Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Pakt senacki opozycji. Henryk Siedlaczek i Piotr Masłowski kandydatami do senatu

Krajowe ugrupowania opozycyjne ogłosiły przyjęcie tzw. Paktu senackiego. Potwierdziły się wcześniejsze przypuszczenia, co do okręgów 72 oraz 73. 

Pakt senacki opozycji. Henryk Siedlaczek i Piotr Masłowski kandydatami do senatu
Piotr Masłowski i Henryk Siedlaczek kandydatami opozycji w wyborach do senatu.

Pakt senacki opozycji. Henryk Siedlaczek i Piotr Masłowski kandydatami do senatu

W ramach paktu senackiego porozumiały się ugrupowania opozycyjne: PO, PSL, Polska 2050 i Lewica.

Wyjaśnijmy, że powiat wodzisławski, raciborski oraz miasta Jastrzębie-Zdrój i Żory wchodzą w skład okręgu wyborczego 72. Z kolei powiat rybnicki, powiat mikołowski oraz miasto na prawach powiatu Rybnik wchodzą w skład okręgu nr 73 w wyborach do senatu. Oba te okręgi senackie tworzą okręg wyborczy nr 30 w wyborach do sejmu. 

Sprawdzony kandydat PO

W wyniku ogłoszonego paktu senackiego opozycji, w okręgu 72 kandydatem z ramienia PO będzie były poseł Henryk Siedlaczek, pełniący obecnie mandat radnego sejmiku śląskiego oraz funkcję sekretarza gminy Marklowice (H.Siedlaczek pochodzi z Marklowic, urodził się w Wodzisławiu Śląskim i tam też ukończył liceum, a związany rodzinnie i zawodowo jest także z powiatem raciborskim, gdzie pełnił funkcję starosty). Start Siedlaczka w wyborach już wcześniej zakładali niektórzy komentatorzy, a także palamentarzyści opozycji między słowami w swoich wypowiedziach medialnych. 

Henryka Siedlaczka poprosiliśmy o komentarz, a także odpowiedź na pytanie, czy w okręgu 72 oddech konkurencji będzie odczuwalny. 

- Jest to dla mnie duże wyróżnienie, tak to postrzegam. Uważam, że każde wybory rządzą się swoimi prawami, a w odniesieniu do konkurencji - każdy organizuje swoją kampanię na miarę swoich sił, kompetencji i doświadczenia, a także wiana, które wnosi do tych wyborów. W wyborach do senatu startują osoby, które mają doświadczenie i dorobek, zarówno życiowy, jak i polityczny. Nie ukrywam, że nawet nie przypuszczałem, że zostanę tak doceniony przez pakt senacki, choć moje nazwisko zawsze pojawiało się w spekulacjach. Pomimo wszystkich lat różnych - mniej lub bardziej pozytywnych oraz skrajnych opinii, mój dorobek, szczególnie samorządowy, oświatowy i parlamentarny został doceniony i w tych kategoriach do tego podchodzę. Czuję się z tym dobrze, bez względu na wynik wyborów - mówi nam Henryk Siedlaczek, stwierdzając, że nie spodziewa się brutalnej i ostrej kampanii wyborczej.

- Nigdy w naszym okręgu, przynajmniej kiedy byłem liderem listy do sejmu, nie było brutalnej kampanii i też nie leży to w mojej naturze. Tak, jak powiedziałem, kampania do senatu jest dla ludzi, którzy mają coś do zaoferowania i każdy ten swój bagaż wnosi - podkreśla Henryk Siedlaczek. 

Rybnik z kandydatem Polski 2050

Z kolei w okręgu 73 nie będzie kandydata PO, a Polski 2050 - ugrupowania Szymona Hołowni. Kandydatem tej frakcji będzie Piotr Masłowski, obecnie wiceprezydent Rybnika. Tutaj nie ma niespodzianki, choć zaskakiwać może brak kandydata PO. 

