Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Konfederacja prezentuje liderów listy w okręgu 30 (Jastrzębie, Mikołów, Racibórz, Rybnik, Wodzisław, Żory)

Gdy w innych ugrupowaniach politycznych trwają zakulisowe przepychanki o jak najlepsze miejsca na listach w wyborach do Sejmu RP, Konfederacja wykłada karty na stół.

Konfederacja prezentuje liderów listy w okręgu 30 (Jastrzębie, Mikołów, Racibórz, Rybnik, Wodzisław, Żory)
Konfederacja prezentuje lokomotywy swojej listy wyborczej w naszym okręgu. Zdjęcie poglądowe. Fot. FB/Roman Fritz.

Fritz, Boczek, Kurpas

Roman Fritz z Rybnika będzie liderem listy Konfederacji w naszym okręgu wyborczym. Z drugiego miejsca wystartuje mieszkanka Świerklan Hanna Boczek. "Trójką" będzie Adam Kurpas z Żor.

Prezentacja liderów listy wyborczej do sejmu odbędzie się we wtorek 18 lipca na rybnickim rynku (15.00). Kandydaci Konfederacji zamierzają rozmawiać z dziennikarzami o programie wyborczym oraz tym, co odróżnia ich od pozostałych ugrupowań.

Wybory do Sejmu RP w 30. okręgu wyborczym

Okręg 30. w wyborach do Sejmu RP obejmuje powiaty: mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski, a także miasta Jastrzębie-Zdrój, Rybnik, Żory). Na ten okręg wyborczy przypada 9 mandatów poselskich.

W poprzednich wyborach do Sejmu RP z naszego okręgu wyborczego dostali się: Krzysztof Gadowski (PO), Adam Gawęda (PiS), Teresa Glenc (PiS), Maciej Kopiec (Lewica), Marek Krząkała (PO), Gabriela Lenartowicz (PO), Grzegorz Matusiak (PiS), Bolesław Piecha (PiS) oraz Michał Woś (PiS).

Poprzednim razem Konfederacja przegrała z Lewicą

W 2019 roku Konfederacja przegrała wyścig o mandat z Lewicą. Na kandydatów Konfederacji oddano 7,17% głosów, a na Lewicę 9,68% głosów. To zdecydowało, że do Sejmu RP dostał się Maciej Kopiec, a nie Roman Fritz. Na M. Kopca oddano 14 973 głosy, natomiast na Romana Fritza zagłosowało 10 279 osób. Adam Kurpas z Żor zdobył 3 307 głosów.

W tym miejscu warto zauważyć, że wyborczy wynik Romana Fritza był nieznacznie słabszy od Grzegorza Matusiaka z PiS (11 195 głosów), jednak za G. Matusiakiem stała mocna lista PiS, co przy przeliczaniu głosów metodą d'Hondta i rozdziale mandatów ma bardzo duże znaczenie. O tym jak działa metoda d'Hondta pisaliśmy przy okazji wyborów samorządowych: Kandydat wygrywa, ale nie wchodzi do rady... czyli co to jest metoda d’Hondta i dlaczego warto wiedzieć na czym polega?

Hanna Boczek i jeden z liderów Konfederacji Sławomir Mentzen. Fot. FB/Hanna Boczek.

Wybory do Senatu RP w okręgach wyborczych 72 i 73

Jeśli chodzi o wybory do Senatu RP, to nasz region dzieli się na okręgi:

  • 72 - powiaty raciborski i wodzisławski, a także Jastrzębie-Zdrój oraz Żory,
  • 73 - powiaty mikołowski i rybnicki, at także Rybnik.

W poprzednich wyborach do Senatu RP w okręgu 72. zwyciężyła Ewa Gawęda (PiS), która pokonała Marka Migalskiego (Koalicja Obywatelska, Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Zieloni).

W okręgu 73. wygrał Wojciech Piecha (PiS), który zdobył więcej głosów od Grzegorza Wolnika (KO PO, .N, iPL, Zieloni) oraz Pawła Helisa (Ślonzoki Razem).

