Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Cud w Brukseli, czyli jak PiS, PO i Lewica przemówiły jednym głosem

Przyglądając się działalności europosłów z naszego regionu można zauważyć coś zaskakującego: gdy idzie o kluczowe interesy Polski, potrafią działać niezależnie od barw politycznych (choć nie jest to normą). To niezwykle rzadkie zjawisko dało się zaobserwować przy uchwalaniu przepisów dotyczących redukcji metanu, które w pierwotnym kształcie mogły przyczynić się do szybkiej likwidacji polskiego górnictwa. Jednak nie tylko sprawy górnictwa i przemysłu mieszczą się w polu zainteresowań europosłów z naszego regionu.

Cud w Brukseli, czyli jak PiS, PO i Lewica przemówiły jednym głosem
Wydarzenia, w których brali udział europosłowie (od góry): Jerzy Buzek, Izabela Kloc, Łukasz Kohut, Jan Olbrycht, Grzegorz Tobiszowski, Jadwiga Wiśniewska.

Jerzy Buzek (PO)

Jerzy Buzek skupia się na kwestiach bezpieczeństwa (w tym energetycznego). Był szefem zespołu negocjacyjnego PE ws. rozporządzenia o magazynowaniu gazu. – Dzięki niemu poprzedniej zimy, po odcięciu w dużej mierze od importu z Rosji, nie zabrakło w UE – w tym w Polsce – gazu – wyjaśnia europoseł. J. Buzek jest również współtwórcą Funduszu Sprawiedliwej Transformacji, który ma pomóc regionom najbardziej uzależnionym od wejścia w przejściu do tzw. „zielonej gospodarki”. J. Buzek interpelował również ws. utrzymania węgla koksowego na liście surowców krytycznych UE. Angażuje się również w prawodawstwo dotyczące produkcji i wykorzystania wodoru oraz gazów odnawialnych (biometan).

Wydarzenie mijającej kadencji szczególnie ważne dla europosła Jerzego Buzka to zatwierdzenie przez KE wszystkich 5 planów sprawiedliwej transformacji dla polskich regionów górniczych, w tym województwa śląskiego, na łączną kwotę ponad 17 mld zł. Zostało to ogłoszone w Chorzowie, w gronie śląskich samorządowców, przez wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa (5.12.2022 r.).

Izabela Kloc (PiS)

Izabela Kloc podejmuje działania w zakresie transformacji energetycznej. Była kontrsprawozdawcą rozporządzeń w sprawie surowców krytycznych oraz ograniczenia emisji metanu. – Mam współudział w tym, że treść przegłosowanych przez Parlament Europejski przepisów była zgodna z polskim interesem gospodarczym, a przede wszystkim korzystna dla górnictwa na Śląsku – mówi europosłanka z naszego regionu. Europosłanka podkreśla również konieczność obrony tradycyjnych wartości (tzw. Piątka Schumana: chrześcijaństwo, wolność, solidarność, różnorodność, patriotyzm), a także rozsądne podejście do polityki migracyjnej. Zwraca uwagę na negatywne skutki masowej migracji dla krajów Afryki.

Konferencja Śląski Ład dla Ukrainy. Pierwsza od lewej europosłanka Izabela Kloc, dalej premier Mateusz Morawiecki, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Łukasz Kohut (Lewica)

Europoseł z Rybnika chce przekonać europejskich polityków do przyjęcia rezolucji wzywającej polski rząd do uznania języka śląskiego za język regionalny. Łukasz Kohut opowiada się również za transformacją energetyczną, ale nie chce, by ten przełom odbył się kosztem ludzi. Dlatego działał na rzecz zatrzymania „złego, szkodliwego projektu rozporządzenia metanowego”. Ł. Kohut podkreśla, że w ten sposób udało się ocalić 130 tys. miejsc pracy. Ponadto europoseł Ł. Kohut czynił starania na rzecz przystąpienia Unii Europejskiej do Konwencji Stambulskiej. – Konwencja to najefektywniejsze narzędzie do zwalczania i zapobiegania przemocy wobec kobiet i przemocy domowej – podkreśla Łukasz Kohut.

Pierwsze w historii Unii Europejskiej wystąpienie w języku śląskim. Łukasz Kohut mówi: "I stoja tukej chocioż we Warszawie godajom, że Ślonzoków niy ma". - Wystąpienie, które zatrzęsło Parlamentem Europejskim i które sprawiło, że temat uznania języka śląskiego za język regionalny przedostał się do debaty politycznej tak w Brukseli, jak i w Warszawie - komentuje europoseł z Rybnika.

Jan Olbrycht (PO)

– Europosłem jestem od 19 lat. Obecnie pełnię funkcję wiceprzewodniczącego Grupy Europejskiej Partii Ludowej, koordynuję jej prace legislacyjne. W bieżącej kadencji koncentruję swoją pracę na długoletnim budżecie UE. Moje największe osiągniecie to przyjęcie nowego budżetu UE 2021 – 2027 tzw. WRF, w trudnych czasach pandemii Covid-19. Szczególną uwagę poświęcam polityce dla regionów i miast, a zwłaszcza funduszom europejskim. Prowadzę też specjalne grupy w PE: Intergrupę ds. Miejskich (nagrodzona przez ONZ Habitat) oraz w imieniu EPL grupę ds. dialogu z Kościołami i społecznościami wyznaniowymi – mówi o swojej działalności związany z Rybnikiem Jan Olbrycht.