Jak informacje o pakcie senackim komentuje Piotr Masłowski?

- Cieszę się, że udało nam się dogadać, jako partiom opozycyjnym i w okręgu 73. tym razem to nie kandydat KO będzie reprezentować opozycję. Dogadaliśmy się także z Lewicą, co pokazuje, że istnieje możliwość dialogu, a jednocześnie jest to jaskółką, że z urzędującym senatorem Prawa i Sprawiedliwości da się wygrać. Wszystko będzie zależało od tego, ilu będzie jeszcze innych kontrkandydatów - komentuje nam na gorąco Piotr Masłowski, zapraszając na konferencję prasową w piątek 18 sierpnia, na której planuje przedstawić założenia programowe. - Dla mnie polityka ma sens, kiedy nie kończy się na bilbordach. Dlatego od razu trzeba mówić wprost o programie i merytorycznych założeniach - dodaje Masłowski. 

Okręgi jednomandatowe

Przypomnijmy, że okręgi senackie są jednomandatowe, a więc senatorem zostaje osoba z największą liczbą głosów ważnych. Łącznie w Polsce mamy więc 100 okręgów, w których wybiera się 100 senatorów. W okręgu 72 mandat senatora pełni Ewa Gawęda (PiS), a w okręgu 73 Wojciech Piecha (PiS). 


Ludzie

Ewa Gawęda

Była senator.

Henryk Siedlaczek

Były poseł na Sejm RP, radny sejmiku śląskiego, senator XI kadencji

Wojciech Piecha

Były senator

164 komentarze

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
MichalGR 20.09.2023 10:09

@loki (83.30. * .27)
Podniosl wiek emerytalny.

~loki (83.30. * .27) 20.09.2023 09:59

A co SiIedlaczek przez cały czas rządów zrobił dla tego regionu? Może mi ktoś wreszcie powie?

puchacz 18.09.2023 21:29
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

A Siedlaczek ochoczo zagłosował za podwyższeniem wieku emerytalnego. Trzeba o tym pamiętać. Siedlaczek chciał abyś pracował do 67 roku życia,

MichalGR 26.08.2023 12:13
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

Uwielbiam jak sie bulersujecie :D
To co, kto tam łyknął obietnice Rudego Donka? Wiek emerytalny do góry, babciowe plus i do tego wysokie emerytury! :D

~debile_są_wśród_nas (193.169. * .48) 26.08.2023 11:32

~do_nizej (93.179. * .78)
jaki faszyzm ?
michłek tylko chce posyłać do piachu wieszać i likwidować
jak pisał w swoich komentarzach wcześniej

~stańczyk (5.184. * .10) 26.08.2023 11:21

michalgr
to taki niegroźny nowinowy głupek
pisze co chce
więc nie warto się nim przejmować

~do_nizej (93.179. * .78) 26.08.2023 11:10
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

ciekawe kiedy ty zrozumiesz ze konfa to faszyzm

MichalGR 26.08.2023 10:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@ ~Do_nizej (188.164. * .16)
PO to wolność? To zetnij drzewo na własnej posesji, nie płać Zusu anie składek na nfz skoro to taka wolność. Też będą dawać 800 plus a do tego jeszcze babciowe. Czyli przekupują wyborców ich pieniędzmi. PO to takie same złodziejstwo jak PiS. Kiedyś to zrozumiesz.

~Do_nizej (188.164. * .16) 26.08.2023 09:43
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

jak chcesz być choć trochę rzetelny to nigdy nie wrzucaj pis i po do jednego worka bo to dzień i noc
pis to komuna i autorytaryzm
po to wolność i demokracja

MichalGR 26.08.2023 06:30
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@~Ark234 (85.219. * .164)
Jeśli bolą Cie moje wpisy to znaczy, ze jestes wyborcą jednej z owych partii.

