Nowiny.pl
Nowiny.pl Regionalny Portal Informacyjny. Codzienny serwis newsowy z terenu Subregionu Zachodniego woj. śląskiego (powiat raciborski, wodzisławski, rybnicki, jastrzębski i żorski).
JastrzebieOnline.pl
JastrzebieOnline.pl JastrzebieOnline.pl to najczęściej odwiedzany portal z Jastrzębie-Zdroju. Codziennie tysiące mieszkańców miasta dowiaduje się od nas o wydarzeniach dziejących się w Jastrzębiu.
eZory.pl
eZory.pl eZory.pl to nowy portal o Żorach stworzony z myślą o dostarczaniu najświeższych i aktualnych informacji lokalnych dla mieszkańców Żor, dotyczących wydarzeń kulturalnych, społecznych, sportowych oraz ważnych informacji miejskich.
AgroNowiny.pl
AgroNowiny.pl Regionalny portal dla rolników. Najnowsze Wiadomości dla rolników, ceny i fachowe porady. Produkcja rolna, hodowla, uprawy, aktualne cenniki rolnicze, technika rolnicza, prawo i agrobiznes.
HistoriON.pl
HistoriON.pl HistoriON to portal dla pasjonatów lokalnej historii. Odkryj fascynującą historię naszego regionu - ciekawe artykuły, wydarzenia, ikony PRL-u, kartka z kalendarza, bohaterowie lokalni, ludzie tej ziemi i biografie na nowym portalu HistoriON.pl
Praca.nowiny.pl
Praca.nowiny.pl Regionalny serwis z ogłoszeniami o pracę oraz informacjami w rynku pracy. Łączymy pracowników i pracodawców w całym regionie.
RowerON
RowerON Projekt „RowerON – wsiadaj na koło, będzie wesoło” to promocja regionu, jego walorów przyrodniczo-kulturowych, infrastruktury rowerowej oraz zachęcenie mieszkańców do aktywnego i zdrowego spędzania czasu.
InspiratON
InspiratON Projekt edukacyjno-medialny „InspiratON – Czas na Zawodowców”, który pomaga uczniom wybrać dobrą szkołę, ciekawy zawód, a potem znaleźć pracę lub założyć własną firmę.
Kupuję - smakuję
Kupuję - smakuję Projekt „Kupuję - smakuję. Wybieram polskie produkty” promujący lokalnych i regionalnych producentów żywności oraz zakupy polskich produktów.
Sport.nowiny.pl
Sport.nowiny.pl Serwis sportowy z regionu. Piłka nożna, siatkówka, koszykówka, biegi. Wyniki, tabele, zapowiedzi.
Sklep.nowiny.pl
Sklep.nowiny.pl Sklep.Nowiny.pl powstał w odpowiedzi na coraz szersze potrzeby naszych czytelników i mieszkańców regionu. Zapraszamy na zakupy wyjątkowych limitowanych produktów!
Instytut Rozwoju Inspiraton
Instytut Rozwoju Inspiraton Instytut powołaliśmy do życia w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na przystępne kursy online rozwijające kompetencje zawodowe. Naszą misją jest tworzenie kursów wspierających rozwój kariery naszych kursantów.

Mikołaj i Jarmiła Witczakowie mają swój mural. Podoba wam się?

Na jednym z bloków, znajdującym się tuż nieopodal Parku Zdrojowego, pojawił się mural przedstawiający Mikołaja juniora i Jarmiłę Witczaków. Odwołuje się do czasów, kiedy jastrzębskie uzdrowisko przeżywało okres swojej świetności, czyli dwudziestolecia międzywojennego. Przypomina o czasach prosperity dawnego kurortu.

Mikołaj i Jarmiła Witczakowie mają swój mural. Podoba wam się?
Mural na bloku przy ul Witczaka wzbudza zainteresowanie mieszkańców. Fot. KaBa

Mikołaj jr. i Jarmiła Witczakowie

Na muralu widzimy Mikołaja Witczaka juniora i jego żonę Jarmiłę.  Po zakończeniu I wojny światowej, wraz z bratem Józefem, odbudował uzdrowisko, które w dwudziestoleciu międzywojennym przeżywało swoje wspaniałe lata. Dość powiedzieć, że nosiło chlubną nazwę „Perły Uzdrowisk Śląskich”.  Na muralu możemy zobaczyć budynek, który stał się siedzibą rodową Witczaków -  dwór na Mendowcu, powstały na przełomie XVIII/XIX stulecia, a zakupiony przez Witczaków w 1920 roku.

