Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Seniorzy, górnicy, a może strażacy? Sprawdziliśmy, kto jest oczkiem w głowie naszych polityków

Wiadomo, że posłowie są w Sejmie, a senatorowie w Senacie. Ale czym tak naprawdę się zajmują? Na czym się skupiają? Zapytaliśmy parlamentarzystów z naszego okręgu o główne obszary działalności*. Odpowiedzi, których nam udzielili, dają wyobrażenie o ich pracy w parlamencie oraz w terenie*.

Seniorzy, górnicy, a może strażacy? Sprawdziliśmy, kto jest oczkiem w głowie naszych polityków
Senatorowie, posłowie i najbardziej pamiętne chwile tej kadencji. Od góry: Ewa Gawęda, Wojciech Piecha, Krzysztof Gadowski, Adam Gawęda, Maciej Kopiec, Marek Krząkała, Gabriela Lenartowicz, Grzegorz Matusiak, Bolesław Piecha.

Ewa Gawęda (PiS)

Senator Ewa Gawęda wspiera organizacje zrzeszające seniorów, organizuje debaty poświęcone tematyce bezpieczeństwa seniorów. Zasiadając w Senackim Zespole Strażaków, wspiera jednostki OSP w pozyskiwaniu środków na zakup nowoczesnego sprzętu ratowniczego. - Brałam również udział w parlamentarnych pracach nad ustawą o ochotniczych strażach pożarnych - mówi Ewa Gawęda. Ponadto senator E. Gawęda zaangażowała się w otwarcie punktów konsultacyjnych programu Czyste Powietrze we wszystkich gminach naszego okręgu. Wspiera też szkoły w pozyskiwaniu środków na nowoczesne pracownie, zaangażowała się w obchody 100-lecia powrotu Śląska do Polski.

Obchody 100-lecia powrotu części Śląska do Polski to wydarzenie szczególnie ważne dla senator Ewy Gawędy. - Nie tylko brałam w nich udział, ale też byłam ich pomysłodawczynią i współorganizatorem, stojąc na czele komitetu organizacyjnego - mówi Ewa Gawęda.

Wojciech Piecha (PiS)

Wojciech Piecha w Senacie X kadencji jest wiceprzewodniczącym Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz członkiem Komisji Ustawodawczej. Zasiadając w tych gremiach zajmuje się zagadnieniami dotyczących polityki gospodarczej państwa, w tym m.in.: rozwojem i wspieraniem innowacyjnej gospodarki, sprawami Skarbu Państwa, górnictwem oraz energetyką, analizą orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego.

Wojciechowi Piesze zapadnie w pamięci wizyta finalistów konkursu Poznajemy Senat RP, który zorganizowano z okazji 100-lecia Senatu. - W finale konkursu który odbył się w Warszawie uczeń z mojego okręgu zajął III miejsce - dodaje senator z Rybnika.

Krzysztof Gadowski (PO)

Poseł Krzysztof Gadowski z Jastrzębia-Zdroju uważa, że jednym z największych zagrożeń dla Śląska jest polityka rządu PiS wobec górnictwa (likwidacja 14 kopalń, plan likwidacji kolejnych). Dlatego zaangażował się m.in. w działalność sejmowej Podkomisji Stałej ds. Sprawiedliwej Transformacji, której pracami kieruje. - Podkomisja monitoruje proces wykorzystania wywalczonych przez Jerzego Buzka w Unii Europejskiej środków z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla 5 regionów górniczych w wysokości ponad 3,8 mld euro. Najwięcej, bo ponad 2,2 miliarda euro (10 mld zł ) będziemy mogli wykorzystać tutaj, na Śląsku - wyjaśnia K. Gadowski. Oprócz tego wspiera mieszkańców walczących z CPK.

Poseł Krzysztof Gadowski z mieszkańcami Mikołowa i Orzesza podczas protestów przeciwko budowie CPK.

Adam Gawęda (PiS)

Poseł z Syryni w powiecie wodzisławskim jest przewodniczącym podkomisji i zespołu ds. transformacji regionów górniczych, wiceprzewodniczącym komisji finansów publicznych, a także członkiem komisji infrastruktury i gospodarki. W latach 2019 – 2020 był wiceministrem odpowiedzialnych za kwestie górnictwa. Jest autorem programu i szefem zespołu audytowego dla polskiego górnictwa. W swojej działalności skupia się na transformacji surowcowo-energetycznej, innowacjach technologicznych oraz transporcie zbiorowym. Wspiera samorządy w pozyskiwaniu wsparcia rządowego m.in. na inwestycje w drogi oraz gospodarkę wodno-ściekową.

- Marzeniem Grzesia była wizyta w Sejmie. Jego odwiedziny, ze swoimi rodzicami i przyjaciółmi, także dla mnie były wielkim przeżyciem i inspiracją. Grzesiu, dzięki ogromnej wewnętrznej sile i wsparciu bliskich, pokazuje nam, że mimo choroby i ograniczeń ruchowych można realizować cele i spełniać marzenia. Obecnie jest już po maturze i choć z powodu choroby musiał przerwać studia radość z jego twarzy nie znika - mówi poseł Adam Gawęda o wydarzeniu z tej kadencji, które szczególnie zapadło w jego pamięci.

