Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Jastrzębie-Zdrój ma 60 lat. Miasto bez rynku, ale z tradycją uzdrowiskową [wideo]

Data 30 czerwca jest ważna dla Jastrzębia-Zdroju. To symboliczny dzień urodzin. Dokładnie 60 lat temu weszło w życie Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów w sprawie utworzenia niektórych miast w województwach gdańskim i katowickim. Tak narodziło się miasto.

Jastrzębie-Zdrój ma 60 lat. Miasto bez rynku, ale z tradycją uzdrowiskową [wideo]
Jastrzębie stało się miejscem na ziemi dla ludzi z całej Polski. Fot. UM Jastrzębie

Rozporządzenie, które nosi datę 22 maja 1963, a podpisane przez premiera Józefa Cyrankiewicza, weszło w życie ponad miesiąc później, bo 30 czerwca tego roku. Nowe miasto nie było duże, liczyło nieco ponad 8 km kwadratowych powierzchni. Oczywiście powodem jego powstania była budowa kopalń i przekształcenie osiedla Jastrzębie-Zdrój w duży ośrodek wydobywczy.

Paradoksalnie decyzję o nadaniu praw miejskich ogłoszono w dzielnicy uzdrowiskowej, a dokładnie w willi Łucja. Tu gdzie znajduje się gros bloków, nic nie było. Sama willa pamięta najlepsze czasy międzywojennego kurortu, gdyż powstała w latach 20. XX wieku. Po przekształceniu osiedla w miasto stała się siedzibą magistratu. O dawnej, uzdrowiskowej przeszłości, przypominały przez pewien czas korty tenisowe, znajdujące się za budynkiem. Z czasem zastąpione przez targowisko.

Uroczystości związane z nadaniem praw miejskich miały miejsce 1 lipca 1963 roku.

-  O godzinie 15:00 przedstawiciele lokalnych władz, mieszkańcy miasta i okolicznych gromad , a także kuracjusze i zaproszeni goście zebrali się przed budynkiem willi Łucja przy ul 1 Maja,. Stąd z udziałem orkiestry dętej z Rybnickiego Zjednoczenia Przemysłu Węglowego przemaszerowali do udekorowanej przez kopalnię „Jastrzębie” sali w Domu Zdrojowym. Na wstępie odczytano referat okolicznościowy, po czym z programem artystycznym wystąpił Zespół Estradowy Świetlicy Kopalni „Ignacy” - czytamy w publikacji pt. Jastrzębie-Zdrój. Zarys historii młodego miasta, K. Kucia i U. Marcinowska, Jastrzębie-Zdrój, 2013 r.

Pierwsze posiedzenie Miejskiej Rady Narodowej odbyło się w dniu 18 lipca w Domu Zdrojowym.  Stanisław Serwotka, przewodniczący Prezydium RN, w okolicznościowym przemówieniu podkreślał, że Jastrzębie-Zdrój będzie dużym ośrodkiem wydobycia węgla w ramach Rybnickiego Okręgu Węglowego. Przygotowywano się na przyjęcie tysięcy pracowników, tak potrzebnych w kopalni Jastrzębie oraz kolejnych - Moszczenica, Zofiówka, Pniówek i Borynia.

I tak to się zaczęło. Miasto było budowane niemalże od podstaw w cieniu kopalń. Trzeba było zapewnić odpowiednią infrastrukturę koło powstających osiedli mieszkaniowy. Drogi, chodniki, szkoły, przedszkola, przychodnie zdrowa – tego wszystkiego potrzebowali nowi jastrzębianie.

Przemysł górniczy rozwijał się zgodnie z planem. Jednak powodowało to odpływ solanek i stopniowe zmniejszanie zainteresowania uzdrowiskiem. Na koniec 1963 roku w mieście liczącym 5 383 jastrzębian było 1657 mieszkań, w tym 718 należących do Miejskiej Rady Narodowej, 367 do zakładów pracy i 672 do osób indywidualnych.

Nowi mieszkańcy zasiedlali bloki z płyty na licencji z Niemieckiej Republiki Demokratycznej.  Osiedla rosły jak grzyby po deszczu. W założeniach Jastrzębie miało liczyć sześćdziesiąt tysięcy mieszkańców. Miał to być miasto-park z dużą ilością zieleni. Przewidywano powstanie nie tylko osiedli mieszkaniowych i sklepów, ale również kina, teatru, domu kultury. Nikt nie myślał o budowie rynku, charakterystycznego dla miast o średniowiecznym rodowodzie. Kościołów też miało nie być, bo socjalistycznym obywatelom religia nie była potrzebna (przynajmniej w teorii). Plany były na tyle ambitne, że uzyskały, w 1961 roku, nagrodę II stopnia Komitetu Budownictwa Urbanistyki i Architektury.  

Do Jastrzębia-Zdroju przybywali mieszkańcy z całego kraju. Przede wszystkim byli to ludzie  młodzi, chcący zmienić swoje życie na lepsze, odważni i chętni do niebezpiecznej pracy w kopalniach metanowych.  Wkrótce to oni zaczęli pisać swoją własną historię, nie zawsze po myśli panującej władzy komunistycznej.

 O początkach historii miasta mówi film Miejskiego Ośrodka Kultury - Galeria Historii Miasta 

Przy pisaniu artykułu korzystałam z publikacji pt. Jastrzębie-Zdrój. Zarys historii młodego miasta, K. Kucia i U. Marcinowska, Jastrzębie-Zdrój, 2013 r.

6 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Josn (46.204. * .63) 02.07.2023 12:46

Jastrzębie to wieś bez przyszłości, miasto kopidola i szkód górniczych, z ambitnym i planami ale bez ich realizacji.

~Jastrzomb (91.204. * .132) 30.06.2023 23:35

Do widelrc czego tu miało nie być

~BiałaFuria (89.72. * .111) 30.06.2023 16:25

Proponuję uzupełniankę: Miasto bez....., ale z......
Podaję propozycję: Miasto bez przyszłości, ale z wieloma wizualizacjami.

~Gadzina (165.225. * .188) 30.06.2023 15:42

pozostala tradycja, planowania planow i ich nagradzania a realizacja, no coz, nie mozna miec wszystkiego

~SJZwstyd (46.134. * .203) 30.06.2023 12:53

Nie ma co świętować. Miasto jest źle zaprojektowane. Od 1990 kompletny marazm. Rzeźby aniołów i ukwiecanie miasta nie zrobią. Dobrze że w miarę blisko jest Cieszyn, Rybnik, Wodzisław i Ostrawa. Można się pochwalić że się mieszka koło nich.

~Widelec (91.59. * .228) 30.06.2023 12:19

"Plany były na tyle ambitne, że uzyskały, w 1961 roku, nagrodę II stopnia Komitetu Budownictwa Urbanistyki i Architektury. "

Planów nigdy nie zrealizowano.
Ojej, czego tu być nie miało.