Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

"Ludzie z Gieksy" trzęśli całym Jastrzębiem. Mali świadkowie koronni pogrążają gangsterów

6 z 25 oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej zdecydowało się na współpracę z prokuraturą. - To są ludzie bez skrupułów - mówi jeden z nich o swoich byłych kolegach.

"Ludzie z Gieksy" trzęśli całym Jastrzębiem. Mali świadkowie koronni pogrążają gangsterów
Jednym z tzw. małych świadków koronnych jest Wojciech Z. Mężczyzna ma na swoim koncie nie tylko handel substancjami zabronionymi, ale również działania o charakterze przemocowym. Idąc na współpracę z prokuraturą liczy na złagodzenie kary, chce założyć rodzinę ze swoją dziewczyną.

19 czerwca ruszył proces zorganizowanej grupy przestępczej z Jastrzębia-Zdroju, która w latach 2017-2022 wprowadziła do obrotu znaczną ilość narkotyków i dopalaczy, przede wszystkim tzw. alfy. O mały włos nie doszłoby do odczytania aktu oskarżenia, gdyż jeden z kluczowych oskarżonych - Tomasz W. - nie stawił się na rozprawę. Ostatecznie mężczyzna został doprowadzony na salę sądową przez policjantów. Sąd przystąpił do odczytania wyjaśnień, które Tomasz W. złożył w toku śledztwa.

Jak ktoś to zażywa, to się nie może od tego oderwać

Początkowo Tomasz W. nie zamierzał współpracować z prokuraturą. Odmówił złożenia szerszych wyjaśnień w obawie przed "ludźmi z Gieksy", których określił jako "ludzi bez skrupułów". Z czasem zmienił podejście. Powiedział nie tylko o tym, czym zajmował się w grupie przestępczej, ale również o znanych sobie działaniach innych członków organizacji kierowanej przez Dawida K.

Tomasz W. nie uważa siebie za kibola. - Nie jeździłem z nimi na rozróby i ustawki - powiedział i dodał, że osobiście interesował się kiedyś judo.

Tomasz W. nigdy nie odgrywał znaczącej roli w grupie przestępczej z Jastrzębia-Zdroju. Uzależniony od narkotyków, z czasem sam został dilerem. W przeszłości był karany. Po jednej z odsiadek zatrudnił się na kopalni, jednak praca mu nie odpowiadała ze względu na niskie zarobki. Z czasem handel narkotykami stał się jego głównym źródłem utrzymania. - Żeby dostać kolejny towar, musiałem spłacić poprzedni - mówił śledczym. Sprzedawał głównie tzw. alfę, czyli alfę-pvp. To wyjątkowo silny narkotyk o działaniu stymulującym. - Jak ktoś to zażywa, to się nie może od tego oderwać - przyznał śledczym.

Komu Tomasz W. sprzedawał narkotyki? Klientów było mnóstwo. - Trzeba byłoby ze dwa dni spędzić, żeby wymienić wszystkich - stwierdził oskarżony. Początkowo kupował od członków grupy przestępczej niewielkie ilości narkotyków, głównie na własny użytek. Potem zaczął obracać 50-gramowymi pakietami, a z czasem doszedł do transakcji, których przedmiotem było 300 gramów alfy. Ogółem przez jego ręce przeszło kilka kilogramów narkotyków. Ile dokładnie? Tego nie pamięta.

Boję się o swoje życie

- Każdy wiedział, że ludzie z Gieksy opanowali handel narkotykami w Jastrzębiu - to kolejny fragment zeznań Tomasza W. Oprócz handlu narkotykami niektórzy członkowie grupy przestępczej dopuszczali się również zastraszania czy wymuszeń. Wśród pokrzywdzonych były głównie osoby, które zalegały z płatnościami za narkotyki.

- Nie grożono mi, ale boję się o swoje życie. Obawiam się o siebie. Boję się konfrontacji z osobami, o których wyjaśniam - powiedział śledczym Tomasz W.