~Ark234 (85.219. * .164) 25.08.2023 21:45
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

MichalGR - czy oprócz tego, że wypisujesz te komentarze to jeszcze cokolwiek robisz? Starcza Ci czasu? A może to jest twoja robota? Piszesz za pieniądze? Bo gdzie nie otworzyć, wszędzie twoje wpisy. Żeby jeszcze były rozsądne... Mam nadzieję, że skoro już takie głupoty wypisujesz, to chociaż za pieniądze a nie tak sam od siebie? Bo to już by był wstyd!

puchacz 23.08.2023 00:05
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przypominam rząd tworzy zwycięska partia.

MichalGR 22.08.2023 20:13
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

@~do_michal (178.218. * .117)
Gdybys czytal ze zrozumieniem ti wiedzialbys, ze gardze partiami, ktore preferuja socjalizm i rozdawnictwo a takimi sa PiS i PO.
I szczerze nie ma dla mnie najmniejszej roznicy czy rzadzi PiS czy PO. Ani jedna z tych partii nie poprawi obecnej sytuacji gospodarczej.

~do_michal (178.218. * .117) 22.08.2023 18:52

Nie wiem gdzie znalazłeś takie sondaże chyba na tvpis

po pierwsze przyznałeś się do popierania pis jak dla mnie jedno wielkie dno
po drugie czytając te twoje głupoty zastanawiam się czy konta ci płaci czy piszesz to z własnej woli, bo jak to drugie to szczerze współczuję

"Obóz PiS zyskałby 196 mandatów, a Konfederacja zaledwie 28. Nawet w przypadku koalicji obu ugrupowań Jarosław Kaczyński miałby razem 224 głosy. To za mało, aby stabilnie rządzić. Do tego potrzeba co najmniej 231 miejsc w Sejmie.

Tę granicę przekraczają wspólnie trzy komitety opozycyjne (łącznie 235 mandatów). KO zyskałaby 175 miejsc poselskich, Trzecia Droga - 36, a Lewica - 24. Do tego dochodzi poseł mniejszości niemieckiej"

wp.pl

MichalGR 22.08.2023 16:55

Razem z Pisem to Konfa ma poparcie prawie 50%. Rudy Donek sie stara jak moze ale niestety ludzie drugi raz sie nie daja nabrac. Szczegolnie Ci ograbieni z emerytury.

~TakaPrawda (178.218. * .117) 22.08.2023 15:52

do michał
sami (konfa) jesteście nikim a z pis-em to już w ogóle porażka
reszta was po prostu nie chce wiec z czym do ludu???

MichalGR 22.08.2023 14:54

@~Do_michal_cośtam (5.173. * .222)
Strasznie lecą. Za duzo tv. Wszystkie najwiarygodniejsze sondaże daja niezmiennie 10%+.

~Do_michal_cośtam (5.173. * .222) 22.08.2023 12:07
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Lecą notowania tej twojej konfederacji na łeb na szyje -5,3%
I wcale się nie dziwie jak czytamy te twoje komentarze bolszewicko-faszystowskie

MichalGR 22.08.2023 07:57
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@Objektywny
Nie do zrealizowania. Niespełnione obietnice nie mogą byc skarżone z kodeksu karnego. Ja zawsze twierdze, że najważniejsze sa te lokalne wybory na Burmistrza i do Rady. Zauważ, ze to od preferencji włodarza miasta zalezy jacy politycy przyjeżdżają do Miasta. I tak w Raciborzu mamy samych PiSowcow, ktorzy do Rybnika nie przyjeżdżają. W Kuźni tez sami Pisowcy. W Wodzislawiu sami PO. I tak dalej. A ja oczekuje ze ta polityka lokalna nie będzie zwiazana z zadna partią, a burmistrzowie nie beda sie utozsamiac z niczyimi rządami.

