzie dają świadectwo swojej wierze i przywiązaniu do Kościoła.

Boże Ciało w parafii. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej w Jastrzębiu-Zdroju [ZDJĘCIA, WIDEO]
W Boże Ciało wierni biorą udział w tradycyjnej procesji

Boże Ciało w parafii. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej

W czwartek, 8 czerwca Kościół katolicki obchodził uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. Wierni z parafii pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej zebrali się o godzinie 7:30 na polowej mszy świętej, która odbyła się na terenie Domu Przyjęć „Dworek Zielone Wzgórze”.

- To święto jest wyjątkowe. Zwykle to człowiek przychodzi do Chrystusa. Tym razem Jezus wychodzi na ulice naszego miasta. Dociera do naszych rodzin i domów. Nie wstydźmy się okazać mu naszych problemów, trudności. Nie udawajmy twardych ludzi, zaprawionych doświadczeniem życiowym, otwórzmy się przed nim - mówił podczas mszy ksiądz Sławomir Tyburski.

Po tym nastąpiła procesja, która przeszła ulicami osiedla Jastrzębie Górne i Dolne. Trasa prowadziła ulicami: Pochwacie, Strażacką, Pszczyńską, św. Jana Nepomucena. W kościele pw. św. Katarzyny i Opatrzności Bożej księża udzielili końcowego błogosławieństwa i odprawili mszę świętą.

Uroczystość zyskała wyjątkową oprawę dzięki udziałowi strażaków z Ochotniczej Straży Pożarnej Jastrzębie Górne, kościelnych pocztów sztandarowych, przedstawicielek koła gospodyń wiejskich. Nie zabrakło również dziewczynek komunijnych, które tradycyjnie sypały kwiatki pod stopy kapłana, niosącego hostię, a chłopcy dzwonili dzwonkami. Tradycyjnie wierni zabierali do domów gałązki drzewek, którymi były przyozdobione ołtarze.

- Mieszkam na Górnym od zawsze. Nie wyobrażam sobie nie uczestniczyć w Bożym Ciele. To wyraz naszej wiary, przywiązania do Kościoła. W ten sposób okazujemy, że nie wstydzimy się Chrystusa. Na uroczystość przyszłam z wnuczką, która w tym roku przystąpiła pierwszy raz do komunii - mówiła Barbara, jedna z uczestniczek procesji

 

5 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
121210416 09.06.2023 09:32

Wyjątkowa uroczystość. TRASA malownicza,zieleń i kochane łaki.

~lena22 (185.246. * .133) 08.06.2023 23:26

Piękna uroczystość

~Lustrator (94.242. * .130) 08.06.2023 21:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Budzik (178.26. * .47) 08.06.2023 12:35
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Skarbnik (79.184. * .70) 08.06.2023 11:56

Dziś dzień Św. Medarda

Święty Medard to patron : producentów i sprzedawców parasoli jeńców, browarników, rolników, ogrodników, chorych psychicznie, winnic, dobrych zbiorów. Wzywany w obronie przed złą pogodą, bólem zębów, bezpłodnością. Broni przed obłędem i szaleństwem. IMIĘ: pochodzenia niemieckiego, znaczy „czczony, śmiały”.
Medard urodził się w VI wieku, w dzisiejszym St-Quentin, tam też studiował. Zwracał na siebie uwagę żarliwą troską o ubogich. Został następnie biskupem St-Quentin
Wspomina się o nim, że przyjął i wdrożył do życia zakonnego Radegundę, która uciekła przed gwałtownością męża Chlotara I, króla z dynastii Merowingów. Medard zmarł około 560 roku, a jego ciało zostało przeniesione z woli samego króla do Soissons.

Jest przedstawiany w szatach biskupich, często uśmiechnięty.