Kiedy odbędą się wybory do Sejmu i Senatu w 2023 roku?

Przypomnijmy, wybory do Sejmu i Senatu RP odbędą się jesienią tego roku. Póki co nie wiadomo, kiedy dokładnie, bowiem prezydent Andrzej Duda nie zarządził jeszcze terminu wyborów. Wiele wskazuje jednak na to, że będzie to 15 października (pierwszy możliwy termin - krótka kampania wyborcza, obchody dnia papieskiego, co może sprzyjać mobilizacji prawicowego elektoratu). W grę wchodzą również terminy: 22 października, 29 października lub 5 listopada.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Adam Kurpas

Lider Konfederacj w Żorach, związany z Ruchem Narodowym.

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm RP

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm RP

Hanna Boczek

Prezes okręgu rybnickiego Nowej Nadziei (ugrupowania wchodzącego w skład Konfederacji)

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm RP

Maciej Kopiec

Senator, wcześniej poseł na Sejm RP.

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Marek Migalski

politolog, wykładowca akademicki, komentator polityczny

Michał Woś

Poseł na Sejm RP

Roman Fritz

Poseł na Sejm RP

Teresa Glenc

Była posłanka na Sejm RP.

Wojciech Piecha

Były senator

56 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 01.08.2023 14:43

@~dfgh
To wlasnie my powinnismy decydowac o tym, co jest potrzebne i realizowane, a nie ktos na górze. I tak, jesli kogos nie stac na pewne rzeczy to nie jest to problem moj czy Twoj. Ciagle piszesz o tych uslugach. Ja nie korzystam w zasadzie z zadnych uslug publicznych. Edukacja prywatna, medycyna prywatna, transport prywatny. I jakos funkcjonuje. Te panstwo jest mi potrzebne do zapewnienia bezpieczenstwa. Do niczego innego.

~takaprawda (188.137. * .26) 31.07.2023 06:35

@dfgh: "Nie Ty powinieneś o tym decydować, bo nie wiesz co jest potrzebne." To jest właśnie clou problemu. Takie lewackie myślenie a`la platforma ją właśnie zgubiło: My wiemy lepiej co wam jest potrzebne. Jesteśmy mądrzejsi, więc ustalimy kiedy pójdziecie na emeryturę, kiedy do szkoły pójdą wasze dzieci, jakimi samochodami i czy w ogóle jakimikolwiek będziecie jeździć oraz co będziecie jeść...... A to ile jeździ autobusów i jak często nie powinno zależeć od samorządów tylko od popytu, czyli od pasażerów.

~To_sem_ja (37.248. * .28) 30.07.2023 23:26
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak wspomniałem niżej: choćbym tu elaborat napisał, przy Twoim socjalistycznym podejściu do niektórych tematów, to będzie groch o ścianę.
Życzę otwartego umysłu.

~dfgh (178.219. * .178) 30.07.2023 20:56

michalGR: co do transportu publicznego - poczytaj sobie ustawę. To czy te autobusy jeżdżą zależy od samorządów, które mają ten transport zorganizować. I m.in. dlatego muszą mieć pieniądze - własne. Nie Ty powinieneś o tym decydować, bo nie wiesz co jest potrzebne. A pozory mogą mylić. Służba zdrowia jest niewydolna? To według Ciebie należy ją zlikwidować? W USA mniej więcej w tym kierunku poszli i teraz mają kolosalny problem. Najwięcej ci, którzy potrzebują usług medycznych, tych poważniejszych, drogich. Rozumiem, że uważasz, że jeśli ich nie stać na leczenie to mają umierać? Bo są niepotrzebni? Podobno Konfederacja odwołuje się do wartości chrześcijańskich... Ręce opadają! @To_sem_ja: niskie podatki, to rzecz względna. Co to znaczy? Ile to są "niskie podatki". Bo za podatki mamy usługi publiczne. Nie ma podatki - nie ma usług. A te usługi to też policja, straż graniczna, armia itd. Konfederacja prezentuje poglądy skrajnie naiwne. I szkodliwe dla państwa. Czysty populizm. Bo populizmem jest proponowanie prostych rozwiązań tam, gdzie tych prostych rozwiązań nie ma. Jesteście jak Kukiz, i jak Kukiz, podejrzewam, skończycie. Co nie znaczy, że wcześniej nie możecie narobić ogromnych szkód. Konfederacja szuka poparcia i ma do tego prawo. Ale każdy kto widzi jakie głupoty proponuje, też ma prawo o tym mówić i pisać.