Objektywny 22.08.2023 07:28

MichalGR.....,Przecież startujący w wyborach ludzie nie zawsze są 50 są raczej w różnym wieku ,wszyscy oni chcą pracować - dla naszego dobra .Dziwnym trafem okazuje się potem że najwięcej z tego dobra oni korzystają i pewnie o to najwięcej im chodzi ???? To przecież my -Takich sobie Wybieramy - a najgorsze że mało nas obchodzi kim jest wybrany, ważne że potrafi przekonywająco obiecywać , a że później nie dotrzymuje obietnic to CO mu zrobisz , dasz mu po pysku ? Idziesz na wybory włącz to w co wyposażona jest twoja głowa, to po pierwsze , a po drugie za niedotrzymywanie obietnic obiecujący powinien też ponosić jakieś konsekwencje np.prawne za oszukanie wyborców , i to miało by wtedy sens , może nie jeden zastanowił by się czy się nadaje, np. ktoś obiecał że jak go wybiorą to obniży wiek emerytalny a po wybraniu go podniesie powinien być ukarany nawet więzieniem ....Co ty na to ??????......Pozdrawiam .

MichalGR 22.08.2023 05:44
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@puchacz
Musze sie zgodzic! Tusk klamie podobnie jak Jarek! W obu tych partiach większość ludzi to 50+, a wiec dziadkowie albo prawie dziadkowie. Tacy ludzie nie maja prawa decydowac o przyszlosci, bo jej nie dożyją.

puchacz 21.08.2023 23:05
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Tusk kłamał , kłamie i kłamał będzie.... czy to sam czy też ustami swoich wiernych giermków czy też tubą medialną zwaną Tusk Vision Network

MichalGR 21.08.2023 21:50

@norud
Codziennie robiąc zakupy oddajesz :) Gabi Nicnierobicz kasuje gruba kase a 5 lat ciezko bylo ja gdziekolwiek uswiadczyc. Teraz przed wyborami sie wylonila jak Maryla na sylwestra.

norud 21.08.2023 20:32
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

~do_trolla_norud (91.230. * .38)
i ty na to pozwalasz ?
z twojej kasy płacą górnikom emerytury ?
ja nie dałem ani grosza !

MichalGR 21.08.2023 20:18

@norud
Jak to na czyim? Wcześniej na koncie POwcow a teraz PiSowcow. Przeciez to PO podnioslo vat z 22 na 23%. Nie pamietasz?

~do_trolla_norud (91.230. * .38) 21.08.2023 19:12

ale jak zatrudne to pomogę,pierwszy lepszy wpis:
"Raport NIK Najwyższa Izba Kontroli w 2017 roku sporządziła raport, w którym wykazała błędy w funkcjonowaniu kopalń w latach 2007-2015. NIK informuje m.in., że kopalnie częściowo lub całkowicie sprywatyzowane osiągnęły wysoki zysk netto, podczas gdy te należące do Skarbu Państwa generowały potężne straty. Jeżeli chodzi o wysokość pomocy państwa, to tabela nr 5 na stronie 62. pokazuje, ile zostało przekazane sektorowi górniczemu. NIK w swoich wyliczeniach uwzględniła także różnicę pomiędzy wpływami na ubezpieczenia społeczne z sektora górniczego a wysokością rent i emerytur górniczych wypłaconych przez ZUS w danym roku.

Jak widać, dofinansowania od roku 2010 do 2014 wynosiły ok. 7-8 mld rocznie, natomiast w 2015 roku osiągnęły ponad 10,4 mld zł. Całkowita pomoc w latach 2007-2015 to 65,7 mld zł. Jednym z podstawowych elementów w tym zestawieniu jest pokrycie rent i emerytur górniczych.

~do_trolla_norud (91.230. * .38) 21.08.2023 19:08
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

my nie dopłacamy do górniczych emerytur
dopłacają nam afrykanie i nowozelanczycy

a tak poważnie niby jesteś norud kumaty a wpisać do googla nie potrafisz?
wpisz sobie "ile dopłacamy do emerytur górniczych" i tam masz wszystko dokładnie napisane
artykułów od groma .......... i nie zadawaj głupich pytań (tak na marginesie już cie nie raz o to prosiliśmy)

norud 21.08.2023 16:42
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~PeOwiec (155.133. * .231)
to ile dopłacasz górnikom
do emerytury ?
z twojego konta ?