Do konfrontacji doszło na sali sądowej. W trakcie odczytywania zeznań jeden z oskarżonych zbliżonych do kierownictwa gangu krzyknął do Tomasza W.: C... ci w ryj!

Bardzo się tego wstydzę

Kolejnym z oskarżonych, który poszedł na współpracę ze śledczymi jest Wojciech Z. Oskarżony zajmował się nie tylko handlem substancji zabronionymi, ale dopuszczał się również gróźb i wymuszeń. Podobnie jak Tomasz W., początkowo nie przyznawał się do zarzucanych mu czynów. - Po dłuższym namyśle uznałem, że nie tędy droga i trzeba zacząć inaczej - powiedział Wojciech Z., który po odbyciu kary chce założyć rodzinę ze swoją dziewczyną. Wojciech Z. przyznał, że na współpracę zdecydował się również ze względu na pogorszenie stanu zdrowia swojej babci, co nastąpiło po jego zatrzymaniu.

Wojciech Z. wyjaśnił, że twórcą grupy był Dawid K., natomiast jego najbliższymi współpracownikami byli Piotr B. oraz Michał K., którzy "wszystko razem załatwiali".

- Ja nie byłem wysoko w hierarchii, bo nie chodziłem na mecze i nie uczestniczyłem w życiu kibicowskim - stwierdził Wojciech Z.

Wojciech Z. wszedł w kontakt z organizacją Dawida K. w 2017 roku. Początkowo kupował alfę na własny użytek od Artura K. (to rekordzista gangu jeśli chodzi o łączną wartość narkotyków wprowadzonych do obrotu, ponad 1 mln zł), z czasem zaczął ją również sprzedawać.

Później Wojciech Z. zaczął kupować narkotyki bezpośrednio od Dawida K. Miesięcznie nawet 1,5 kg (w cenie 27 zł za 1 g, sprzedawał je dalej zwerbowanym przez siebie dilerom w cenie około 40 zł za 1 g). Przez jego ręce przeszło kilkanaście kilogramów alfy.

Pieniądze na prochy i bieżące wydatki

- Ja na tym wszystkim nie dorobiłem się praktycznie niczego - to fragment wyjaśnień Przemysława W., kolejnego z oskarżonych, który zdecydował się na współpracę z prokuraturą. W tym miejscu warto dodać, że w podobnym tonie wypowiedzieli się wcześniej Tomasz W. i Wojciech Z. - Miałem na prochy i na bieżące wydatki - dodał Przemysław W. Przez jego ręce przeszło kilkanaście kilogramów alfy i heksy (N-etylo-heksedron, zamiennik ekstazy z grupy dopalaczy).

Dalszy ciąg wyjaśnień Przemysława W. zostanie odczytany podczas kolejnej rozprawy, której termin wyznaczono na 14 lipca 2023 r.

Mały świadek koronny - co to takiego?

Tak zwany mały świadek koronny to regulacja prawna, której celem jest złamanie solidarności środowisk przestępczych. Nadzwyczajne złagodzenie kary zostało skodyfikowane w artykule 60. Kodeksu Karnego. W przypadku Tomasza W., Wojciecha Z. i Przemysława W. zastosowania ma § 3. tegoż artykułu:

Sąd stosuje nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet może warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy współdziałającego z innymi osobami w popełnieniu przestępstwa, jeżeli ujawni on wobec organu powołanego do ścigania przestępstw informacje dotyczące osób uczestniczących w popełnieniu przestępstwa oraz istotne okoliczności jego popełnienia.

Tożsamość małego świadka koronnego nie jest utajniona. Może on natomiast wystąpić do właściwej Komendy Wojewódzkiej Policji z wnioskiem o zapewnienie ochrony. Nieoficjalnie ustaliliśmy, że żaden z oskarżonych, którzy złożyli wyjaśnienia przeciwko swoim byłym kolegom z grupy przestępczej działającej w Jastrzębiu-Zdroju i regionie, nie wystąpił z takim wnioskiem do KWP w Katowicach.