Wybór Jana Olbrychta na wiceprzewodniczącego Grupy EPL, koordynatora głosowań największej grupy politycznej w Parlamencie Europejskim. Fot. EU.

Grzegorz Tobiszowski (PiS)

Bezpieczeństwo energetyczne, polityka klimatyczna, surowce – to tematyka najbliższa działalności europosła z Rudy Śląskiej. Grzegorz Tobiszowski jest członkiem europarlamentarnej Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) oraz inicjatorem cyklu Konferencja Silesia 2030 poruszającego te tematy. Był kontrsprawozdawcą dyrektyw dotyczących m.in.: wspólnego rynku gazów odnawialnych, gazu ziemnego i wodoru, efektywności energetycznej oraz strategii przemysłowej

24.04.2022 r. Podpisanie Rezolucji Energetycznej podczas IV edycji Konferencji Silesia, której inicjatorem jest G.Tobiszowski. Na rezolucję podpisaną przez polityków, ekspertów, związkowców i managerów sektora energetycznego odpowiedziała przewodnicząca Komisji Europejskiej U. von der Leyen uznając i podkreślając ważność wielu z jej zapisów. Ostatnia edycja Konferencji Silesia 2030 odbyła się w marcu br. w Brukseli i poświęcona była surowcom mineralnym, których zapewnienie jest obecnie najbardziej palącym problemem w Unii Europejskiej. Fot. Jeremi Astaszow.

Jadwiga Wiśniewska (PiS)

Polityka klimatyczna i transformacja energetyczna, polityka migracyjna, a także ochrona praw dzieci i kobiet, walka z przemocą i ubóstwem – to główne obszary zainteresowań, na które wskazuje Jadwiga Wiśniewska. Europosłanka ze Śląska jest również wiceprzewodniczącą intergrupy ds. dobrostanu zwierząt. Ponadto stara się przybliżyć Unię Europejską młodym ludziom, m.in. poprzez organizowanie konkursów „Prawda i kłamstwo o Katyniu”, a także „Żołnierze Wyklęci. Niezłomni bohaterowie”, w których wzięło już udział ponad 5500 uczniów z województwa śląskiego. Autorzy najlepszych prac mieli okazję wziąć udział w wyjazdach studyjnych do Brukseli.

Jaworzno, 2020 r., Gala Wojewódzkiego Konkursu "Żołnierze Wyklęci. Niezłomni Bohaterowie" - to wydarzenie szczególnie istotne dla europosłanki Jadwigi Wiśniewskiej.

(żet)

Ludzie

Izabela Kloc

Senator VIII kadencji, posłanka na Sejm V, VI, VII i VIII kadencji, od lipca 2019 europosłanka.

4 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~Wiadomosczpierwsxej (85.202. * .83) 17.08.2023 18:12
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~PrzedrukSeniora (85.202. * .83) 14.08.2023 22:50
oceniono 1 raz
1
Zgłoś


Zdarza się, że przychodzi niespodziewany gość na obiad. Trzeba rozmnożyć zupę. Sposób na rozmnożenie zupy dla jeszcze jednej osoby jest prosty. Dolewamy pół litra wody, ciut soli, szczypta pieprzu i starczy dla wszystkich. Czy z pieniędzmi także można dokonać takiego zabiegu? Oczywiście. Wystarczy podnosić płace minimalne. Efektem podnoszenia płacy minimalnej są wyższe ceny wszystkiego. Na świecie mówią o tym zjawisku inflacja.
Waloryzacja emerytur z rocznym opóźnieniem
Waloryzacja emerytur jest oczywiści niższa niż wzrost płacy minimalnej. Mało tego, emeryci są rok do tyłu. Emerytury są zwiększane o inflację z ubiegłego roku. Ceny rosną teraz, ale waloryzacja dopiero w marcu przyszłego roku. Dodatek pielęgnacyjny dla osób 75+ wynosi 294,39 złotych i od 2014 r. wzrósł o 87,63 złote. To 42,38%. W tym czasie pampersy dla dorosłych zdrożały o 100%. Na tym to polega. Podobnie ma się sprawa z emeryturami. Niskie emerytury, te poniżej przeciętnej, wzrosły w czasie rządów PiS może nawet i 60%, ale kwotowo to zaledwie 700 złotych dla wielu. Tyle wzrosły płace minimalne w ciągu jednego roku. To dlatego emerytom jest coraz trudniej i wykupują zdrowsze czerstwe pieczywo po obniżonych cenach. To dlatego emeryci zaglądają do koszy z darmową żywnością w marketach..tak wiec Mówią, że dają, a tak naprawdę zabierają.Rozcieńczona zupa

~To_sem_ja (31.0. * .235) 21.07.2023 15:18
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Jak czytam "osiągnięcia" lewaka w niebieskim garniaku, to nóż mi się w kieszeni otwiera...
W ogóle cała brukselska mafia darmozjadów powinna być zlikwidowana (w sensie rozwiązana)... Kolejna mutacja komuny...

~Perfektmen (46.134. * .143) 21.07.2023 10:40

Myślałem że jak zwykle chodzi o podwyżkę hahahaha