~PeOwiec (155.133. * .231) 21.08.2023 16:37

Do poniżej na moim koncie laduje

norud 21.08.2023 16:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

MichalGR
"@norud
Caly czas doplacasz, bo kupujesz produkty z vatem 23%"
i teraz powiedz mi kto ten vat 23% otrzymuje ?
na czyim koncie ląduje ta kasa ?

~Infojadka (85.202. * .83) 21.08.2023 11:56
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Wiadomosciiiiii (46.204. * .18) 21.08.2023 11:54
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~Wiadomosciiii (46.204. * .18) 21.08.2023 11:49
0

Komentarz został usunięty z powodu naruszenia regulaminu

~JulianLemur (193.200. * .16) 21.08.2023 09:05
oceniono 2 razy
2
Zgłoś

Brutalna kampanie nie leży w naturze Pana Siedlaczka. Kiedy Niesiołowski, obok budynku Sejmu, napadł fizycznie na dziennikarkę, Pan Siedlaczek, perorujący z nim na jakieś ważne, dla Polski, tematy, nawet tego nie zauważył.

~Hmm (46.204. * .52) 21.08.2023 08:55

"a kobieta (i nie tylko) może iść sobie szybciej ale będzie miała mniejszą emeryturę bo nie zdążyła nazbierać sobie składek chyba proste
przykładowo:
robisz 20 lat masz 1000zł
robisz 40 lat masz 2000zł"
-i tu sie nie zgadzam , dolicz jeszcze fakt ochrony zdrowia gdy nie pracujesz i wyjdzie ze :
robisz 20 lat masz 300zł
robisz 40 lat masz 2000zł"No ktos za lekarza- bez tej pracy ,tez ponosi koszt

MichalGR 20.08.2023 20:36
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@norud
Caly czas doplacasz, bo kupujesz produkty z vatem 23% i placisz najbardziej skomplikowany podatek dochodowy w calej Unii Europejskiej zbudowany za rządów PO, a rozdmuchany jeszcze bardziej przez PiS.

MichalGR 20.08.2023 20:34
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

@~co_za_typ (91.230. * .38)
Tylko biedni liczą na emeryturę. Kumaci i bogaci odkładali za życia. Przeciez Ci wszyscy ludzie, ktorzy dzisiaj narzekają na niskie emerytury to glownie Ci co cale życie robili za najniższą krajową.

MichalGR 20.08.2023 20:32
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

@puchacz
Na tym polega wolność, ze jesli ktos chce prowadzic sklep i ma chetnych ludzi do pracy w niedzielę to ani Tobie ani rzadowi nic do tego. To wlasnie rozni ludzi wolnosciowych od lewakow z lewicy i PO, ktorzy chcieliby sterowac czyims zyciem. Pewnie jak byl kowit to kazales innym siedziec w domu i zakladac maseczki, bo na tvnie tak mówią.

~co_za_typ (91.230. * .38) 20.08.2023 18:20
oceniono 2 razy
-2
Zgłoś

Nawet dziecko w podstawówce policzy ci na kalkulaturze,że pracując 25 lat nie można zarobić na emeryturę która trwa ponad 50 lat to tak na marginesie
jak chcesz wiedzieć to poszukaj sobie na googlu ile doplacamy to emerytur górniczych to ci się oczy otworzą
a jeżeli już twierdzisz ty nie dopłacasz to udowodnij nam,że to UE albo putin dopłaca hahahahahaha


co za typ

norud 20.08.2023 15:33
oceniono 2 razy
0
Zgłoś

~MamyDość (217.138. * .226)
i od czego zależy wysokość emerytury górnika ?
od dopłat ?