Dwór na Mendowcu stał się siedzibą rodową Witczaków. Fot. Wikipedia

(Źródło fotografii: Wikipedia

Dzięki staraniom Mikołaja jr. i Jarmiły przeobraził się w okazałą rezydencję ziemiańską.  O szacunku, jakim cieszyli się jego gospodarze, niech świadczą znamienici goście, jak prezydent II Rzeczpospolitej Ignacy Mościcki, wojewoda śląski Michał Grażyński, gen. Józefa Haller czy znany reportażysta Melchior Wańkowicz.  Do historii przeszły łowy organizowane przez Witczaków, w których brała udział głowa państwa polskiego. Polowanie odbyło się na terenie dzisiejszego osiedla VI i kopalni „Moszczenica”.

Dom Zdrojowy - serce uzdrowiska

Co jeszcze możemy zobaczyć na nowo wykonanym jastrzębskim muralu? Jest tam budynek nierozerwalnie kojarzący się z uzdrowiskiem  -  Dom  Zdrojowy, bez którego nie może obyć się żaden kurort. Jednak ten prezentowany na malowidle, nie powstał w czasach Mikołaja Witczaka jr. Swoją genezą sięga 1862 roku, a więc czasów, kiedy właścicielem miejscowości był założyciel uzdrowiska Niemiec hrabia Felix von Königsdorff. Podpis pod obiektem: Bad Königsdorff – Jastrzemb nawiązuje właśnie do tamtego, pruskiego okresu.

Dom Zdrojowy, powstały w 1862 roku, był sercem uzdrowiska. Fot. MOK Jastrzębie-Zdrój

Jednak Dom Zdrojowy z powodzeniem działał w czasie największej prosperity kurortu, a więc w latach, kiedy zarządzali nim bracia Witczakowie. Pewnie, dlatego został umieszczony na muralu. To przecież tam z powodzeniem funkcjonowało kasyno oficerskie, Klub Towarzyski i odbywały się huczne bale, a nawet projekcje filmów. Tam koncentrowało się życie kulturalne. Mimo tego, że w latach dwudziestolecia międzywojennego powstawały nowe obiekty, jak chociażby Letnisko Oficerskie (1925 r.), to jednak Dom Zdrojowy był wizytówką kurortu.

Murale opowiadają historię

Mural wykonany na jednym z bloków w dzielnicy Zdrój nie jest pierwszym malowidłem wielkoformatowym w Jastrzębiu. Wcześniejsze były poświęcone tematyce Porozumienia Jastrzębskiego (ul. Śląska) oraz odwołujący się do różnych wątków z historii Jastrzębia (ul. Krakowska). Jest też mural 3D, imitujący wnętrze kopalni. Mają one za zadanie zaciekawić, zainspirować do poznania historii miasta, zarówno tej uzdrowiskowej, jak i związanej z ruchem solidarnościowym. Tego typu przekaz nie ma charakteru wyczerpującego, ale dobrze, jeśli zapoczątkuje zainteresowanie tematem. Czasem obraz bardziej przemawia do człowieka, zwłaszcza młodego, niż niejedna książka.

Osobom zainteresowanym tematem polecam publikację: Jastrzębie-Zdrój. Obrazy przeszłości. Wydanie IV, Jastrzębie-Zdrój, 2017 r.

Mural przy ul. Witczaka. Fot. KaBa

14 komentarzy

Śledź tę dyskusję
Zapoznaj się z regulaminem
zaloguj się lub załóż konto, żeby zarezerwować nicka [po co?].
~EKG@miasta1 (85.202. * .250) 26.08.2023 15:42

Tak szczerze to 90% moich prac jest dużo ładniejsza na eyeem niż to coś wyglądające jak broszurka pożyczek skok czy jaki im tam . Poszukajcie sobie na eye em zdjęć z Jastrzębia . Można coś robić z klasą lub marnować pieniądze podatników wybór należy do was szanowni urzędnicy

~EKG@miasta1 (85.202. * .250) 26.08.2023 15:38

Tak w ogóle to jakby ktoś mógł usunąć to stado srebrnych wibratorów z auteolami koło KFC byłbym wdzięczny . Jesteśmy dorośli każdy dostrzega sarkastyczny żart z religii wybranej

~EKG@miasta1 (85.202. * .250) 26.08.2023 15:34

Jpd a nie można było jakiegoś znanego artysty zatrudnić by zrobił ładny mural tylko grzebiecie nas żywcem w cmentarzysku prehistorii II RP która nota bene nie jest zdaniem Tuska "kontynuacją państwa polskiego " ( wypowiedź Tuska ws wypłaty wierzycielom obligacji skarbu państwa za rok 1939)