* * *

Ogółem prokuratura postawiła w stan oskarżenia 25 członków grupy z Jastrzębia-Zdroju. 9 z nich jest aresztowanych, pozostali przebywają na wolności (stosuje się wobec nich m.in. dozór policyjny). 6 oskarżonych poszło na współpracę. Grupa przestępcza działała w Jastrzębiu-Zdroju i regionie, m.in. na terenie Bielska-Białej, Cieszyna, Wodzisławia Śląskiego oraz Żor.

Z ustaleń prokuratury wynika, że Dawid K. stał na czele grupy przestępczej. Spośród innych oskarżonych wyróżnia go m.in. to, że w przeszłości nie był karany.

Postępowanie w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Jastrzębiu-Zdroju i to właśnie ona jest oskarżycielem. Proces toczy się przed Sądem Okręgowym w Rybniku.


Zobacz również:

15 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
piotrr 22.06.2023 01:09

ciężko się to nawet czyta...

~Buahaha (46.134. * .137) 21.06.2023 03:43

Hahaha Tomasz w. Największy ćpun i diler z ul. Szkolnej. Taki kozak był na osiedlu, a okazał się największą mientkom fajom

~Łysybober (91.192. * .96) 20.06.2023 23:31

Z tego Jastrzębie słynne z niczego wiecej

~AfroAmerykanin (46.204. * .247) 20.06.2023 22:55

Dziewczyny lubią brąz tralalala Gangbang wita Jastrzębie Zdrój.

~Poprawny (209.14. * .230) 20.06.2023 20:19
0

Komentarz został usunięty ponieważ nie jest związany z tematem

~Heniobenio (94.254. * .44) 20.06.2023 19:25

Teraz się posprzedawają i będzie pozdrowienia do więzienia, braci się nie traci:) ważne, że waszymi kobietami się zajmą koledzy po szalu

~Heheheh (89.70. * .69) 20.06.2023 17:31

Zapowiada.sie dość mocne trzepanie bobra :-)

~Hahaah10102 (87.239. * .85) 20.06.2023 16:47
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Będziemy teraz trzęś ale ich kobiety bo z nudów będą szukały pocieszenia :-)

~No_Szpagat (31.179. * .1) 20.06.2023 14:08

To nie takie proste zostać konfidentem.
Przywódca Wisła Sharks Hooligans tzw "Misiek" tez został swiadkiem koronnym tzw 60-tką. Posprzedawał wszystkich. Wyszedł dwa razy z domu i dwa razy dostał w mazak. Teraz siedzi biedny już rok nie wychodzi z domu.

~Heniobenio (5.173. * .80) 20.06.2023 13:43

Paragraf 60 ładnie się sypią:)

~Henryk@12 (89.64. * .111) 20.06.2023 13:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Niech ich wsadza do 25 oobowej celi i sami sobie to załatwia po 15 latach wypuscic w Rumunskich lasach

~Gniewosz (46.204. * .151) 20.06.2023 13:14

Kolejne 60-tki, tym razem w Jastrzębiu.
Szybko porobili szpagaty.
W jakim kraju teraz dostaną schronienie?

~op (91.192. * .86) 20.06.2023 12:00

Niestety to będzie ,,burza w szklance wody'' Zamiast siedzieć do śmierci dostaną kilkuletnie wyroki

~PDW (91.207. * .209) 20.06.2023 11:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

No proszę jak się nadętę byczki ,cwaniaczki, pięknie się prują i pucują prorokom. Dopóki nie było wtopy to brak ''skrupułów'' u ziomków z gangu mu nie przeszkadzał i jakoś nie był taki rodzinny i nie myślał o tym że teraz "chce założyć rodzinę ze swoją dziewczyną" tylko jak w oczach staje widmo kilkuletniej odsiadki to się błoto zrobiło w gaciach. Żadnych świadków małych ani dużych ani wyroków w zawiasach ,zamykać wszystkich bandytów bezwględnie do pierdla !!!!

~MecenasJanParagraf (79.184. * .70) 20.06.2023 07:46

Dostaną po trzy lata w zawiasach na pięć lat