~Doniżej (5.184. * .200) 30.07.2023 18:49

Konfederacja szuka poparcia wśród wyborców i ma dotego prawo.

~To_sem_ja (37.248. * .26) 30.07.2023 13:44

Michał, daremne Twoje trudy. Po wypowiedzi wnoszę, że niewiele ogarnia i czytanie ze ZROZUMIENIEM to za wysokie progi dla tego pana/pani.
Niskie podatki, mało urzędasów, proste prawo (bez tysięcy podpunktów - zbędna duża ilość darmozjadów w togach, prokuratorów, adwokatów...)...
Można by tak dalej, ale po co...?

MichalGR 29.07.2023 11:05

@~dfgh
Jaka sluzba zdrowia? Ta niewydolna? Jaki transport publiczny? Te autobusy, ktorymi jezdza po 2 osoby? Przeciez jesli cos jest nierentowne to nalezy to zlikwidować. Samorządy sobie poradza tylko maja w wiekszosci niekompetentnych zarzadcow. Zapytaj o wynagrodzenia prezesow spolek, rad nadzorczych i premii burmistrza w roku 2022. Masz prawo do informacji publiczej. Wowczas sie dowiesz dlaczego samorzady funkcjonuja tak jak funkcjonuja :)

~dfgh (178.219. * .178) 29.07.2023 01:03

" Im mniej pieniędzy ma władza, tym więcej w rękach ludzi" - Tyle, że wtedy i na oświatę będzie cieniutko, i na służbę zdrowia, i na obronność, na transport publiczny itd. Podatki są potrzebne. Niższe podatki - gorsze usługi publiczne państwa i samorządów. Żaden prezydent, burmistrz, wójt czy starosta sobie nie poradzą, bo z próżnego i Salomon nie naleje. No i jeszcze żadna rekompensata nic nie zrekompensowała. Poza tym, samorządy mają żyć ze swojego a nie z rekompensat. Ktoś kto tak pisze nie rozumie na czym polega samorządność. Konfederacja - na pewno nie rozumie. Rekompensata to rzecz jednorazowa, doraźna. Czy więc jakiś konfederat powie mi jak jego partia chce ten problem rozwiązać? I czy w ogóle o nim ktoś pomyślał? Bo coś mi się zdaje, że nie.

MichalGR 24.07.2023 19:11

@dfgh (178.219. * .178)
A rekompensate w zwiazku z obnizeniem podatku dochodowego ktos dostal? przeciez ten w wiekszosci trafia do JST. Bez obaw, dobry burmistrz sobie poradzi bo zmieni zaklady budzetowe w spolki prawa handlowego i bedzie żerować na zwrocie vatu. Mniej kumaci burmistrzowie (niestety tych jest wiekszosc) bedzie narzekac :)

~To_sem_ja (37.248. * .8) 24.07.2023 11:22

Udaj się do siedziby Konfy i tam pytaj. Im mniej pieniędzy ma władza, tym więcej w rękach ludzi. Na pewno wtedy ubyłoby lewych stanowisk biurokratycznych...