Ludzie

Adam Gawęda

były poseł i senator

Bolesław Piecha

Polityk Prawa i Sprawiedliwości, były europoseł i senator, aktualnie poseł.

Ewa Gawęda

Była senator.

Gabriela Lenartowicz

Poseł na Sejm

Grzegorz Matusiak

Poseł na Sejm

Krzysztof Gadowski

Poseł na Sejm

Maciej Kopiec

Poseł na Sejm

Marek Krząkała

Poseł na Sejm RP, polityk Platformy Obywatelskiej.

Wojciech Piecha

Były senator

12 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~BrakSłów (185.78. * .182) 23.07.2023 15:27
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

przez 8 lat lokalny pis bawił się na dożynkach.........to wszystko co zrobił
dziekujemy i nie skorzystamy już nigdy z tak miernych pisowskich posłów

~wtf (46.223. * .75) 23.07.2023 14:33

Nie wątpię, że zasiadają w gremiach i wspierają, ale co zrobili konkretnie?

~GdzieKPOnieudaczniki (193.105. * .63) 23.07.2023 12:33

znowu królową remiz się lansuje......
żenada

~perfektmen (89.72. * .171) 23.07.2023 09:39

PiS- PO jedno ZŁO!!!

~rudzyk_do_wora (5.184. * .184) 20.07.2023 19:21

oczkiem w głowie pisowców
są moherowe berety
sterowane przez dyrektora
bo ojcem to grzech go nazwać

~Królowa_remiz (146.70. * .106) 20.07.2023 15:11
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

ci z pis-u nic nie robią ale pod strażaków się podpinają bo to jeszcze jedyna zaufana grupa
kościół już zniszczyli pisowską polityką, telewizję publiczną też a i policji się dostało dzięki pis-owi
nie damy się nabrać na te dożynki,kołocze,festyny i potańcówki
Mieliście 8 lat by coś zrobić a nie niszczyć
koniec pisu bliski

~Obywatelka25 (91.204. * .100) 20.07.2023 15:04

Kto jest oczkiem w głowie polityków? Rodzina - SWOJA!, znajomi swojej rodziny, pokrewieństwo - kuzyni, ciotki, szwagry. Wszystkich ustawić przy korycie aby się nachapali i wiedli spokojne, dostatnie życie z dala od trosk i problemów wyborców...

~GLena (46.134. * .140) 20.07.2023 05:30
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Obszarem zainteresowań Lenartowicz są lokalni dziennikarze, których zaprasza na paluszki i pociska im kity o swoim zaangażowaniu.

~hmmm (46.204. * .180) 19.07.2023 14:13
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

tzw. czternastej emerytury jest niekonstytucyjnym zapisem, ponieważ wyklucza liczne grono emerytów z tego świadczenia, co jest jawną dyskryminacją części świadczeniobiorców, którzy w wyniku swojej aktywności zawodowej na przestrzeni lat wypracowali prawo do emerytury” – czytamy w piśmie posłów

~hmmm (46.204. * .180) 19.07.2023 13:58
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

podtrzymuje: Dluga, ciezka, legalna praca za PISu przestała sie opłacać .Przeciez tym co "niby nic nie maja "PIS podnosi a sredniakow ,to owce do strzyżenia,tak sobie to wykąbinowali inie wazne dla nich za za zycia zawodowego nie miales praktycznie wolnego.

~kkkkkl (46.204. * .180) 19.07.2023 13:37
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Oczkiem w glowie to wlasne koryto...Co na dzieci żałujesz? -odpowiadam 500+ juz malo?! ,-niedlugo i 2000zl bedzie malo i o to Im chodzi ,o inflacje i oszczednosci społeczeństwa czyli dewaluację. W dodatku to tylko po to aby wygrać wybory premiujące wszelkiej maści cwaniaków czesto cale zycie śpiących na olbrzymich majątkach gdyz Oni to wlasnie przez ukrywanie przychodów rzekomo wg wladzy sa biedni ,czym polityczne dupki ośmieszają pracujacych pozbywając Ich należnych dóbr inflacją przez zwyżkę cen. . Emeryci o srednich wysokościach emeryturach za znojną prace maja na tym wszystkim tracic i to jest przemyslane.

~Kuballa (85.202. * .83) 19.07.2023 13:27
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Obecnie Rolnik-emeryt ze stażem 40lat pracy ma o zaledwie 100zl wyższą emeryture niz Ten ze stazem 25latpracy. To samo niedlugo bedzie z emeryturami ZUS-owskimi. Dluga, ciezka, legalna praca za PISu przestała sie opłacać a Kaczyński aby wygrać wybory jest w stanie nawet niebotycznie zadluzyc Polske kupując glosy ...