Szanowni urzędnicy palicie co roku po kilkadziesiąt tysięcy w rocznicę miasta na fajerwerkach oraz budujecie gówniane chodniki z kostki brukowej a może by tak odłożyć te pieniądze i zainwestować w miasto . Zatrudnijcie światowej klasy profesjonalistę niech sam zaprojektuje mural a chodniki dłużej pociągną na kostce z granitu / sjenitu tak że 20-30 lat koszty oszczędności ogromne ! Czemu muszę patrzeć na te miasto jak krwawi bezmyślnością geniuszy z urzędów . I kto zaakceptował te gówniane kosze na przystanku koło McDonalda gdzie śmieci wypływają wiecznie aż dziw że jeszcze nie ma szczurów . Czemu nikt nie myśli że skoro obok jest macdonald to trzeba dać większe śmietniki w okolicy ? Banalne zagwozdki którym nie potraficie sprostać ideologicznie .Gdzie wy macie mózgi bo rozumiem że wykształcenie to na najwyższym poziomie takim że nawet można użyć ten papier jako toaletową podcierkę .

Pierwsza zadaniem prezydent miasta to dbanie o jego rozwój a nie wegetację ! Masakra

~236 (89.77. * .147) 24.08.2023 21:54

do Landlord
Zdjęcie: Wkipiedia jest z wyraźnym przekierowaniem do strony - pod zdjęciem. Co do reszty - poziom z rynsztoka.

~Ryl (46.134. * .198) 24.08.2023 14:54
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

"Bohater", który po wybuchu II Wojny Światowej uciekł za granicę, żałosne.
.

~Qq (89.64. * .175) 24.08.2023 13:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Mi sie podoba

~Ktosiektaki (46.204. * .83) 24.08.2023 12:00
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do -krukis4 oczywiście to nie galeria a Jastrzebie to nie stolica , ale wydając pieniądze publiczne należy tym bardziej robić dobrze albo wcale. Dzalanie władz polega na bombardowaniu oby się działo a odwracanie uwagi od błędów na pomnikach pomyłek urzędników i rzeczy ważnych w mieście. Dancingi I zabawy w parku pokazują średnia wieku 60 plus a ta grup wzrok ma.slaby. Kicz i tyle ale o gustach się nie dyskutuje .

~homohetero (89.64. * .163) 24.08.2023 11:14

do Mieszkańca56 - przeczytaj raz jeszcze mój komentarz.

121210416 24.08.2023 10:41
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Murale piękne, to nasza historia.Nasza czyli mieszkańców tej ziemi z dziada pradziada.Mam nadzieję, że te murale bęďą mobilizowac,przyjezdnych do poznawania historii tego miasta. JASTRZEBIE to nie tylko kopalnie i górnicy .Jastrzębie-Zdrój
piękna historia która należy poznac.

~Andrzejekzdrój123 (89.64. * .70) 24.08.2023 09:18
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Oni murale malują ,a kiedy TBS Daszek usunie wady w nowych blokach to się nadaje telewizji co oni tu zrobili.Kpina.

~Mieszkaniec56 (46.134. * .60) 24.08.2023 08:06
oceniono 1 raz
1
Zgłoś

Do - homhetero

Przecież ten dwór jest w rękach prywatnych. Poprzednia władza za Janeckiego go sprzedała. Tak samo jak te chaszcze zwane Strefą Centrum też za Janeckiego sprzedane w ręce prywatne.

~homohetero (89.64. * .163) 24.08.2023 07:09
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Przy okazji, skoro w artykule wspomniano o dworze w Mendowcu warto powiedzieć, że budynek obecnie coraz bardziej popada w ruinę, a władz miasta to kompletnie nie interesuje.
Zamiast marnować pieniądze na dziesiątki nikomu niepotrzebnych inwestycji mogłoby wykupić tę posiadłość i ochronić przed dalszym rozpadem.
Tak właśnie miasto dba o przeszłość.

~krukis4 (89.77. * .147) 23.08.2023 23:23
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Do ~Ktosiektaki

Murale są na blokach, które kiedyś nie istniały, jak te klimy. Poza tym, czy przy ulicy Witczaka są jakieś inne bloki. Poziom muralu nie odbiega od ogólnego trendu, blok to nie Galeria Uffizi. bez przesady!

~Ktosiektaki (46.204. * .212) 23.08.2023 23:12
oceniono 1 raz
-1
Zgłoś

Kolorowy kicz i dziadostwo klimą i inne ozdobniki błagam....a kasa wywalona