~dfgh (178.219. * .178) 24.07.2023 00:35

Chciałbym, by jakiś konfederat powiedział mi, jak jego partia chce zrekompensować samorządom straty, które te poniosą po obniżeniu podatków (jeśli im się to uda zrobić)? Tak w ogóle, to nawet by mi wystarczyła odpowiedź, czy ktoś w Konfederacji w ogóle się nad tym zastanawiał? Bo mam wrażenie, że nie. Mam zresztą wrażenie, że tam się mało kto nad czymkolwiek zastanawia. Tylko dlaczego mają te około 10% poparcie? Czy znajdzie się jakiś konfederat, który mi na to pytanie odpowie?

~To_sem_ja (37.248. * .7) 22.07.2023 12:04
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

SolidaruchóŚmierdzących nie sieją, sami rosną...
Nie znam dobrze tematu tej pani, sezon ogórkowy zapewne. Widziałem info, że przebiera się za mężczyznę, jest wulgarna, promuję mordowanie nienarodzonych... Więc wygląda to na marną ustawkę lewozboczków mafii tw-n...

~SolidaruchŚmierdzący (46.204. * .111) 22.07.2023 06:53
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

ten kto nie umie czytać i myśleć będzie wyborcą tych zboków - a jak go dorwą głupie policjantki to będzie nago przysiady robił i w kibel walił. AMYNT !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~op (91.192. * .86) 20.07.2023 12:08
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Wchodzi do baru: sympatyk zboczeńców,dewiantów,pedofilow, zwolennik gnębienia polaków podatkami na co się tylko da czyli typowy głupek Patrzymy kto to? a to ~PePe

~PePe (157.25. * .100) 20.07.2023 11:52
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Wchodzi od baru:
-neonazista,
-antyszczepionkowiec,
-przeciwnik sieci 5G,
-zwolennik Putina,
-rasista,
-ksenofob
oraz wioskowy głupek.
A to dopiero pierwszy poseł Konfederacji.

MichalGR 18.07.2023 19:02
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ale sie boją Konfederacji wyborcy Klatformy Obdzierackiej :D słychać wycie? znakomicie! 16% :D

~ciekawy (188.137. * .95) 18.07.2023 12:39
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

i jaka cisza nastała - już szanowni konfederaci przestaliście być tacy pewni swoich słów ?

~hmhm (46.204. * .136) 18.07.2023 10:37
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Malo Nas, malo nas do pieczenia chleba ,bo go zżera PIS rozdając komu niepotrzeba ,wiec po co mamy byc frajerami.

~ciekawy (188.137. * .95) 18.07.2023 10:16

cytat "Bosak nie jest w stanie dać słowa, iż Konfederacja po wyborach nie dogada się z PiS."

~PISPIS (85.202. * .83) 18.07.2023 10:07
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Obecnie Rolnik-emeryt ze stażem 40lat pracy ma o zaledwie 100zl wyższą emeryture niz Ten ze stazem 25latpracy. To samo niedlugo bedzie z emeryturami ZUS-owskimi. Dluga, ciezka, legalna praca za PISu przestała sie opłacać.

~RzadyPIS (46.204. * .16) 18.07.2023 09:58
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Kiedys pewien utyskajscy na zycie chłop narzekał do Rabina ze On ma tyle potrzeb. Na to Rabin: potrzeb to Ty masz jak słyszę dużo ale z chęcią do pracy u Ciebie kiepsko. Tak to juz jest , ze potrzeby to my mnożyć umiemy tylko z zarabianiem na nie jakoś kiepsko idzie. Darmocha ,darmicha, darmoch

~Takbyloijakjest (85.202. * .83) 17.07.2023 21:56
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Kiedys Polak rozbił się swoją "syrenką" o Niemieckiego "mercedesa" i płacze: "całe życie na nią pracowałem". Na to Niemiec pytająco "to po coś Józefie kupował taki drogi samochód"?. Minęły lata, skończyła się komuna i nastał PIS. Siedzi na ławeczce Polak ktory pracowal 50lat i płacze ,na to napotkany Niemiec przyjazne ze współczuciem: "dlaczego", bo widzisz moj Johanie odpowiada Niemcowi , "tyle lat pracowalem a to nierobow w tym kraju stać teraz na godne zycie.".

