Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Święty Jan Nepomucen połączył Rybnik i Jastrzębie-Zdrój

Nie zawsze mieszkańcy Rybnika i Jastrzębia wiedzą, że łączy ich postać świętego Jana Nepomucena  żyjącego w drugiej połowie XIV wieku.  Jego kamienną figurę można zobaczyć teraz na szczycie fontanny z rybnickiego rynku, ale niegdyś znajdowała się w okolicy obecnego Urzędu Miasta w Jastrzębiu. Natomiast drewniana figura świętego z przyratuszowej kapliczki w Rybniku, trafiła finalnie na teren naszego kościoła „na górce”.

Święty Jan Nepomucen połączył Rybnik i Jastrzębie-Zdrój
Św. Jan Nepomucen z rybnickiego rynku znajdował się niegdyś w Jastrzębiu. Fot. KaBa

Wszystko zaczęło się w połowie XIV wieku, kiedy na świat w miejscowości Pomuk przyszedł Johannes olim Welflini de Pomuk, potomek niemieckich kolonistów. Jego powołaniem okazało się kapłaństwo, w którym doszedł do wysokich godności.   W 1392 roku został wikariuszem generalnym arcybiskupa Pragi. Nie miejsce tutaj, aby dokładnie opisywać konflikt pomiędzy królem Wacławem IV Luksemburskim i władzą kościelną, dość powiedzieć, że św. Jan Nepomucen padł jego ofiarą i po okrutnych torturach zmarł, a ciało wrzucono do Wełtawy.  Obecnie znajduje się w katedrze św. Wita w Pradze. Kult świętego rozprzestrzenił się w Czechach, na Morawach i Śląsku.  Jest patronem Pragi, szczerej spowiedzi, tonących, orędownikiem podczas powodzi. Tradycja ludowa przypisuje mu ochronę zasiewów przed powodzią, ale również suszą.  W ten sposób przechodzimy do naszego regionu, w którym figury św. Jana Nepomucena występują bardzo często.

Od kiedy kapliczka świętego Jana Nepomucena stała w okolicy zamku w Jastrzębiu Górnym, trudno dociec. Pewne jest to, że została zaznaczona na mapie Massenbacha z XVIII wieku. Właściciel zamku hrabia Ludwig von Strachwitz przekazał ją miastu Rybnikowi (ok. 1820 r.). W zamian za to z Rybnika trafiła do nas drewniana figura świętego, która dotychczas znajdowała się w kapliczce, nieopodal ratusza. Oprócz tego rybniczanie zbudowali w Jastrzębiu kapliczkę dla rzeźby, a nawet zobowiązali się przekazywać na jej utrzymanie 10 talarów rocznie.

A jakie były losy kamiennej figury świętego w Rybniku? Początkowo stanęła na rynku i była tam do 1940 roku. Podczas okupacji niemieckiej przeniesiono ją za kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej. Na rynek, a dokładnie na szczyt fontanny, powróciła w 1993 roku.

Tam, gdzie dzisiaj znajduje się budynek jastrzębskiego Urzędu Miasta, na próżno szukać kapliczki św. Jana Nepomucena. Święty znajduje się obecnie tuż obok kościoła dolnego pod wezwaniem swojego imienia, w parafii „na górce” pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Jak doszło do kolejnej przeprowadzki?

Kościół „na górce” w Jastrzębiu-Zdroju, gdzie znajduje się figura św. Jana Nepomucena z Rybnika. Fot. Informacja Turystyczna Województwa Śląskiego

W czasach, kiedy powstawało miasto górnicze Jastrzębie-Zdrój, władze nie przewidywały w nim kościołów. Jednak mieszkańcy byli ludźmi wierzącymi. Wówczas księża z parafii pw. Świętej Katarzyny w Jastrzębiu Górnym postanowili, właśnie przed kapliczką św. Jana Nepomucena odprawiać msze święte. Komunistom niezbyt się to podobało, gdyż działo się to przy głównej ulicy miasta - Średnicowej. Nierzadko dochodziło do tamowania ruchu drogowego, ponieważ w nabożeństwie brały udział tysiące wiernych. Kapliczka, po odnowieniu w 1972 r., zyskała nawet nieoficjalne miano „bazyliki mniejszej”.

Komuniści długo nie chcieli zgodzić się na powstanie kościoła w Jastrzębiu. Ulegli jednak pod warunkiem, że święty zniknie z kapliczki. Zezwolenie na budowę świątyni uzyskano 5 kwietnia 1974 roku. Już w roku następnym, 14 września, odbyło się uroczyste przeniesienie figury św. Jana Nepomucena do nowej kapliczki „na górce”, gdzie budowano kościół. W wydarzeniu tym uczestniczyło ok. 40 tys. ludzi. Jednak nie było to jeszcze jego ostateczne miejsce docelowe. Kiedy w Barbórkę, 4 grudnia 1976 roku, oddano dolną część kościoła, właśnie pod wezwaniem św. Jana Nepomucena, figura stanęła tuż za prezbiterium. Jest doskonale widoczna dla wiernych, którzy mogą patrzeć na nią w czasie mszy przez szklaną szybę.

Po upadku komunizmu w Polsce oczywiste stało się, że jedynym kandydatem na patrona miasta jest św. Jan Nepomucen. Po uzyskaniu zgody Stolicy Apostolskiej od 2001 roku objął on swoją opieką Jastrzębie-Zdrój.

Święty Jan Nepomucen, który padł ofiarą prześladowań kościoła przez króla Wacława IV Luksemburskiego, odegrał znaczącą rolę w historii naszego miasta. Dzięki niemu krzewiła się wiara chrześcijańska, a w czasach komunizmu wierni jednoczyli się w modlitwie przed jego kapliczką. Znajdowała się ona niemalże w samym centrum, pośrodku osiedli, które w założeniu miały być ateistyczne. Zresztą figura św. Jana Nepomucena nie jest jedyną na terenie Jastrzębia, ale to już temat na osobną opowieść.

Św. Jan Nepomucen przy parafii pw. Najświętszej Marii Panny Matki Kościoła. Fot. J.Gilga / UM Jastrzębie-Zdrój

 

Źródło: D. Mazur, Jastrzębie-Zdrój. Święty Jan Nepomucen Patron Miasta, Wydanie I, Jastrzębie-Zdrój, 2011 r.

 

                                                                                                           

 

Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].