Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Uroczystą sesją rady miejskiej uczcili 60-lecie Jastrzębia-Zdroju [ZDJĘCIA]

Radni tej i poprzednich kadencji, prezydent Anna Hetman oraz jej porzednicy, a także wielu zaproszonych gości uczestniczyło w uroczystej sesji Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój oraz Młodzieżowej Rady Miasta Jastrzębie-Zdrój. 

Uroczystą sesją rady miejskiej uczcili 60-lecie Jastrzębia-Zdroju [ZDJĘCIA]
Uroczysta sesja z okazji 60-lecia Miasta Jastrzębie-Zdrój. fot. Szymon Kamczyk

Uroczystą sesją rady miejskiej uczcili 60-lecie Jastrzębia-Zdroju [ZDJĘCIA]

Sesję otworzyli wiceprzewodniczący RM Ryszard Piechoczek oraz przewodniczący MRM Jakub Satława. Na początek zaprezentowano filmowe wycinki z Polskiej Kroniki Filmowej o Jastrzębiu-Zdroju.

- 60 lat to dla nas, obecnych mieszkańców, okres bardzo istotny. Wielu z nas urodziło się i tu mieszka, duża część przybyła z innych stron kraju, gdy nasze miasto powstało i zaczęło budować swoją markę - miasta wielkiego przemysłu, przemysłu wydobywczego - mówił Ryszard Piechoczek, który przytoczył również historię terenów obecnego Jastrzębia-Zdroju przed nabyciem praw miejskich. 

Jakub Satława zaprezentował film o Młodzieżowej Radzie Miasta, która działa w mieście już od 30 lat. Przewodniczący podziękował również młodzieżowym radnym obecnej i poprzednich kadencji za zaangażowanie i wszystkie pomysły, które można było realizować.

Zaprezentowano również film o obecnym kształcie miasta, jego atrakcjach, wydarzeniach i możliwościach, w którym lektorem była sama Krystyna Czubówna. 

Prezydent Anna Hetman w swoim wystąpieniu odniosła się do tego, co już udało się zrealizować w mieście, a także zapowiedziała nowości. - Uważam, że naszym największym wyzwaniem na dziś i na jutro jest osiągnięcie jednego celu - mieszkańcy Jastrzębia-Zdroju muszą czuć się wygranymi - podkreśliła Anna Hetman, a w tle jej wystąpienia na ekranie prezentowano m.in. rozsławiających miasto sportowców, jak Laura Grzyb, drużyna Jastrzębskiego Węgla oraz JKH GKS Jastrzębie-Zdrój.

Podziękowania i gratulacje dla samorządowców z Jastrzębia-Zdroju złożyli zaproszeni goście, w tym parlamentarzyści poseł Grzegorz Matusiak, poseł Adam Gawęda, posłanka Gabriela Lenartowicz, senator Ewa Gawęda, poseł Krzysztof Gadowski oraz przedstawiciel posła Michała Wosia - Szymon Szrot. Życzenia składali również przedstawiciele miast partnerskich m.in. czeskiej Karviny, ukraińskiego Borszczowa, niemieckiego Ibbenbüren, a także miast współpracujących, jak np. Konin. 

O swoich związkach z Jastrzębiem opowiedział "Zasłużony dla Miasta Jastrzębie-Zdrój" Józef Musioł. Wspominał m.in. prof. Ranoszka. - Uważam, że moim celem było przywrócenie pamięci o tym człowieku, aby Ślązacy mogli być dumni z tego uczonego - mówił Józef Musioł, dalej mówił o bohaterach-pilotach: ppłk. Karolu Ranoszku, Ryszardzie Koczorze, Franciszku Surmie, a także działaczach AK.  

- Jako były samorządowiec przyglądam się działaniom miasta, zarówno pani prezydent, jak i innych urzędników. Uważam, że ta strategia przynosi dziś wyraźne efekty. Jestem przekonany, że ta piękna opowieść o Jastrzębiu, którą wciela w życie pani prezydent przypadła do gustu mieszkańcom, którzy chętnie uczestniczą w jej realizacji, zarówno młodzi i seniorzy - mówi nam Krzysztof Gadowski, obecnie poseł, ale w przeszłości radny Jastrzębia-Zdroju i przed dwie kadencje wiceprezydent miasta.