~PeOwiec (155.133. * .231) 17.07.2023 21:22
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

do poniżej tylko czerwoni komuniści i lewaki glosują na konfederację

MichalGR 17.07.2023 18:41
oceniono 3 razy
-1
Zgłoś

Tylko niezaradni życiowo głosują na pis i po.

~Henryk@12 (89.64. * .211) 17.07.2023 17:59
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Na piwo dla Metzenai nieroba Bosaka czas zbierać idiomów nie brakuje lepszy nawalony w trzy dupy Suski niż trzeźwy Metzen

~Henryk@12 (89.64. * .211) 17.07.2023 17:51
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Ja się dzisiaj dowiedziałem że Lenartowicz była wybrana z naszego regionu działała kiedyś w podziemiu to widać bu ha,ha ha

MichalGR 17.07.2023 17:43
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Romek Fritz na pewno lepszy niż Kopiec (to chyba futerał od Koghuta). A dynastie AndeGawędów należy wysłać na polityczną emeryturę.

~Prowadaaaa (46.22. * .178) 17.07.2023 16:19
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

każdy jest lepszy od pis

~PeOwiec (5.173. * .175) 17.07.2023 15:59
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Jeżeli ten Fritz ma być posłem to już ten kraj upadnie całkowicie nigdy takich ludzi do rządzenia kraju

~ciekawy (188.137. * .95) 17.07.2023 15:41
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

januszu

~Ocohalo (91.192. * .96) 17.07.2023 15:28
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

O jakim Kowalskim mowa? Bo jestem zainteresowany.Albo sami nie wiecie o czym piszecie.

~op (91.192. * .86) 17.07.2023 15:20
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

~ciekawy - dla konfederatow Kowalski i Suski to ten sam poziom co Tusk, Hołownia czy komuchy

~ciekawy (188.137. * .95) 17.07.2023 15:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

BożeKochany - tak czytam te wasze wypowiedzi to mam wrażenie że ze swoim idolem kowalskim możesz sobie rękę podać, albo z Suskim ten jeszcze lepszy

~op (91.192. * .86) 17.07.2023 14:51
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

~ciekawy- czyli powrot do tego co sami nazwali ,,ch.... , d.... i kamieni kupa'' Tego chcesz?

~BożeKochany (5.173. * .111) 17.07.2023 14:48
oceniono 3 razy
1
Zgłoś

Do Ciekawy .Powiedz że będziesz głosował na prorosyjskich komunistów z PO. Uważałem cię za mądrzejszego ale niestety głupek jesteś

~ciekawy (188.137. * .95) 17.07.2023 14:45
oceniono 3 razy
-3
Zgłoś

Ta cała konfederacja skończy tak jak Kukiz15 - kaczyński zje was niestety na śniadanie, nie z takimi już sobie radził, Jeżeli ktoś chce zmian to tylko i wyłącznie Koalicja Obywatelska

~Wyniki (89.200. * .30) 17.07.2023 14:27
oceniono 3 razy
3
Zgłoś

A więc wszystko jasne 6 mandatów kasuje PIS 3 Konfederacja . Tak przynajmniej wychodzi z lokalnych badań sondażowych PO na własny użytek. Zresztą tylko głupiec głosuje na PO

~Kaja10 (195.88. * .80) 17.07.2023 14:10
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do niżej Czyli wszystko jest ok?

~do_nizej (188.137. * .26) 17.07.2023 13:56
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Nie można tego wykluczyć że Konfederacja bardziej sprzyja ludziom niż zwierzętom bo to jest partia dla ludzi.

~doopzluzuj (46.204. * .85) 17.07.2023 13:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

#op- zakorkuj na razie szampana i zluzuj majty bo pampers ci pęknie.podpowiem ci że konfederacja będzie co najwyżej przystawką dla tych co wygrają. konfederacja nigdy nie przekroczy 15% czy teraz czy za 4 lata. dlaczego? bo to partia ludzi bogatych i książątek co im się nie chce pracować.patrz jeden z liderów.