- Jestem dumny z mojego miasta, które cały czas się rozwija i podąża z duchem czasu. Od Perły Śląskich Uzdrowisk, przez ważny ośrodek górniczy, arenę demokratycznych przemian, czasu Solidarności, aż do dzisiaj. To tu doszło do strajków i zawarto Porozumienie Jastrzębskie, które doprowadziło w konsekwencji do zmian ustrojowych w Polsce. My mieszkańcy dumnie jesteśmy też z sukcesów naszych sportowców, to dzięki nim szczycimy się mianem miasta mistrzów. Co prawda JSW wydobywa węgiel koksujący i będzie jeszcze długo go wydobywać jako surowiec krytyczny UE. Jednak nie unikniemy szczerpania złóż i zamknięcia kopalń jak to miało miejsce w przypadku kopalni Moszczenica czy kopalni Jastrzębie. Obecnie Polska znajduje się w procesie transformacji elektro-energetycznej. Tą transformację mocno przechodzą i będą przechodzić regiony górnicze. Za tym idą też konkretne programy, potężne środki finansowe z UE. Cieszę się, że pani prezydent Anna Hetman właściwie odczytuje te możliwości i już wdraża konkretne projekty i zdobywa fundusze dla dobra mieszkańców i miasta. Przez ostatnie dwie kadencje jej rządów miasto wyraźnie przyspieszyło i rozwija się, stwarzając dobrą przestrzeń do życia. O tym słyszę na a co dzień od mieszkańców. - podkreśla Krzysztof Gadowski.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Anna Hetman

Prezydent Jastrzębia-Zdrój

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

8 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~MamyŁaźnieIToWystarczy (46.204. * .139) 02.07.2023 07:39


Jest tak dobrze?
To dlaczego tysiące młodych ucieka z miasta!
Czyżby te słowa to demagogia przed wyborcza.Wybieram w jabliższych wyborach KONFEDERACJĘ.
"Cieszę się, że pani prezydent Anna Hetman właściwie odczytuje te możliwości i już wdraża konkretne projekty i zdobywa fundusze dla dobra mieszkańców i miasta."

~Soil (46.204. * .122) 01.07.2023 19:03

@perfektemen, piszesz o Ukraińcach ?

~perfektmen (89.72. * .171) 01.07.2023 10:15

Jak nie przepadam za Ziobro tak teraz go zacytuję- "To opowieść o bankructwie polityki migracyjnej i kulturowego 'ubogacenia', o postępującym upadku i anarchii". We wpisie wezwał także do "wyciągnięcia przez Polaków właściwych wniosków".

~Konsul (89.72. * .111) 01.07.2023 10:01

Tłumów to tam nie widać. Dyrektorzy placówek, zaproszeni dla zrobienia tłumu, też nie dopisali (oprócz starych lizusów)

~Zachwycony (91.59. * .228) 30.06.2023 19:32

"wycinki z Polskiej Kroniki Filmowej o Jastrzębiu-Zdroju."

A był pijak nieumiejący wydostać się z błota?
Albo.
"Tu nikt nie rzuca stołami w restauracji Pan de Rosa stoły są przymurowane do podłogi.

~Skarpety (91.59. * .228) 30.06.2023 19:26

"Uroczystą sesją rady miejskiej uczcili"

Analfabeta niezłomny.

~nimoza (31.174. * .242) 30.06.2023 19:10

Co to za cyrkowcy trzymały sztandar miasta? To byli strażacy osp, grupa rekonstrukcyjna kawalerii z września 39, czy muszkieterowie hetmana ?

~WróżkaMatylda (89.70. * .36) 30.06.2023 17:37

Taka wielka uroczystość a zabrakło najważniejszej osoby czyli guru naszego miasta wielkiego przewodniczącego Rady Miasta. Podobno źle się poczuł. To chyba skutek przegranych ostatnio spraw w sądzie pracy. Odszkodowania kosztują.